Studenti

Článků v rubrice: 241

Energie, technika, fyzika (14)

Před časem jsme upozornili na webovou stránku Národního technického muzea (www.ntm.cz). Po celé naší zemi je však roztroušena i řada dalších technicky zaměřených muzeí – sice menších a specializovaných, ale rovněž zajímavých. Začít můžeme v Technickém muzeu Brno (www.technicalmuseum.cz) s expozicemi historie dopravy, času, parních a vodních motorů, mechanické hudby. Při osobní návštěvě určitě nezapomeňte na tamní experimentárium! Víte, že náš optický průmysl míval ve světě velmi dobrý zvuk? Historii přerovské firmy Optikotechna a Meopta mapuje stránka
www.meopta.com/index.php?id=108&lang=cz. Vlastivědné muzeum v Olomouci představuje ve stálých expozicích kromě pravěku Olomoucka a mineralogie také historii měření času. Více najdete na stránce www.vmo.cz. Součástí Vojenského historického ústavu jsou také dvě technicky zaměřená muzea: Vojenské technické muzeum (těžká bojová technika) a Letecké muzeum (tradice československého letectví, expozice naší účasti v kosmickém výzkumu). Než některé z nich navštívíte, prohlédněte si jejich stránky na adrese www.militarymuseum.cz. Kopřivnická Tatra má slavnou historii, důkladně dokumentovanou ve firemním Technickém muzeu (www.tatra.infomorava.cz). Při jeho návštěvě určitě nezapomeňte ani na expozici věnovanou Emilu Zátopkovi, místnímu rodákovi. Také náš nejvýznamnější výrobce automobilů na webové stránce www.auto-skoda.com/cze/100/home/ připomíná svou dlouhou historii. Právě před sto lety byl v Mladé Boleslavi vyroben první automobil firmy Laurin a Klement, předchůdce dnešní škodovky. Skvělé expozice Prácheňského muzea v Písku (např. těžba zlata v Pootaví) představuje stránka www.prachenskemuzeum.cz. Při jeho osobní návštěvě si nezapomeňte prohlédnout nedalekou technickou památku – Křižíkovu vodní elektrárnu z roku 1888, která vyráběla elektrický proud k osvětlování centra Písku. Technicky zaměřené expozice nabízejí i další muzea, například Hornické muzeum Příbram (www.muzeum-pribram.cz), Ekotechnické muzeum v Praze – Bubenči
(www.ekotechnickemuseum.cz), Železniční muzeum Výtopna Jaroměř
(www.spolecnost-zeleznicni.cz/museum) nebo Poštovní muzeum v Praze (www.cpost.cz).

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Solární nabíječky pro elektromobily

Nabíjení elektromobilů přinese v budoucnosti zvýšené nároky na kapacitu energetických sítí. K řešení problémů s tím spojených by mohly přispět solární nabíječky. Jejich rozvoj zatím táhnou především technologické firmy v USA.

Větrné turbíny vyplouvají na moře

Výkon větrných elektráren umístěných v mořích celého světa přesáhl ke konci loňského roku 650 GW, což odpovídá přibližně dvěma třetinám instalovaného elektrárenského výkonu Evropské unie. Naprostá většina elektřiny z větru pochází z turbín ukotvených ve dně mělkých pobřežních vod.

Jiný plyn, jiné plazma

Čínská domácí agentura dodala první část systému vstřikování plynů do vakuové komory tokamaku ITER. Jedná se o spoustu trubek a trubiček, které dopravují z Budovy tritiového hospodářství do Budovy tokamaku všechny potřebné plyny.

Fotovoltaika za korunu

Společnost ČEZ ESCO přišla s návrhem, který nazvala „Fotovoltaika za korunu“. Přivedlo mne to na myšlenku, jak tento návrh využít a přeměnit ho v návod, jak vyrábět čistou energii pomocí systému agrovoltaiky s třetinovou investicí.

4D plánování montáže tokamaku ITER

K přípravě na činnosti prováděné s kritickými částmi tokamaku ITER v přetíženém prostředí Montážní haly ITER používají projektanti a koordinátoři projektu metody 4D plánování. To znamená 3D zobrazování prostoru plus parametr čas.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail