Studenti

Článků v rubrice: 289

Za tříminutové video získaly děti 200 tisíc korun

Kolik vláken z tažného lana udrží visícího puberťáka, jak převézt bez rozlití talíř polévky na skateboardu, nebo kolik radiace nasbírala za svůj život vaše babička. Do fyzikální soutěže pořádané energetickou skupinou ČEZ přišly desítky videí s pokusy. Děti z celé republiky opět v soutěži „Vím proč“ dokazovaly, jak zábavná může být fyzika. Šek na vybavení učeben v hodnotě 200 tisíc od Nadace ČEZ si za letošní školní rok odneslo Gymnázium Jaroslava Vrchlického v Klatovech a Gymnázium Moravský Krumlov. Autoři šesti nejpovedenějších videí si navíc mezi sebou rozdělí poukázky na on-line nákupy v celkové hodnotě 56 tisíc korun. 

Fotogalerie (2)
Štěpán zvítězil s pokusem na téma termoemise (foto ČEZ)

Restart oblíbené soutěže „Vím proč“, která láká děti do světa fyziky prostřednictvím zábavných pokusů, zkomplikoval covid. Už začátkem října byla omezena prezenční výuka na středních školách a od listopadu přešel do kombinované prezenční a distanční výuky i druhý stupeň základních škol. Zatímco v předchozích ročnících soutěže se tak děti mohly spoléhat na podporu vyučujících fyzikářů či vedoucích technických zájmových kroužků, tento školní rok musely často spoléhat jen samy na sebe.

Soutěž „Vím proč“ se konala již pošesté

"Dlouhodobě podporujeme technické vzdělávání dětí s cílem vzbudit v nich zájem o energetiku a případné budoucí uplatnění ve Skupině ČEZ. Česká energetika patří mezi nejvyspělejší na světě a ČEZ je mezi top 10 evropskými energetikami; k udržení kvality ale budeme potřebovat spousty šikovných techniků. Naše snaha je v souladu také s vládní vizí pro Česko, The Country For The Future. Bez techniků oblast inovací a pokročilých technologií nerozvineme. K tomu napomáhá i tato soutěž,“ uvedl Martin Máca, vedoucí týmu strategický nábor ČEZ, který „Vím proč“ organizuje.

Ročník s vysokou kvalitou

Letos se i přes nepříznivou situaci s covid-19 v soutěži sešlo 64 videí, což organizátoři považují téměř za zázrak. „Podle ohlasů naší odborné poroty se dokonce jednalo o kvalitativně jeden z nejsilnějších ročníků, kdy bylo extrémně těžké vybrat vítěze. Studenti si k pokusům volili složitější fyzikální jevy a videa jsou krásně zpracovaná,“dodal Máca.

Kdo vyhrál?

V kategorii základních škol a mladších ročníků víceletých gymnázií zvítězila trojice kamarádů z Gymnázia Moravský Krumlov. Ondřej, Daniel a Viktor představili tři velikány z historie objevování elektromagnetismu a předvedli jejich nejznámější pokusy s kompasem, cívkou a magnetem. „O soutěži nám řekla paní učitelka, a protože nás všechny tři fyzika hodně baví, tak jsme se rozhodli to zkusit. Elektromagnetismus jsme zrovna probírali a přišlo nám to i super téma. Odladili jsme si scénář a hned, jak se otevřely školy, jsme pokusy ve fyzikální učebně natočili,“ říká Ondřej.

Na druhém místě skončila Anežka z Gymnázia Karviná s videem o infračerveném záření. Pomocí jednoduchých pokusů ukázala, jak se dá experimentovat i s něčím, co lidské oko nevidí. Třetí místo vybojoval Matyáš z Gymnázia Týn nad Vltavou, který do tří a půl minuty vměstnal hned pět pokusů ilustrujících setrvačnost, včetně toho, kdy předmětem působení setrvačných sil byl i on sám.

Kategorii středních škol zcela ovládli oktaváni Gymnázia Jaroslava Vrchlického v Klatovech, kteří obsadili všechny tři odměňované pozice. Odborná porota nakonec svým bodováním přiřkla zlato Štěpánovi, který ve svém videu zevrubně popsal termoemisi a předvedl ji na pokusu s elektronkou. Těch má ostatně ve své domácí sbírce kolem stovky. „O elektrotechniku jsem za začal víc zajímat před dvěma lety, protože hodně bastlím a s mým koníčkem to souvisí. Navíc mají v českém elektro prostředí zajímavou historii,“ říká Štěpán. K soutěži prý celou třídu navedl profesor fyziky a vznikla spousta skvělých videí, což vysvětluje, proč bylo gymnázium tak úspěšné. Z odvážného pokusu testujícího mez pevnosti tažného lana si odnesl nejen pár modřin, ale také stříbro v soutěži ještě Jakub a bronzovou příčku pak obsadil expert na hopsající tenisáky Kryštof s pokusem na tíhové zrychlení.

Speciální cena pro jaderné pokusy

V letošním ročníku soutěže byla poprvé vyhlášená i speciální cena pro ty, kdo poslali video na téma jaderné fyziky. Protože se jedná o jednu z nejsložitějších oblastí, výzvu přijali jen dva odvážlivci. Porota se tedy nakonec rozhodla odměnit oba autory: jedním z nich je již zmíněná Anežka L. z Gymnázia Karviná, která do soutěže poslala více videí, a druhým je Matyáš K. ze ZŠ náměstí Interbrigády na Praze 6. Kromě speciálního „jaderného balíčku“ s propagačními předměty přímo z jaderných elektráren získali oba také zájezd do infocentra Temelín či Dukovany pro celou třídu. 

Systematickému náboru a podpoře technického vzdělávání se ČEZ věnuje již od roku 1992. Podporuje například matematické a fyzikální olympiády, připravuje studijní materiály pro všechny typy škol, pořádá besedy na školách, odborné semináře a exkurze pro učitele, nabízí vzdělávací akce a stipendijní programy studentům apod. 

Více informací na http://www.kdejinde.cz, www.vimproc.cza na https://www.facebook.com/PracevCEZ

Alice Horáková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jaderné firmy se spojují napříč světem

Společnost Westinghouse Electric Company a Ansaldo Nucleare podepsaly novou smlouvu o spolupráci na vývoji jaderné elektrárny 4. generace využívající technologii olovem chlazeného rychlého reaktoru – LFR (Lead-Cooled Fast Reactor).

Začínají se recyklovat solární panely, lopatky větrných turbín i popel z biomasy

Udržitelné technologie produkující co nejméně skleníkových plynů jsou novým náboženstvím dneška. I obnovitelné zdroje energie ale představují problém pro životní prostředí.

Ultrakondenzátor ve vodních elektrárnách

Finská společnost UPM Energy ve svých vodních elektrárnách Ontojoki ve finském Kuhmo investuje do ultrakondenzátoru. Ten se stane prvním svého druhu, který bude použit v hydroenergetickém ...

Spojené království si vybralo uhelnou elektrárnu jako místo pro stavbu prototypu fúzní elektrárny

Není žádným tajemstvím, že pokračováním (věřme, že úspěšného) projektu tokamaku ITER bude zařízení, pro které se obecně přijal název DEMO – demonstrační elektrárna.

Fusion móda - srážka světů

Někdy se musím hodně zamyslit, zda téma patří do popularizace vědy. Popularizovat termojadernou fúzi kupříkladu mezi technickou komunitou není až tak inovativní a nezbytné, neb tato část společnosti ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail