Studenti

Článků v rubrice: 222

Finále soutěže FyzShow s energií

Už potřetí jsme se sešli v Domě dětí a mládeže v Ostravě-Porubě na finále soutěže fyzikálních pokusů FyzShow. Tématem letošní soutěže byla energie a její přeměny. Účastníci nás svými pokusy nenechali na pochybách, že tématu rozumí, a hbitě měnili energii polohovou v pohybovou a zase zpět, na chvíli ji ztráceli, aby ji pak našli v energii deformační či v práci sil, které překonávají odpor prostředí. Akumulovali energii do závaží zavěšeného na provázku nebo do gumových vláken, aby její pomocí pak rozpohybovali autíčko nebo PET chobotničku. Hledali energii v roztoku kuchyňské soli, a když ji našli, okamžitě ji využili k rozsvícení LEDky. Ostřelovali obecenstvo zvukovými vlnami i míčky, které kradly energii balónu, od něhož odskakovaly, aby si pak vybraly směr pohybu zcela chaoticky, jakoby pro ně žádné fyzikální zákony neplatily.

Fotogalerie (10)
Sněhurka ukazuje trpaslíkům předávání energie mezi míči (foto Jana Vejpustková)

Sedm družstev, finalistů soutěže, zápolilo s nadšením, ale i s trochou trémy, která přepadne každého, kdo má vystupovat před obecenstvem. A obecenstvo fyziku znalo!

Začátek soutěže již tradičně ozvláštnili náročnějšími pokusy studenti Mendelova gymnázia Opava. Ač ve svém oboru téměř profesionálové, i je občas zradila technika, takže měli možnost ukázat svým mladším kolegům, že i trocha improvizace je pro zdar věci nutná. Pak už k opravdovému zápolení nastoupily finálové školy:

  1. ZŠ K. Dvořáčka 1230, Orlová-Lutyně: Vašek má zaracha.
  2. Gymnázium a SOŠ Frýdek-Místek: Energetická Sněhurka a energie.
  3. Mendelovo gymnázium Opava: Škola hrou.
  4. ZŠ Frýdlant nad Ostravicí: Energie z Komeňáku.
  5. ZŠ Dětská 915, Ostrava-Poruba: Energie školního mléka.
  6. PZŠ im. W. Szymborskiej, Vendryně: Energetické hračky.
  7. ZŠ Hradec nad Moravicí: Pat a Mat v akci.

Práce poroty byla náročná a rozhodnutí, která tři z uvedených vystoupení jsou nejlepší, nebylo snadné. Dát přednost příběhu, který mnohá vystoupení provázel? Nebo snad dokonalému fyzikálnímu vysvětlení předváděných jevů? Či snad nadšení, se kterým žáci pokusy předváděli? Po dlouhé diskuzi o vítězích ale rozhodnutí nakonec padlo.

Nejvíce se porotě líbily pokusy provázané moderní pohádkou o Sněhurce, kterou vymysleli žáci z Frýdku-Místku. Na druhém místě se umístilo družstvo žáků z Orlové-Lutyně, které mimo jiné „zviditelnilo“ energii zvukových vln pomocí svíčky. A na třetí místo dosáhli, určitě i díky energii školního mléka, žáci základní školy z Ostravy-Poruby. Ač družstva ostatních škol nestanula na pomyslných stupních vítězů, v soutěži nebylo poražených, protože všichni ukázali, že fyzika je baví a že je zábavná - a o to tady šlo nejvíce.

Pokud vás naše soutěž taky zaujala, těšíme se v dalším ročníku soutěže fyzikálních pokusů FyzShow!

Více informací o pořadatelích a kontakt najdete zde: http://www.nfnabla.cz/

Autorem článku i fotografií je PaedDr. Jana Vejpustková, předsedkyně Správní rady Nadačního fondu NABLA

Dana Kopcová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Černá smrt gumy a jak jí čelit

Guma je jedním z neopěvovaných velkých hrdinů průmyslové revoluce. Kromě jejích obvyklých aplikací, jako jsou pneumatiky, kondomy, elastické spodní prádlo, apod., představuje základní složku asi ve 40 000 výrobcích, včetně absorbérů nárazu, hadic, lékařských nástrojů, těsnění, atd.

Z historie i současnosti vynálezů a jejich ochrany

Vynálezy a objevy často přicházejí na svět klikatými cestičkami. Jednou to vypadá, jako by se na ně čekalo tak netrpělivě, že se zrodí hned v několika hlavách v různých koutech světa, jindy je náhodou nebo omylem objeveno něco, s čím si nikdo neví rady.

Jak vyčíslit ekonomické přínosy jádra? A co na to evropský jaderný průmysl?

Společnost Deloitte vypracovala pro Euratom studii o přínosech jaderné energetiky v roce 2019 a 2050. V současné době je v provozu ve 14 zemích EU 126 komerčních reaktorů o výkonu 118 GWe. Do roku 2050 by měl jejich výkon stoupnout na 150 GWe, budou se ale muset snížit investiční náklady.

Astronauti se pořád ptali: Jak se daří myškám?

Myši, švábi, japonské křepelky, ryby, škeble, rostliny.... ti všichni měli možnost ochutnat Měsíc! Po návratu Apolla 11, od jehož mise letos uplynulo 11 let, putovalo množství vzácných vzorků měsíční horniny do laboratoří.

Irský matematik a fyzik George Gabriel Stokes

Světlo je jeden z nejúžasnějších přírodních jevů a pro život člověka má zásadní význam. Je pro nás nejen hlavním prostředkem poznávání světa a vesmíru, ale i zdrojem emocí, je obdivováno a zkoumáno uměním i vědou. Optika, nauka o světle, je vlastně nejstarší částí fyziky.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail