Studenti

Článků v rubrice: 314

Fyzikální soutěž „Vím proč“ ovládly gymnazistky – obsadily pět ze šesti medailových pozic.

Stereotyp fyziky jako předmětu pro kluky dostal v letošním ročníku soutěže „Vím proč“ pořádně na frak – hlavní kategorii základních a středních škol ovládly šikovné dívky, které obsadily hned pět z celkem šesti medailových pozic. Odborná porota tentokrát za nejpovedenější videa fyzikálních pokusů přiklepla 200 tisíc korun pražskému Gymnáziu Opatov a Gymnáziu Broumov.

Fotogalerie (1)
Adélka a její úspěšné video o elektroforéze (zdroj svetenergie.cz)

Sud promáčknutý vzduchem, miniaturní raketky ze sifonových bombiček, sledování radiace v mlžné komoře či geometrické obrazce vytvořené pomocí vibrací, to je jen malá ochutnávka fyzikálních témat, která letos bojovala ve finále devátého ročního oblíbené fyzikální soutěže „Vím proč“. Žáci základních a středních škol na sebe vzali roli fyzikáře či fyzikářky a pomocí krátkého videa se pokusili vysvětlit nějaký fyzikální jev či zákon. Natáčelo se doma, v garážích a dílnách, ve škole i na veřejných hřištích či na ulici – fyzika je totiž úplně všude kolem nás. Autoři těch nejpovedenějších děl si mezi sebou rozdělí 52 000 korun, zlatí medailisté pak navíc svým školám vyhráli po 200 000 korunách na vybavení učeben.

„Na fyzikálních zákonech stojí celá energetika. Už řadu let se proto snažíme žákům ukázat, že s fyzikou se dá zažít spousta legrace a zábavy. Věříme, že řada z nich se díky tomu najde cestu k dalšímu studiu technických předmětů a třeba se pak v budoucnu rozhodnou přijít k nám budovat moderní, udržitelnou energetiku,“ říká Martin Máca, vedoucí týmu strategický nábor ČEZ, který soutěž „Vím proč“ organizuje.

Podle něj je dobře, že si k fyzice hledá cestu čím dál tím víc děvčat. Je to ostatně znát i na letošním ročníku: na vytvoření 103 přihlášených videí se podílelo celkem 159 dětí a studentů, z čehož bylo 66 dívek, tedy téměř 42 %. „Chceme nalákat ty nejzvídavější a nejšikovnější talenty a vždycky se vybírá lépe, když je co nejširší základna. Fyzika není pro kluky, je pro každého, koho baví poznávat, jak funguje svět kolem nás,“ dodává Máca.

Světélkující cukr a bezdrátové rozsvěcování zářivek

V kategorii základních škol a mladších ročníků víceletých gymnázií letos zvítězili Filip a Vítek z pražského Gymnázia Opatov, kteří natočili sérii pokusů s vlastnoručně sestrojeným Teslovým transformátorem. Názorně například ukázali, jak rozdílně se chovají v blízkosti přístroje zářivka a jak klasická žárovka. Vydařeným pokusem vysoutěžili své škole příspěvek 200 tisíc korun od Nadace ČEZ na vybavení učeben přírodních věd a pro sebe 20 000 korun na on-line nákupy na mall.cz.

Druhé místo přiřkla odborná porota Noře z Gymnázia Broumov. Ta se zaměřila na vysvětlení atmosférického tlaku. Jeho působení demonstrovala v působivém pokusu, při kterém došlo k úplnému promáčknutí kovového sudu, praktické využití pak ukázala na po domácku vyrobeném barometru. Bronzovou příčku obsadila Adéla z Podještědského gymnázia Doctrina se svým pokusem s elektroforézou.

Luminiscence, mlžná komora a statická elektřina

V kategorii středních škol a vyšších gymnázií nejvíce odbornou porotu zaujaly pokusy Kláry z Gymnázia Broumov, zaměřené na různé typy luminiscence, neboli samovolného záření. Ve videu si kromě hlavní role vědkyně střihla i roličku znuděného elektronu a v laboratoři jí zdatně sekundovala třeba svítící kostra. Také její škola se tedy může radovat z příspěvku ve výši 200 tisíc korun na nákup pomůcek. Zároveň zvítězila v podkategorii top videa natočeného ryze dívčím týmem, čímž vyhrála i dárek pro celou svou třídu: exkluzivní vystoupení souboru ÚDIF neboli Úžasné divadlo fyziky.

Její o rok starší spolužačka Jana, která získala stříbrnou medaili, vsadila na statickou elektřinu. Van de Graaffův generátor si sama vyrobila. Třetí místo obsadil smíšený tým dvou Lucií a Ondřeje z Masarykova gymnázia v Příboru. Ti si pro změnu sami sestrojili mlžnou komoru, v níž lze pozorovat stopy radioaktivních částic. Jejich video bodovalo také v podkategorii Jaderná a subjaderná fyzika, čímž si kromě finanční odměny vysloužili také nadupanou powerbanku se solárním panelem.

V podkategorii Obnovitelné zdroje nejvíce zaujalo video Erika ze ZŠ Nádražní v Žamberku. Erik se zaměřil na velmi aktuální energetické téma: výrobu energie z obnovitelných zdrojů a její ukládání. Jeho bateriová úložiště nabitá solární elektrárničkou bez problémů nakrmila mobilní telefon, elektrický větráček i stolní lampičku. Cenu veřejnosti za video s nejvíce lajky získali Tomáš a Ondřej ze Střední školy průmyslové a umělecké Hodonín za video ukazující výboje v plynech

Na https://www.svetenergie.cz/cz/vim-proc najdete všech 1470 dosavadních videí vytvořených dětmi a studenty.

Alice Horáková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Erupce sopky Santorini před 520 000 lety

Hluboko pod středomořským dnem, které obklopuje řecký ostrov Santorini, objevili vědci pozůstatky jedné z největších sopečných erupcí, které kdy Evropa viděla.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail