Sledování podvodů ve farmacii
Před časem jsme uveřejnili článek o možnostech kontroly původu potravin a odhalování falešných produktů. Pro zajímavost, na popud jednoho z našich čtenářů, doplňujeme informaci o využití stabilních ...
Geofyzici, kteří zkoumali data z přistávacího modulu NASA InSight, objevili pod povrchem Marsu gigantický skrytý oceán, který by podle nich mohl hostit život. Voda z podzemí by pokryla planetu kilometrem vody. Objevitelé říkají, že je to slibné místo pro hledání života. Vědci zveřejnili svá zjištění 12. srpna 2024 v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
Masivní podzemní rezervoár, objevený na základě seizmických dat pořízených sondou NASA InSight, obsahuje dostatek tekutiny na to, aby pokryl celou planetu kilometrem vody. Je však příliš hluboko na to, aby se k ní dalo získat přístup jakýmikoli známými prostředky. Voda je uvězněná uvnitř vrstvy rozlámané horniny 11,5 až 20 kilometrů pod vnější kůrou rudé planety. Dostat se až k vodě by vyžadovalo vrtnou operaci, která nebyla dosud provedena ještě ani na Zemi.
"Voda je nezbytná pro život, jak ho známe," uvedl spoluautor studie Michael Manga, profesor Země a planetárních věd na UC Berkeley. "Nevidím důvod, proč by podzemní nádrž nemohla být obyvatelným prostředím. Na Zemi je to určitě pravda – hluboké jeskyně a doly hostí život, dno oceánu hostí život. Nenašli jsme žádné důkazy o životě na Marsu, ale alespoň jsme identifikovali místo, které by v zásadě mělo být schopné život udržet".
Voda na Marsu byla a je
Delty, dna jezer a vyschlá říční koryta protínající povrch Marsu vědcům poskytují dostatek důkazů o tom, že na povrchu této dnes pusté planety kdysi existovalo velké množství vody. Zhruba před 3,5 miliardami let však došlo k náhlé změně klimatu na Marsu, která vodu z jeho povrchu odstranila.
Co způsobilo rychlé vysychání, není jasné, i když vědci naznačují, že by to mohlo být způsobeno náhlou ztrátou magnetického pole planety, dopadem asteroidu nebo dávným mikrobiálním životem, který planetu zničil klimatickými změnami. Najít správné vysvětlení a zjistit, kam se voda poděla, se stalo důležitou otázkou.
Jak se zkoumá nitro Marsu
K prozkoumání nitra planety použili vědci data shromážděná přistávacím modulem NASA InSight – robotickou seizmologickou laboratoří, která studovala vnitřní fungování rudé planety v letech 2018 až 2022. Senzory sondy InSight jí umožnily zaznamenávat otřesy o síle až 5 stupňů Richterovy škály, které se odrážely planetou v důsledku dopadů meteoritů a změn sopečné činnosti. Vložením těchto dat do matematického modelu podobného těm, které se používají k nalezení vodonosných vrstev a ropných ložisek na Zemi, vědci zmapovali vnitřek Marsu, aby našli tloušťku kůry, hloubku jádra, složení jádra, dokonce i něco málo informací o teplotě uvnitř pláště.
Výzkum hlubší kůry odhalil, že se s největší pravděpodobností skládá z mozaiky roztříštěné vyvřelé horniny, která obsahuje více než dostatek kapalné vody na to, aby zaplnila marťanské oceány. To je známka toho, že voda před všemi těmi miliardami let neunikla do vesmíru, ale místo toho se stáhla pod povrch do kůry planety.
Kde hledat život?
V současné době je dosažení ukrytého oceánu mimo technické schopnosti lidstva (nejhlubší díra, která kdy byla na Zemi vyvrtána, Kola Superdeep Borehole, dosáhla pouze 12,2 km do hloubky naší planety). Není to jediné místo, kde vědci hledají na Marsu život. Vzorky prachu z Marsu, a dokonce i důkazy o dávném životě, již mohl nalézt rover Perseverance, který od roku 2021 zkoumá povrch kráteru Jezero, a shromažďuje geologické vzorky. NASA původně plánovala, že mise na vyzvednutí vzorků by měla odstartovat někdy v roce 2026, ale datum bylo odloženo na rok 2040 z rozpočtových důvodů.
Perseverance objevil "Stavební kameny života" v 10 různých vzorcích hornin
Rover NASA Perseverance objevil v kráteru na Marsu rozmanitý zvěřinec organických molekul, jak uvedla nová studie podrobně popsaná online 12. července v časopise Nature.
Organické sloučeniny jsou molekuly složené z uhlíku a často obsahují další prvky, jako je vodík, kyslík, dusík, fosfor a síra. Již dříve vědci detekovali několik typů organických molekul marťanského původu v meteoritech vyvržených z Marsu, které dopadly na Zemi, a v kráteru Gale na rudé planetě, který od roku 2012 zkoumá rover NASA Curiosity. "Organické molekuly jsou vzrušujícím vodítkem pro astrobiology, protože mohou být stavebními kameny života," řekla Space.com hlavní autorka studie Sunanda Sharma, planetární vědkyně z California Institute of Technology v Pasadeně. "Jako planetární vědci a astrobiologové jsme velmi opatrní s předkládáním tvrzení, že organické látky znamenají život. Je to hypotéza poslední možnosti, což znamená, že nejprve bychom museli vyloučit jakýkoli jiný nebiologický zdroj původu," říká Sharma.
Data Perseverance a SHERLOCa
V únoru 2021 rover přistál v kráteru Jezero, což je místo, kde se nachází starobylá jezerní pánev, která podle předchozích průzkumů vykazovala vysoký potenciál pro dřívější život. Na dně kráteru se také nacházejí jíly a další minerály, které mohou uchovat organické materiály. Konkrétně vědci zkoumali data z přístroje SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman and Luminescence for Organics and Chemicals) na palubě přístroje Perseverance. SHERLOC je prvním přístrojem na Marsu, který je schopen provádět jemné mapování a analýzu organických molekul.
Výzkumníci se zaměřili na data z oblastí Máaz a Séítah, dvou skalních útvarů na dně kráteru Jezero. Když ultrafialové světlo z SHERLOC osvětlí organické sloučeniny, mohou zářit a vlnové délky záření z molekul je může pomoci identifikovat. Sharmaová a její kolegové našli známky organických molekul ve všech deseti cílech, do kterých se Perseverance zavrtala v oblastech Máaz a Séítah, což pokrývá časové rozpětí nejméně před 2,3 až 2,6 miliardami let. To ukazuje na možnost, že stavební kameny života mohly být přítomny na povrchu Marsu po dlouhou dobu, na více než jednom místě.
Organické molekuly tu jsou
Vědci objevili důkazy o mnoha různých třídách organických molekul, což naznačuje, že by mohly pocházet z řady různých minerálů a vzniknout různými mechanismy. Organické sloučeniny se většinou objevily ve spojení s minerály s vázanou vodou. Skutečnost, že organické stopy se liší z hlediska typu, počtu detekcí a místy na dně kráteru, nabízí možnost, že různě vznikly, ukládaly se nebo transportovaly napříč kráterem a v širším měřítku i povrchem Marsu.
Vědci zatím nedokázali identifikovat konkrétní organické molekuly, k tomu by bylo potřeba je dopravit na Zemi.
Zdroje: Obrovský skrytý oceán objevený pod Marsem by mohl obsahovat život | Živá věda (livescience.com)
"Stavební kameny života" objeveny na Marsu v 10 různých vzorcích hornin (Původně zveřejněno na Space.com.)
Před časem jsme uveřejnili článek o možnostech kontroly původu potravin a odhalování falešných produktů. Pro zajímavost, na popud jednoho z našich čtenářů, doplňujeme informaci o využití stabilních ...
Měsíc vstoupil do nové geologické éry, říkají vědci. Doufají, že jejich návrh na vyhlášení nové epochy Měsíce – lunárního antropocénu ...
Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze?
V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...
Reaktor Natrium1 bude první pokročilý reaktorový projekt v severoatlantickém prostoru, který přešel z fáze návrhu do fáze výstavby.