Studenti

Článků v rubrice: 225

Energie, technika, fyzika (14)

Před časem jsme upozornili na webovou stránku Národního technického muzea (www.ntm.cz). Po celé naší zemi je však roztroušena i řada dalších technicky zaměřených muzeí – sice menších a specializovaných, ale rovněž zajímavých. Začít můžeme v Technickém muzeu Brno (www.technicalmuseum.cz) s expozicemi historie dopravy, času, parních a vodních motorů, mechanické hudby. Při osobní návštěvě určitě nezapomeňte na tamní experimentárium! Víte, že náš optický průmysl míval ve světě velmi dobrý zvuk? Historii přerovské firmy Optikotechna a Meopta mapuje stránka
www.meopta.com/index.php?id=108&lang=cz. Vlastivědné muzeum v Olomouci představuje ve stálých expozicích kromě pravěku Olomoucka a mineralogie také historii měření času. Více najdete na stránce www.vmo.cz. Součástí Vojenského historického ústavu jsou také dvě technicky zaměřená muzea: Vojenské technické muzeum (těžká bojová technika) a Letecké muzeum (tradice československého letectví, expozice naší účasti v kosmickém výzkumu). Než některé z nich navštívíte, prohlédněte si jejich stránky na adrese www.militarymuseum.cz. Kopřivnická Tatra má slavnou historii, důkladně dokumentovanou ve firemním Technickém muzeu (www.tatra.infomorava.cz). Při jeho návštěvě určitě nezapomeňte ani na expozici věnovanou Emilu Zátopkovi, místnímu rodákovi. Také náš nejvýznamnější výrobce automobilů na webové stránce www.auto-skoda.com/cze/100/home/ připomíná svou dlouhou historii. Právě před sto lety byl v Mladé Boleslavi vyroben první automobil firmy Laurin a Klement, předchůdce dnešní škodovky. Skvělé expozice Prácheňského muzea v Písku (např. těžba zlata v Pootaví) představuje stránka www.prachenskemuzeum.cz. Při jeho osobní návštěvě si nezapomeňte prohlédnout nedalekou technickou památku – Křižíkovu vodní elektrárnu z roku 1888, která vyráběla elektrický proud k osvětlování centra Písku. Technicky zaměřené expozice nabízejí i další muzea, například Hornické muzeum Příbram (www.muzeum-pribram.cz), Ekotechnické muzeum v Praze – Bubenči
(www.ekotechnickemuseum.cz), Železniční muzeum Výtopna Jaroměř
(www.spolecnost-zeleznicni.cz/museum) nebo Poštovní muzeum v Praze (www.cpost.cz).

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Průlom na tokamaku DIII-D. Zbystřete!

Režimy typu „Super H Mode“ demonstrují zlepšenou výkonnost fúze a umožňují zásadní krok směrem k ekonomické fúzní energii. Pokud Američané něco označí za „super výsledek“, bývá to zpravidla návnada pro sponzory. Ovšem pod zprávu z 24.

Počítač modeluje nestability ve fúzních plazmatech

Nestability plazmatu byly a jsou a budou velkou překážkou při udržení termojaderného plazmatu dobu dostatečně dlouhou pro fungování využitelné termojaderné fúze. Existuje řada počítačových programů – kódů, které dokáží simulovat chování plazmatu včetně rozvoje, průběhu nejrůznějších jeho nestabilit.

Proč si koupit elektrokolo?

Elektrokola zažívají poslední dobou obrovský boom. Oblibu získává tento dopravní prostředek doplněný o elektrický pohon zaslouženě. Na e-kolech snadněji a pohodlněji zdoláte náročnější terény a z jízdy se tak můžete radovat, ať je vaším cílem obchodní ...

Učit se, učit se, učit se – před 100 lety a po americku

V článku První světová válka, elektrotechnika a američtí vynálezci (https://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zarazeni/2283-prvni-svetova-valka-elektrotechnika-a-americti-vynalezci) jsme si prohlíželi stránky starého (již dávno zaniklého) amerického měsíčníku The Electrical Experimenter z roku 1918.

Novinky o kosmu na letošní podzim

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře a vzdělávací spolek KOSMOS-NEWS upozorňují na aktuálně zařazené a probíhající programy pro studenty, mladé vědce a ostatní mladé zájemce o kosmonautiku.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail