Top 10 podivných věcí, které byly hacknuty
Protože technologie zabírají stále významnější část našeho života, jsou také stále bližší (a častější) nejrůznější počítačové hrozby.
(nejen) internetový kurz astronomie
Zaujal vás svět planet, hvězd a galaxií, a už vám nestačí to, co si o vesmíru přečtete v populárně-vědeckých knížkách nebo vyslechnete na přednáškách na hvězdárně či v planetáriu? Chcete získat solidní základy astronomie, které využijete třeba při dalším studiu tohoto oboru?
Klasická rada by byla: navštivte nejbližší hvězdárnu a poptejte se, zda se vám tam dostane kvalifikovaného školení. Budete-li mít štěstí, takový vzdělávací kurz či kroužek na hvězdárně existuje, dokonce vám může vyhovovat i z časových důvodů, úrovní, možná přizpůsobíte své studijní tempo tomu „obvyklému“. Když ovšem na hvězdárně nic takového není, případně hvězdárna je pro vás daleko, máte jednoduše smůlu. Ale to vše se nyní mění.
Od 1. listopadu 2006 najdete na Internetu kompletní astronomický kurz Váš průvodce vesmírem. Poskytuje ucelený přehled soudobé astronomie a je sestaven tak, aby odpovídal našemu obvyklému způsobu poznávání okolního světa. Součástí kurzu jsou také jednoduchá pozorování kosmických objektů, řešení praktik, nepříliš složitých příkladů i rozsáhlejších úloh. Bez nich by bylo vzdělávání v astronomii značně neúplné. Kurz může zvládnout každý, komu není naprosto cizí matematika a fyzika – jen s mírnou nadsázkou můžeme říci, že je pro každého od 13 do 99 let...
Astronomický kurz netvoří ovšem jen studijní materiál umístěný na Internetu (najdete jej volně přístupný na stránkách
http://vademecum.hvezdarna.cz). Obsahuje také prvky, které jej povyšují na kompletní vzdělávací projekt. Oč se konkrétně jedná?
Při výuce se bez rady zkušenějšího obejdeme jen výjimečně – živého učitele žádný automat nenahradí. To platí zajisté univerzálně a důkazy poskytuje sama každodenní praxe. Proto ani v tomto kurzu nechybí možnost konzultací s odborníky. Těmi jsou kvalifikovaní odborní pracovníci Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně. Součástí konzultací je také poradenství – konzultant studentu doporučuje (nikoli přikazuje!) například individuální způsob a rychlost studia. I toto je důležitý prvek, přibližující konečný úspěch: kdyby student neměl možnost poradit se s odborníkem, mohl by třeba ztratit motivaci ke studiu.
Pokud si student přeje, může se na závěr podrobit atestaci svých znalostí a dovedností, která mu v řadě případů zajistí další kariérní postup. I v tomto směru se nový kurz liší od klasických na hvězdárnách – tam se totiž nezkouší, snad aby to příliš nepřipomínalo školu.
Astronomický kurz Váš průvodce vesmírem je prvním svého druhu nejen u nás, ale zřejmě i ve světě. V astronomii ještě nikdo nevyzkoušel kombinaci distančního vzdělávání pomocí Internetu s přímými konzultacemi studentů s odborníky, navíc uzavřeného nezpochybnitelnou atestační zkouškou. Je to však projekt zralý – autor kurzu Zdeněk Pokorný do něj zahrnul většinu svých zkušeností, které získával během téměř čtyř desetiletí, po něž se zabývá otázkami astronomického vzdělávání.
Protože technologie zabírají stále významnější část našeho života, jsou také stále bližší (a častější) nejrůznější počítačové hrozby.
Jihočeský kraj, ČEZ a ÚJV Řež zakládají Jihočeský jaderný park. Projekt má urychlit přípravu a zavádění malých modulárních reaktorů v České republice.
Zařízení, které produkuje přibližně 10 % české spotřeby elektřiny, prochází kontrolami a modernizací. Technici do generátoru prvního bloku JE Temelín na konci května instalovali záložní rotor generátoru.
Na břehu řeky Cam, blízko místa, kde trénují vysokoškolské veslařské týmy Cambridge, druhé nejstarší britské univerzity, stojí šedý přepravní kontejner připravený pro Abu Dhabi.
I česká energetická Skupina ČEZ má plány s vodíkem. Realizuje je především přes německou společnost Sunfire, do které investovala prostřednictvím svého fondu InvenCapital už v roce 2015.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.