Studenti

Článků v rubrice: 227

Finále soutěže FyzShow s energií

Už potřetí jsme se sešli v Domě dětí a mládeže v Ostravě-Porubě na finále soutěže fyzikálních pokusů FyzShow. Tématem letošní soutěže byla energie a její přeměny. Účastníci nás svými pokusy nenechali na pochybách, že tématu rozumí, a hbitě měnili energii polohovou v pohybovou a zase zpět, na chvíli ji ztráceli, aby ji pak našli v energii deformační či v práci sil, které překonávají odpor prostředí. Akumulovali energii do závaží zavěšeného na provázku nebo do gumových vláken, aby její pomocí pak rozpohybovali autíčko nebo PET chobotničku. Hledali energii v roztoku kuchyňské soli, a když ji našli, okamžitě ji využili k rozsvícení LEDky. Ostřelovali obecenstvo zvukovými vlnami i míčky, které kradly energii balónu, od něhož odskakovaly, aby si pak vybraly směr pohybu zcela chaoticky, jakoby pro ně žádné fyzikální zákony neplatily.

Fotogalerie (10)
Sněhurka ukazuje trpaslíkům předávání energie mezi míči (foto Jana Vejpustková)

Sedm družstev, finalistů soutěže, zápolilo s nadšením, ale i s trochou trémy, která přepadne každého, kdo má vystupovat před obecenstvem. A obecenstvo fyziku znalo!

Začátek soutěže již tradičně ozvláštnili náročnějšími pokusy studenti Mendelova gymnázia Opava. Ač ve svém oboru téměř profesionálové, i je občas zradila technika, takže měli možnost ukázat svým mladším kolegům, že i trocha improvizace je pro zdar věci nutná. Pak už k opravdovému zápolení nastoupily finálové školy:

  1. ZŠ K. Dvořáčka 1230, Orlová-Lutyně: Vašek má zaracha.
  2. Gymnázium a SOŠ Frýdek-Místek: Energetická Sněhurka a energie.
  3. Mendelovo gymnázium Opava: Škola hrou.
  4. ZŠ Frýdlant nad Ostravicí: Energie z Komeňáku.
  5. ZŠ Dětská 915, Ostrava-Poruba: Energie školního mléka.
  6. PZŠ im. W. Szymborskiej, Vendryně: Energetické hračky.
  7. ZŠ Hradec nad Moravicí: Pat a Mat v akci.

Práce poroty byla náročná a rozhodnutí, která tři z uvedených vystoupení jsou nejlepší, nebylo snadné. Dát přednost příběhu, který mnohá vystoupení provázel? Nebo snad dokonalému fyzikálnímu vysvětlení předváděných jevů? Či snad nadšení, se kterým žáci pokusy předváděli? Po dlouhé diskuzi o vítězích ale rozhodnutí nakonec padlo.

Nejvíce se porotě líbily pokusy provázané moderní pohádkou o Sněhurce, kterou vymysleli žáci z Frýdku-Místku. Na druhém místě se umístilo družstvo žáků z Orlové-Lutyně, které mimo jiné „zviditelnilo“ energii zvukových vln pomocí svíčky. A na třetí místo dosáhli, určitě i díky energii školního mléka, žáci základní školy z Ostravy-Poruby. Ač družstva ostatních škol nestanula na pomyslných stupních vítězů, v soutěži nebylo poražených, protože všichni ukázali, že fyzika je baví a že je zábavná - a o to tady šlo nejvíce.

Pokud vás naše soutěž taky zaujala, těšíme se v dalším ročníku soutěže fyzikálních pokusů FyzShow!

Více informací o pořadatelích a kontakt najdete zde: http://www.nfnabla.cz/

Autorem článku i fotografií je PaedDr. Jana Vejpustková, předsedkyně Správní rady Nadačního fondu NABLA

Dana Kopcová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak jste na tom s informační gramotností?

Jak se studenti druhého stupně základních škol orientují ve světě technologií, které nás obklopují? Jak zvládají aplikovanou matematiku? To ukáže jubilejní 10. ročník informační soutěže IT-SLOT, které se pravidelně účastní tisíce žáků 8. a 9. tříd základních škol z celé České republiky.

Cyklické změny teploty na Zemi

Paleoklimatologové hledají stopy vývoje teplot na Zemi v horninách a fosíliích. Dlouhodobé ochlazování začalo asi před 50 miliony lety, kdy byla průměrná globální teplota 14 °C. Tenkrát ještě nebyla na Zemi trvalá ledová pokrývka a hladina mořské vody byla o více než 70 m vyšší než dnes.

Záhadný lidský mikrobiom

Nedávný výzkum ukazuje, že naše tělo je domovem mikrobů, se kterými se věda předtím nesetkávala. Možná, že se kvůli nim bude i přepisovat strom života. Navíc může mít tato mikrobiální „temná hmota“ i vliv na zdraví.

MAAE zveřejnila nové odhady vývoje jaderné energetiky do roku 2050

MAAE zveřejnila 10. září své nejnovější projekce trendů v energetice, elektřině a jaderné energii do roku 2050. Výroční zpráva nabízí smíšený odhad budoucího příspěvku jaderné energie k celosvětové výrobě elektřiny v závislosti na tom, jak se budou potenciálně ...

Vyřeší největší problém větrných elektráren pojišťovny?

Závislost na počasí je největším problémem větrných elektráren nejen z hlediska jejich vlivu na stabilitu elektrizační soustavy, ale také z pohledu celkové i provozní ekonomiky. Když vítr nefouká, elektrárna nejen že nevyrábí, což dělá problémy v přenosové síti, ale ani nevydělává.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail