Soutěže

Článků v rubrice: 53

Soutěž / Listopad

Soutěžní otázka pro čtenáře na listopad a prosinec:

Kdo se České republice přihlásil s nabídkou, že postaví nové jaderné reaktory?

Vylosovaný výherce získá pěkný dárek!

Minule jsme se ptali, jaké vlastnosti má včelí med. Výherce správně uvedl, že: "Vysokou energetickou hodnotu, neměnné vlastnosti, je  komplexní a vyvážený, vhodný prakticky pro všechny, poskytne rychlou energii pro tělo, je jednou z nejvýdatnějších potravin, má léčivé účinky, napomáhá růstu, posiluje kosti, má povzbuzující, uklidňující a antiseptické účinky, pomáhá při chudokrevnosti, nachlazení a astmatu, je prospěšný pro srdce, játra, žaludek i mozek, bohatý na vitamíny a minerály jako železo, měď, fosfor, vápník, hořčík a stopové prvky mangan, kobalt, zinek, jód, fluor a kyselinu křemičitou a vitamíny skupiny B a vitamín C. Je prostě výborný a zdravý."

-red-


Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Opište prosím text z obrázku

Správná odpověď na srpnovou otázku

Správná odpověď na srpnovou otázku Hodí-li se do okna kámen, sklo se rozbije na kousky. Proč vstřelená kulka udělá ve skle jen malý otvor?

Proč se na tučné polévce rozpuštěný tuk rovnoměrně nerozlije, ale dělají se „oka?“

Správná odpověď na soutěžní otázku z července 2011: Proč se na tučné polévce rozpuštěný tuk rovnoměrně nerozlije, ale dělají se „oka?“ zní: Protože tuk má menší hustotu než voda, proto plave na jením povrchu a protože díky povrchovému napětí se kapalina vždy snaží zaujmout nejmenší objem - tím je na povrchu jiné kapaliny kruh.

Vítěz červnové soutěže - Proč ten, kdo se topí ve vodě, by neměl křičet a zdvihat ruce nahoru?

Správnou odpověď na červnovou soutěžní otázku poslal jako první pan Ondřej Čížek z Jindřichova Hradce. Gratulujeme a posíláme tričko. Přetiskujeme jeho odpověď i s dovětkem.

Zelená stezka a zlatý list na Hučáku

Na deseti stanovištích v Jiráskových sadech na soutoku Orlice a Labe v Hradci Králové zorganizovalo 26. 4. 2011 Gymnázium Bohuslava Balbína okresní kolo tradiční soutěže. Zelená stezka a zlatý list je soutěž vyhlašovaná Českým svazem ochránců přírody pro mladší žáky ZŠ do 6. třídy (kategorie M) a studenty do 15 let (kategorie S), kteří v šestičlenných družstvech soutěží (nejen) ve znalosti přírody. Soutěže se zúčastnila více než stovka studentů, kteří projevili svůj opravdový zájem o přírodu. Potěšující zprávou je, že jejich znalosti byly výborné.

Vítěz květnové soutěže - Je vlhký vzduch těžší než suchý?

Správná odpověď: 1 mol libovolného plynu zaujímá za stejných podmínek stejný objem. Jeho hmotnost tedy závisí na hmotnosti molekul, z nichž je složen. Suchý vzduch obsahuje molekuly O2 (32) a N2 (28), kdežto vlhký molekuly O2 (32), N2 (28) a H2O (18). Vlhký vzduch je tedy lehčí. (V závorce je relativní molekulová hmotnost.)

Vítěz dubnové soutěže

Správná odpověď: uvařené vejce je tuhé, po roztočení dlouho rotuje, syrové vejce se jen kolébá, ihned se zastaví vlivem tření kapalného obsahu o pevnou skořápku. Kapalina uvnitř má setrvačnost zůstat na místě a netočit se. Za správnou odpověď posíláme dárek do Uherského Hradiště a gratulujeme panu Milanu Zelinkovi.

... 1 « 2 3 4 5 6 7 8 » 9 ...

Nejnovější články

První plazma největšího tokamaku na světě

V sedmdesátých letech bylo jasné, že tokamak pro termojadernou fúzi udrží plazma potřebnou dobu, bude-li dostatečně velký. Stavěly se giganti JET (1983, EU), TFTR (1982, USA), JT-60 (1985, Japonsko), T-15 (1988, SSSR) a další.

Nejžhavější sen pod Sluncem

Třípól měl tu čest, že byl přímo u křtu nejnovější knihy o jaderné fúzi na českém knižním trhu. Šéfredaktorka Marie Dufková jí byla 3. listopadu kmotrou. Knížku napsal prof.

Centrální solenoid ITERu

Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...

Fontány diamantů doprovázejí rozpad superkontinentů

Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.

Voda se skrývá mnohem hlouběji v zemském nitru, než jsme si mysleli

Stopy výskytu vody v hlubokém nitru Země nedávno odhalilo zkoumání diamantů. Vzácný typ diamantu může naznačovat, že voda může proniknout hlouběji do nitra Země, než si vědci dříve mysleli.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail