Studenti

Článků v rubrice: 241

Finále soutěže FyzShow s energií

Už potřetí jsme se sešli v Domě dětí a mládeže v Ostravě-Porubě na finále soutěže fyzikálních pokusů FyzShow. Tématem letošní soutěže byla energie a její přeměny. Účastníci nás svými pokusy nenechali na pochybách, že tématu rozumí, a hbitě měnili energii polohovou v pohybovou a zase zpět, na chvíli ji ztráceli, aby ji pak našli v energii deformační či v práci sil, které překonávají odpor prostředí. Akumulovali energii do závaží zavěšeného na provázku nebo do gumových vláken, aby její pomocí pak rozpohybovali autíčko nebo PET chobotničku. Hledali energii v roztoku kuchyňské soli, a když ji našli, okamžitě ji využili k rozsvícení LEDky. Ostřelovali obecenstvo zvukovými vlnami i míčky, které kradly energii balónu, od něhož odskakovaly, aby si pak vybraly směr pohybu zcela chaoticky, jakoby pro ně žádné fyzikální zákony neplatily.

Fotogalerie (10)
Sněhurka ukazuje trpaslíkům předávání energie mezi míči (foto Jana Vejpustková)

Sedm družstev, finalistů soutěže, zápolilo s nadšením, ale i s trochou trémy, která přepadne každého, kdo má vystupovat před obecenstvem. A obecenstvo fyziku znalo!

Začátek soutěže již tradičně ozvláštnili náročnějšími pokusy studenti Mendelova gymnázia Opava. Ač ve svém oboru téměř profesionálové, i je občas zradila technika, takže měli možnost ukázat svým mladším kolegům, že i trocha improvizace je pro zdar věci nutná. Pak už k opravdovému zápolení nastoupily finálové školy:

  1. ZŠ K. Dvořáčka 1230, Orlová-Lutyně: Vašek má zaracha.
  2. Gymnázium a SOŠ Frýdek-Místek: Energetická Sněhurka a energie.
  3. Mendelovo gymnázium Opava: Škola hrou.
  4. ZŠ Frýdlant nad Ostravicí: Energie z Komeňáku.
  5. ZŠ Dětská 915, Ostrava-Poruba: Energie školního mléka.
  6. PZŠ im. W. Szymborskiej, Vendryně: Energetické hračky.
  7. ZŠ Hradec nad Moravicí: Pat a Mat v akci.

Práce poroty byla náročná a rozhodnutí, která tři z uvedených vystoupení jsou nejlepší, nebylo snadné. Dát přednost příběhu, který mnohá vystoupení provázel? Nebo snad dokonalému fyzikálnímu vysvětlení předváděných jevů? Či snad nadšení, se kterým žáci pokusy předváděli? Po dlouhé diskuzi o vítězích ale rozhodnutí nakonec padlo.

Nejvíce se porotě líbily pokusy provázané moderní pohádkou o Sněhurce, kterou vymysleli žáci z Frýdku-Místku. Na druhém místě se umístilo družstvo žáků z Orlové-Lutyně, které mimo jiné „zviditelnilo“ energii zvukových vln pomocí svíčky. A na třetí místo dosáhli, určitě i díky energii školního mléka, žáci základní školy z Ostravy-Poruby. Ač družstva ostatních škol nestanula na pomyslných stupních vítězů, v soutěži nebylo poražených, protože všichni ukázali, že fyzika je baví a že je zábavná - a o to tady šlo nejvíce.

Pokud vás naše soutěž taky zaujala, těšíme se v dalším ročníku soutěže fyzikálních pokusů FyzShow!

Více informací o pořadatelích a kontakt najdete zde: http://www.nfnabla.cz/

Autorem článku i fotografií je PaedDr. Jana Vejpustková, předsedkyně Správní rady Nadačního fondu NABLA

Dana Kopcová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak schovat zlaté nobelovské medaile

Udělování Nobelových cen bylo v průběhu jejich téměř stodvacetileté historie doprovázeno řadou až bizarních událostí. Dvě zlaté medaile byly dokonce rozpuštěny v kyselinách. Tato zajímavá příhoda se váže k maďarskému chemikovi šlechtického původu Györgye ...

Praha počítá se vznikem vodních ploch a výsadbou stromů

Praha nepodceňuje přípravu na extrémní sucho, které v následujících měsících předpovídají meteorologové. Rada města počítá s rozsáhlými revitalizačními projekty. V ulicích tak bude zeleň zavlažována průsakovou vodou z kolektorů (psali jsme v článku https://www.

Termojaderná fúze na rozcestí

Kdy už je termojaderné zařízení ziskové? To nám prozradí Lawsonovo kritérium: součin hustoty plazmatu a doby jeho udržení (stability) musí být dost velký, zhruba 1020 s.m-3. Pro spojitou činnost udržujeme plazma v omezeném prostoru silným magnetickým ...

Existuje hypotetická částice X 17?

Fyzika nás učí, že existují 4 základní interakce, tedy přírodní síly, které vše ovládají a vysvětlují konstrukci světa dle současného stavu poznání - gravitace, elektromagnetická síla, slabá a silná interakce. Zdá se, že vědci jsou na stopě páté fundamentální přírodní síly.

Proč komáři koušou zrovna vás

Někteří lidé mohou sedět venku celé léto a komáři na ně takzvaně „nejdou“. Jiní se objeví za letního večera venku a okamžitě si musejí škrábat komáří kousance, přestože se koupali v repelentu. Co s tím? Důvodem je většinou neviditelná chemická clona ve vzduchu kolem nás.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail