V Temelíně testují autonomní drony
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Na vrcholu havajské sopky Mauna Kea v nadmořské výšce 4205 metrů nad mořem – na kdysi nejposvátnějším místě Havajských domorodců – vyrostla největší a nejmodernější astronomická observatoř na světě. Může se pochlubit v současné době největšími a nejvýznamnějšími dalekohledy na světě o průměrech až 10 metrů. Patří mezi ně i Keck, Gemini nebo Subaru.
Autor příspěvku navštívil tuto „mekku optických astronomů“ v rámci česko‑amerického vědeckotechnologického projektu AMVIS. Projekt představuje spolupráci s americkými pracovišti, která se věnují digitalizaci a zpřístupnění historických astronomických dat na fotografických deskách. Tyto desky sloužily astronomům jako hlavní detekční médium až do 80. let minulého století.
Velká nadmořská výška klade mimořádně vysoké nároky na obsluhu observatoří. Na vrcholu sopky jsou proto umístěny pouze dalekohledy s příslušným technickým zázemím a administrativní budovy jsou v nižších nadmořských výškách na různých místech Velkého ostrova i na jiných ostrovech Havajského souostroví. Jako hlavní zázemí pro pozorovatele slouží základna na Hale Pohaku pod vrcholem ve výšce asi 2800 m n. m. Je vybavena ubytovacími místnostmi s možností stravování. Novým hostujícím pozorovatelům se z důvodu aklimatizace doporučuje strávit na této základně noc před vlastním pozorováním.
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.