Astronomie

Článků v rubrice: 126

Led na Marsu

Víte, že jeden z nejpřevratnějších objevů roku 2002 pomohla uskutečnit jaderná fyzika? V červnu oběhla média zpráva o objevení velkých zásob vody na planetě Mars. Ukrývá se těsně pod povrchem ve formě ledu. Pomohl jej objevit gama spektrometr, který na své palubě přinesla loď NASA Mars Odyssey.

Fotogalerie (1)
Marsovská ledová čepička je vidět i na snímcích Marsu. Toto je však věrná simulace. (Zdroj Shutterstock)

 

Jak pracuje spektrometr?

Kosmické paprsky ostřelující povrch Marsu vybuzují z jeho hornin záření gama a neutrony. Spektrometr měří jejich energii, podle které se dá vypočítat, z jakého atomu záření pochází. Zjištěný vysoký obsah vodíku je vysvětlitelný pouze přítomností vody, resp. ledu. Vědci zjistili, že led je rozptýlen mezi 30 a 60 cm pod povrchem, zejména v okolí Marsových pólů. Z jednoho litru půdy by bylo ohřátím možno získat až půl litru vody! Známé bílé polární čepičky jsou přitom povrchové a jsou tvořeny oxidem uhličitým.
Přístroj se skládá z gama spektrometru a z neutronového spektrometru. Gama spektrometr tvoří velký (1,2 kg) krystal z čistého germania, na nějž je vloženo napětí 3000 voltů. Elektrický náboj vzniklý průchodem částice je zesílen, změřen a zdigitalizován a zařazen podle energie. Soubor dat za určitý časový úsek tak vytvoří spektrum, v němž se dají přečíst energie záření a tím určit prvky, které jej vyslaly. Neutronový spektrometr tvoří plastické scintilátory obsahující bór. Zasáhne-li scintilátor částice, objeví se světelný záblesk, který se zesílí fotonásobičem a dál elektronicky zpracuje. Energie neutronů se liší podle toho, jak jsou zpomaleny (moderovány). Vodík je velmi dobrým moderátorem, takže podle množství zpomalených, nízkoenergetických (říká se jim termální) neutronů se dá odvodit vysoká koncentrace vodíkových sloučenin.

 

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail