Studenti

Článků v rubrice: 231

Energie, technika, fyzika (14)

Před časem jsme upozornili na webovou stránku Národního technického muzea (www.ntm.cz). Po celé naší zemi je však roztroušena i řada dalších technicky zaměřených muzeí – sice menších a specializovaných, ale rovněž zajímavých. Začít můžeme v Technickém muzeu Brno (www.technicalmuseum.cz) s expozicemi historie dopravy, času, parních a vodních motorů, mechanické hudby. Při osobní návštěvě určitě nezapomeňte na tamní experimentárium! Víte, že náš optický průmysl míval ve světě velmi dobrý zvuk? Historii přerovské firmy Optikotechna a Meopta mapuje stránka
www.meopta.com/index.php?id=108&lang=cz. Vlastivědné muzeum v Olomouci představuje ve stálých expozicích kromě pravěku Olomoucka a mineralogie také historii měření času. Více najdete na stránce www.vmo.cz. Součástí Vojenského historického ústavu jsou také dvě technicky zaměřená muzea: Vojenské technické muzeum (těžká bojová technika) a Letecké muzeum (tradice československého letectví, expozice naší účasti v kosmickém výzkumu). Než některé z nich navštívíte, prohlédněte si jejich stránky na adrese www.militarymuseum.cz. Kopřivnická Tatra má slavnou historii, důkladně dokumentovanou ve firemním Technickém muzeu (www.tatra.infomorava.cz). Při jeho návštěvě určitě nezapomeňte ani na expozici věnovanou Emilu Zátopkovi, místnímu rodákovi. Také náš nejvýznamnější výrobce automobilů na webové stránce www.auto-skoda.com/cze/100/home/ připomíná svou dlouhou historii. Právě před sto lety byl v Mladé Boleslavi vyroben první automobil firmy Laurin a Klement, předchůdce dnešní škodovky. Skvělé expozice Prácheňského muzea v Písku (např. těžba zlata v Pootaví) představuje stránka www.prachenskemuzeum.cz. Při jeho osobní návštěvě si nezapomeňte prohlédnout nedalekou technickou památku – Křižíkovu vodní elektrárnu z roku 1888, která vyráběla elektrický proud k osvětlování centra Písku. Technicky zaměřené expozice nabízejí i další muzea, například Hornické muzeum Příbram (www.muzeum-pribram.cz), Ekotechnické muzeum v Praze – Bubenči
(www.ekotechnickemuseum.cz), Železniční muzeum Výtopna Jaroměř
(www.spolecnost-zeleznicni.cz/museum) nebo Poštovní muzeum v Praze (www.cpost.cz).

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Alfred Werner a milník v dějinách chemie

K letošnímu stému výročí úmrtí zakladatele komplexní chemie Alfreda Wernera přinášíme jeho životopis i zajímavosti o vzniku nového vědního oboru anorganické chemie.

Profesoři laserové fúze - Bruecker a Siegel

O soukromém úsilí v oblasti termojaderné fúze jsme již psali vícekrát. O prvním „soukromníkovi“ zatím ani jednou. Poslyšte příběh, který měl dva konce. Dobrý a špatný. Vůbec prvními fúzními podnikateli byli Americký fyzik Keith Brueckner a podnikatel Kip Siegel.

Den otevřených dveří na MatFyz

dne 21.11.2019 pořádá Matematicko-fyzikální fakulta UK tradiční Den otevřených dveří. Připravuje opět bohatý program, který probíhá po celý den v budově Matfyzu na Malostranském náměstí 25. Mnoho inspirativního nabídne také učitelům fyziky, matematiky či informatiky.

Vakuum jako na měsíci

Specialitou české pobočky firmy Edwards jsou přístroje pro oblast vědeckého vakua. Firma z Lutína jimi zásobuje celý svět. Díky vývěvám fungují nejpřesnější elektronové mikroskopy na světě či supersilné vědecké lasery.

Kvůli milované vědě se nestačil ani oženit

Pokud zalovíme v paměti a vzpomeneme si na školní léta, určitě se nám vybaví v hodinách chemie používaný laboratorní plynový kahan, nesoucí jméno jednoho z největších vědců 19. století, profesora Roberta Bunsena.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail