Studenti

Článků v rubrice: 239

Projekt Dětské srdce na pomoc rodičům dětí se srdečními vadami

Srdeční vada je nejčastější dětskou vrozenou vadou. Ročně se s ní u nás narodí asi 600 dětí. Protože srdce rozvádí krev po celém těle, je jakékoli jeho poškození či vrozená vada velmi závažným onemocněním, které ovlivňuje celý organismus a ohrožuje život člověka. Sedmnáctiletá autorka projektu Dětské srdce se přihlásila do soutěže Expo Science Amavet na základě podnětů ve škole. „Profesoři nás v takových aktivitách velmi podporují a snaží se nás povzbudit k ještě většímu nasazení. Velkou motivací pro mne byly i předchozí úspěchy našich studentů – vítězství INTEL ISEF 2009 v kategorii Engineering a 1. místo na I-SWEEP 2010,“ říká Anežka Kopecká. O svém projektu nám napsala.

Fotogalerie (3)
Anežka Kopecká

Spolupracovala jsem s rodiči desetiletých
Zajímalo mě, jak konkrétně ovlivňuje srdeční vada život dítěte ve věku do 10 let. Pro rodiče s takto nemocnými dětmi jsou informace o možných problémech velmi důležité. Pokud o problému víte, můžete se na něj lépe připravit.

Nejdříve bylo třeba zjistit, kde se srdeční vada projevuje nejvíc. Proto jsem vytvořila pilotní skupinu rodičů, kteří mi posílali své zkušenosti a odpovídali na mé dotazy. Z této tři čtvrtě roku trvající práce vzešel dotazník, který obsahuje konkrétní a přímé otázky. Děti se srdeční vadou žijí na celém území České republiky, proto jsem dotazník umístila na web, aby byl rychle a snadno dostupný všem.

Podařilo se mi vytipovat nejrizikovější oblasti
Výsledky šetření mi umožnily specifikovat oblasti, která jsou u dětí se srdečními vadami nejčastější. Jsou jimi problémy při kojení dětí, v nemoci a ve fyzické výkonnosti.

Kojení – děti nejsou kojeny nebo jsou kojeny velmi málo, protože se při sání zadýchávají a velmi je to unavuje.

Nemocnost – děti mají oslabenou imunitu, trpí nemocemi horních cest dýchacích. Průběh nemoci je vždy těžší než u dítěte, které srdeční vadou netrpí. Dětem se musí nasazovat antibiotika na jakoukoliv infekci z důvodu prevence endokarditidy, což samozřejmě současně ničí střevní mikroflóru.

Fyzická kondice – srdeční vada má dále vliv na chuť k jídlu, váhu, chození do školy/školky i na rodinný život. Děti se srdeční vadou více ovlivňují i výkyvy počasí, mají problémy se soustředěním ve škole.

Co z dotazníku nevyčtete
Nejvíce mě potěšil velký zájem některých rodičů. I když zprvu dalo velkou práci kontaktovat je, další spolupráce byla perfektní. Při pročítání jejich e-mailů jsem se dozvídala skutečné detaily ze života dětí se srdeční vadou: jak jsou na tom ve škole a školce, kde se naučily lyžovat, ale také i zážitky rodičů z nemocnic. Rodiče mi detailně popisovali pobyty v nemocnici nebo odhalení srdeční vady atd. Takové informace z žádného dotazníku nezískáte, jenže při vyhodnocování jsem se od nich musela odpoutat. I proto bylo velmi těžké sestavit finální dotazník – stále jsem se zaobírala detaily.

A přes veškerou snahu je vynechat musí dotazník projít ještě jednou úpravou. Otázky bude nutné lépe zacílit, aby poskytly přesně tu informaci, kterou požadujeme.

Ve výzkumu budu pokračovat
Toto je nástin dosavadních výsledků; ty se však pohybují pouze v rovině konstatování faktů, aniž by byly doloženy čísly a grafy. K tomu potřebuji od rodičů dětí se srdeční vadou mnohem více vyplněných dotazníků. Doufám, že po jejich získání pomohou výsledky mé práce mnoha rodičům.

Projekt mi zprostředkoval mnoho cenných zkušeností v práci s daty a jejich získáváním. Dal mi možnost nahlédnout, a snad i trochu porozumět našemu srdci. Díky němu jsem poznala mnoho zajímavých lidí a vyzkoušela spoustu nových věcí. Dopředu mě hnal nejvíc právě zájem rodičů, který mě přesvědčil, že jim může být můj projekt užitečný.

Já sama jsem toužila být lékařkou, ale odradila mě velká psychická náročnost tohoto povolání. Do budoucna bych se chtěla zabývat biochemií nebo farmacií. Tyto obory mě velmi zajímají a i přes ně mohu pomáhat mnoha lidem. Lákal by mě výzkum léčiv, ale i kosmetický průmysl.


Autorce článku je 17 let, studuje Gymnázium Aloise Jiráska v Litomyšli a jako jedna z vítězů soutěže Expo Science Amavet se zúčastní Letní školy mladých vědců v San Antoniu v USA. Empatii k rodičům malých pacientů určitě umocňuje i její osobní zkušenost s vrozenou srdeční vadou, jak prozradila v rozhovoru během finále Expo Science Amavet.

Související weby
http://www.detske-srdicko.cz – web občanského sdružení dětské srdíčko, jeho předseda mi pomohl s kontaktováním rodičů
http://www.detskesrdce.wz.cz – web projektu s online dotazníkem


Stručný popis funkce srdce
1. fáze – relaxace (srdce se plní krví – do pravé síně nateče krev z dolní a horní duté žíly – zároveň krev z plic vtéká do levé síně, všechny chlopně jsou ochablé)

2. fáze – systola síní (síně se vlivem elektrického impulzu vyslaného SA uzlem stáhnou a vlivem tlaku se otevře trojcípá a mitrální – dvojcípá – chlopeň, krev je vypuzena do komor)

3. fáze – systola komor (komory se vlivem dalšího elektrického impulzu vyslaného AV uzlem stáhnou a krev je vypuzena z levé komory přes aortu do těla a z pravé komory přes plicnici do plic)

4. fáze – relaxace (vlivem tlaku se uzavírají poloměsíčitá a aortální chlopeň a otevírají se chlopně trojcípá a dvojcípá)

Anežka Kopecká
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Vylepšování Jaderné elektrárny Temelín

Od 13. března do 11. května 2020 byl první temelínský blok v plánované odstávce pro výměnu paliva. Technici však vždy odstávku využijí také k dalším činnostem - k důkladným kontrolám a modernizacím. Temelín vyrábí elektřinu pro pětinu České republiky už 19 let!

Jak funguje produkce radionuklidů pro medicínu v době koronakrize

Nemocnice na celém světě řeší nejen COVID-19, ale i běžný provoz (i když mnohde v omezené míře). Moderní medicínu si neumíme představit bez nukleární medicíny a jejích pomocníků - radionuklidů. Produkce radionuklidů pro medicínu tedy musí pokračovat i v době pandemické krize.

Hledání hmotnosti neutrina

Částice, o níž se kdysi předpokládalo, že je nehmotná, hmotnost má. Je pravděpodobně 500 000 krát menší než elektron, případně ještě menší. Nový horní limit hmotnosti neutrina je 1,1 elektronvoltu. (Elektronvolt je kinetická energie, kterou získá elektron urychlený ve vakuu napětím jednoho voltu.

Kuriózní pojídání arsenu

Určité empirické zkušenosti s jedovatými látkami pocházejí již z doby prehistorické, ale první písemné zmínky o nich najdeme ve starém Egyptě. Vražedné a sebevražedné prostředky se těšily velké pozornosti také v antickém Řecku a Římě, avšak svého vrcholu dosáhlo travičství až v době renezance.

Zadrátovaný ITER

14. dubna 2020 uplynulo 40 let od havárie Apolla 13. Kosmonauti tehdy na Měsíc nevystoupili, „pouze“ ho s vypětím všech sil obletěli. Jejich šťastný návrat na Zemi sledoval s rozechvěním celý svět.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail