Studenti

Článků v rubrice: 289

Finále soutěže FyzShow s energií

Už potřetí jsme se sešli v Domě dětí a mládeže v Ostravě-Porubě na finále soutěže fyzikálních pokusů FyzShow. Tématem letošní soutěže byla energie a její přeměny. Účastníci nás svými pokusy nenechali na pochybách, že tématu rozumí, a hbitě měnili energii polohovou v pohybovou a zase zpět, na chvíli ji ztráceli, aby ji pak našli v energii deformační či v práci sil, které překonávají odpor prostředí. Akumulovali energii do závaží zavěšeného na provázku nebo do gumových vláken, aby její pomocí pak rozpohybovali autíčko nebo PET chobotničku. Hledali energii v roztoku kuchyňské soli, a když ji našli, okamžitě ji využili k rozsvícení LEDky. Ostřelovali obecenstvo zvukovými vlnami i míčky, které kradly energii balónu, od něhož odskakovaly, aby si pak vybraly směr pohybu zcela chaoticky, jakoby pro ně žádné fyzikální zákony neplatily.

Fotogalerie (10)
Sněhurka ukazuje trpaslíkům předávání energie mezi míči (foto Jana Vejpustková)

Sedm družstev, finalistů soutěže, zápolilo s nadšením, ale i s trochou trémy, která přepadne každého, kdo má vystupovat před obecenstvem. A obecenstvo fyziku znalo!

Začátek soutěže již tradičně ozvláštnili náročnějšími pokusy studenti Mendelova gymnázia Opava. Ač ve svém oboru téměř profesionálové, i je občas zradila technika, takže měli možnost ukázat svým mladším kolegům, že i trocha improvizace je pro zdar věci nutná. Pak už k opravdovému zápolení nastoupily finálové školy:

  1. ZŠ K. Dvořáčka 1230, Orlová-Lutyně: Vašek má zaracha.
  2. Gymnázium a SOŠ Frýdek-Místek: Energetická Sněhurka a energie.
  3. Mendelovo gymnázium Opava: Škola hrou.
  4. ZŠ Frýdlant nad Ostravicí: Energie z Komeňáku.
  5. ZŠ Dětská 915, Ostrava-Poruba: Energie školního mléka.
  6. PZŠ im. W. Szymborskiej, Vendryně: Energetické hračky.
  7. ZŠ Hradec nad Moravicí: Pat a Mat v akci.

Práce poroty byla náročná a rozhodnutí, která tři z uvedených vystoupení jsou nejlepší, nebylo snadné. Dát přednost příběhu, který mnohá vystoupení provázel? Nebo snad dokonalému fyzikálnímu vysvětlení předváděných jevů? Či snad nadšení, se kterým žáci pokusy předváděli? Po dlouhé diskuzi o vítězích ale rozhodnutí nakonec padlo.

Nejvíce se porotě líbily pokusy provázané moderní pohádkou o Sněhurce, kterou vymysleli žáci z Frýdku-Místku. Na druhém místě se umístilo družstvo žáků z Orlové-Lutyně, které mimo jiné „zviditelnilo“ energii zvukových vln pomocí svíčky. A na třetí místo dosáhli, určitě i díky energii školního mléka, žáci základní školy z Ostravy-Poruby. Ač družstva ostatních škol nestanula na pomyslných stupních vítězů, v soutěži nebylo poražených, protože všichni ukázali, že fyzika je baví a že je zábavná - a o to tady šlo nejvíce.

Pokud vás naše soutěž taky zaujala, těšíme se v dalším ročníku soutěže fyzikálních pokusů FyzShow!

Více informací o pořadatelích a kontakt najdete zde: http://www.nfnabla.cz/

Autorem článku i fotografií je PaedDr. Jana Vejpustková, předsedkyně Správní rady Nadačního fondu NABLA

Dana Kopcová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podvody s reklamou na internetu

Poslední čtvrtletí roku je v pohybu a inzerenti se horečně snaží utratit všechny své reklamní rozpočty a splnit roční cíle. Mnoho obchodníků však narazí na problém podvodného ...

ITER a umění rezonuje v obci La Roque d'Anthéron

Před pěti lety jsme napsali o zajímavé myšlence francouzského sochaře Jean-Paul Philippa oslavit stavbu tisíciletí – reaktor tokamak ITER - něčím výjimečným (https://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zarazeni/2514-sans-titre).

Jaderné firmy se spojují napříč světem

Společnost Westinghouse Electric Company a Ansaldo Nucleare podepsaly novou smlouvu o spolupráci na vývoji jaderné elektrárny 4. generace využívající technologii olovem chlazeného rychlého reaktoru – LFR (Lead-Cooled Fast Reactor).

Začínají se recyklovat solární panely, lopatky větrných turbín i popel z biomasy

Udržitelné technologie produkující co nejméně skleníkových plynů jsou novým náboženstvím dneška. I obnovitelné zdroje energie ale představují problém pro životní prostředí.

Ultrakondenzátor ve vodních elektrárnách

Finská společnost UPM Energy ve svých vodních elektrárnách Ontojoki ve finském Kuhmo investuje do ultrakondenzátoru. Ten se stane prvním svého druhu, který bude použit v hydroenergetickém ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail