Studenti

Článků v rubrice: 233

Víc hlav víc ví

Někomu může přinášet třináctka smůlu, vítězům letošního 13. ročníku Soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže přinesla štěstí. Dá se říct, že to byla pořádná řežba, soutěžní projekty byly opravdu na vysoké úrovni. Čtyři z nejúspěšnějších představili Třetímu pólu své projekty.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

JAK BYCH CHTĚL BYDLET
Zvláštní cena ČEZ patří valašskému rodákovi Jaroslavu Všetičkovi ze Střední průmyslové školy stavební ve Valašském Meziříčí. Jeho projekt Moderní dřevěnice sice může znít jako protimluv, ale zde je vysvětlení: „Můj projekt je návrh dřevostavby, v níž je sklouben požadavek moderního bydlení s tradičním vzhledem a prvky roubených staveb na Valašsku. Chtěl jsem vytvořit dům, který by se hodil do valašské krajiny a navazoval na zdejší tradice, co se týče dřevěnic. Zároveň jsem chtěl tyto dříve používané stavby přizpůsobit dnešním lidem,“ vysvětluje Jaroslav. „Dnešní požadavky na interiér, ale i exteriér nejsou už slučitelné se situací našich předků. Mnou navržený dům je nadstandardně vybaven a jsou zde využity novodobé techniky a materiály a dům je energeticky úsporný. Zvenku však působí jako klasická dřevěná stavba, kterých tu kdysi bylo mnoho a neodmyslitelně do kopcovitého reliéfu Moravskoslezských Beskyd patří.“

Jak na to?
„Od jiných moderních domů na bázi dřeva se ale můj návrh podstatně liší,“ popisuje Jaroslav Všetička. „Využívám optického členění prostoru pomocí nízkých kamenných zídek, použití křivek a víceúrovňová podlaha nebo nezvyklé umístění schodiště jsou další prvky ne příliš často viditelné u jiných staveb. Celkové propojení s venkovním prostorem a okolím domu nebo nezvyklým umístěním garáže se myslím docela povedlo a kompletní projekt pro realizaci stavby čeká na svého majitele. Počítám i s využitím alternativních zdrojů energie na vylepšení energetické bilance domu. Je to dům pro člověka, který si chce vytvořit neobvyklé a výjimečné místo pro život.“

Zajímáte se o atypické stavby? Chcete si s Jaroslavem o jeho nápadech popovídat? Chcete, aby vám postavil dům? Napište mu na:
vseta.go@seznam.cz

Infekční choroby hrozí lidstvu
Vítězem letošního klání mladých mozků se stal Milan Trojánek z pardubického gymnázia s prací Enterokoky izolované z urogenitálního traktu. „Na tomto projektu jsem pracoval v průběhu let 2003 až 2006 a realizoval jsem ho na Katedře biologických a biochemických věd Univerzity Pardubice pod vedením paní doc. Mazurové a ve spolupráci s Krajskou nemocnicí Pardubice a Veterinární a farmaceutickou univerzitou v Brně,“ říká Milan Trojánek.

O co šlo?
„Enterokoky jsou bakterie, které se běžně vyskytují u teplokrevných živočichů, včetně člověka, převážně v trávicím a močovém ústrojí. Za normálních okolností může být jejich přítomnost prospěšná, ovšem mohou také způsobovat řadu závažných infekcí. V posledních letech se uplatňují stále častěji jako původci tzv. nemocničních nákaz. Velkým problémem pro současnou medicínu je i jejich narůstající rezistence na antibiotika. Ve svém projektu jsem zkoumal vlastnosti a citlivost těchto bakterií na antibiotika. Dále jsem ověřoval spolehlivost identifikačních biochemických testů. Této problematice bych se chtěl věnovat i nadále, protože podle mého názoru jsou infekční choroby jedním z aktuálních problémů celého lidstva,“ říká absolutní vítěz letošního vědeckého klání mezi středoškoláky.

KDO JE MILAN TROJÁNEK?

„Mikrobiologií jsem se začal zabývat již před čtyřmi či pěti lety, když jsem byl na návštěvě Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Tam jsem se seznámil s lidmi, kteří mě nasměrovali k docentce Mazurové, u které jsem po tři roky působil a pracoval v laboratoři. V současné době jsem přijat ke studiu na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.“

Zajímá vás Milanova práce? Zabýváte se studiem stejné problematiky? Napište mu na: mtrojanek@gmail.com

Jak rychle vyhledat budovy ohrožené radonem?
Pavel Solný, který zpracovával téma Spektrometrie alfa scintilačním detektorem YAP, skončil ve středoškolské soutěži na druhém místě. „O tuto problematiku se více zajímám na základě mé účasti na Fyzikálním týdnu pořádaném na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské v roce 2004. Díky ochotě vedení dozimetrie na FJFI jsem se později mohl aktivně zúčastnit skutečného vědeckého výzkumu vlastností scintilační jednotky,“ popisuje nadšeně Pavel Solný. „Jedná se o speciálně vyrobený krystal, který, jednoduše řečeno, dokáže zachycovat ionizující záření a převádět je na impulsy viditelného světla. Tento krystal jsem testoval ve spolupráci s mojí konzultantkou RNDr. Lenkou Thinovou. Provedl jsem vlastní měření, která jsem zpracovával doma a vyvozoval své závěry.“

O co šlo? „Pro výzkum vlastností krystalu jsem použil zdroj alfa částic Americium, který byl k dispozici na FJFI a později byl použit pro opakování měření kvůli získávání průměrných hodnot. Měření se sestávala ze zjišťování detekční účinnosti – tj. poměr částic, které je schopen krystal zachytit a převést na světlo, ku počtu částic vyzářených ze zdroje použitého pro pokusy. Dále jsem stanovoval rozlišovací schopnost a prováděl jsem kalibraci pro alfy částice. Důležité je to, že se na základě měření pracuje na konstrukci nového detektoru radonu, který by se vyrovnal některým vysoce přesným přístrojům, ale byl by mnohem dostupnější. Cílem je provádění rychlých a přesných měření při vyhledávání budov, kde aktivita radonu ohrožuje lidské zdraví.“

KDO JE PAVEL SOLNÝ?

Soutěžil za Mendlovo gymnázium v Opavě. Pavlův projekt vznikl původně pro 28. ročník SOČ, umístil se na 2. místě v republikové přehlídce.

ZVLÁŠTNÍ CENA

Zvláštní cenu za nejatraktivnější expozici získal od ČEZ Viktor Korbel z Českých Budějovic za práci Teslův transformátor. Jeho expozice byla očividně „nejenergetičtější“, protože sršela blesky a rozsvěcela zářivky při pouhém přiblížení.

Chcete vědět, jaké projekty se dostaly až do finále? Seznam účastníků a stručný popis projektů najdete na stránkách Třetího pólu www.3pol.cz

Kristýna Witnerová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fyzikální soutěž Fyziklání 2020

Pozor, pozor, týmová soutěž pro fyzikální nadšence! Pokud jste středoškoláci a baví Vás fyzika či matematika, neváhejte složit až pětičlenný tým a přijít 14. 2. 2020 do Prahy zasoutěžit si a změřit síly se soupeři z celé Evropy!

Trh s bateriemi je závislý na několika zemích

Drtivá většina surovin na výrobu lithiových baterií pochází jen z několika zemí světa. Trh s akumulátory je tak závislý na dodávkách z Konga, Číny, Austrálie, Chile a Argentiny. Ceny vzácných kovů může ohrozit politická situace v těchto státech.

Odstraňování uhlíku z atmosféry

Stále se mluví o nebezpečném globálním oteplování. Musí se dosáhnout nulových emisí uhlíku! volají klimaalarmisté. Může být odpovědí masové vysazování stromů? Zakládání rašelinišť? Nebo výroba dřevěného uhlí? Pomůže samotná zemská půda?

Nový zlatý kosmický věk

Průzkum vesmíru opět nabírá obrátky. Svědčí o tom snahy miliardářů vyvíjet velké rakety, a také soutěžení USA a Číny o návrat na Měsíc.

Jsou ateisté chytřejší než věřící?

Učenci si již více než tisíciletí všímají zvláštního vztahu: ateisté mají tendenci být inteligentnější než náboženští lidé. Není jasné proč. Autoři nové studie dostali nápad: „Náboženství je instinkt“, říkají, „a lidé, kteří mohou vystoupit nad instinkty, ...

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail