Astronomie

Článků v rubrice: 126

Kdo první otiskne svou podrážku na „rudé planetě“?

Fotogalerie (1)
Spirálová galaxie podobná naší mléčné dráze

Lidské úsilí dosáhnout dosud nemožného je označováno za hnací motor a původce všech významných objevů, které byly kdy uskutečněny. Cestovat a překonávat i ty největší vzdálenosti mezi kontinenty v co možná nejkratším čase a ve všem pohodlí se stalo pro většinu z nás pokud ne přímo běžnou součástí života alespoň možností přijatelnou. Proto není divu, že se zraky vědců obrací do mnohem větších dálek, mimo planetu Zemi. Novým lidským snem je pokoření tzv. rudé planety – Marsu.

NA VÍKEND NA MARS
O tom, zda bude možné jednou v budoucnu obývat Mars, se vedou složité odborné diskuze. Nutnou podmínkou k případnému osídlení Marsu je kromě zajištění vhodného životního prostředí také rychlá doprava ze Země. Na konci minulého roku oznámili představitelé moskevského Kurčatovova institutu, že let na Mars nebude možný bez využití jaderné energie. „Dříve nebo později bude zcela určitě možné doletět na Mars, ale nepodaří se nám to bez přispění atomové energie“, vyjádřil se k možnosti vesmírného cestování Nikolaj Ponomarinov-Stepnoj, viceprezident institutu. Vesmírné lety na Mars nebyly v minulosti žádnou výjimkou, jednalo se však vždy o nejrůznější průzkumné sondy, které vysílalo buď Rusko nebo USA. Tyto dvě vesmírné mocnosti spolu soupeří v tom, komu se dříve podaří navrhnout a úspěšně sestrojit raketoplán schopný přepravit lidskou posádku na tuto planetu vzdálenou od Země 300 milionů km. Podle odborníků se první lety mohou uskutečnit již za deset let. Zatím největší otázku, kterou dnes vědci řeší, je navržení vhodného pohonu pro raketu. Jednou z možností je využití raketového motoru spalujícího kyslík a vodík, dále pak jaderné raketové pohony s tekutým vodíkem a motory poháněné elektřinou vyrobenou jaderným reaktorem nebo solární jednotkou. Mezi zmíněnými možnostmi se právě motor využívající jadernou energii jeví jako nejvýhodnější. Do budoucna se mluví také o jaderné fúzi, která však dosud není dostatečně zvládnuta na experimentální úrovni. S využitím jaderných reaktorů se uvažuje také pro výrobu energie na Marsu umožňující životní podmínky prvních lidských osadníků. Mezi možné varianty patří reaktor s pomalými neutrony chlazený plynným CO2 o výkonu 500 kWe až 3 MWe.


Odkazy
http://en.rian.ru/world/20061024/55098533.html .
http://en.rian.ru/russia/20061229/58096741.html .
http://www.avionews.com/index.php?corpo=see_news_home.php&news_id=71758&pagina_chiamante=index.php .
http://www.marsdaily.com/reports/Preparations_Continue_For_Manned_Expedition_To_Mars_One_Day_999.html .
odkaz na projekt a agenturu:
http://www.imbp.ru/Mars500/Mars500-e.html .


Chcete na Mars?

Pokud je vám více než 25 a méně než 50 let můžete se přihlásit do programu simulovaného letu na Mars, který nabízí dobrovolníkům ruská Akademie vědeckého výzkumu vesmíru. Ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou totiž pracuje na projektu Expedice na Mars s lidskou posádkou, jehož součástí je právě simulovaný let na Mars. Do projektu se dosud přihlásilo více než sto zájemců z 21 zemí světa. Výsledná šestičlenná posádka následně stráví okolo 500 až 700 dní v laboratořích Institutu medicíny a biologie v prostorách simulujících podmínky na vesmírné lodi. Během „letu“ se budou muset vypořádat s psychickými problémy způsobenými izolací od okolí nebo s tím, že nebudou moci kouřit ani pít alkohol. Cílem projektu je zjistit, jaké situace mohou v průběhu letu a přistání na planetě nastat a jak předejít možným neúspěchům v případě skutečné výpravy na Mars. Simulovaný let na Mars by měl odstartovat na konci roku 2007.
Pokud zamýšlíte v budoucnu využívat vesmírné přepravy ve směru Země-Mars, můžete si již nyní pořídit pozemek na této planetě. Více na
http://www.lunarniambasada.cz/main/offers/69.html />

Darina Boumová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail