Bez zařazení

Článků v rubrice: 441

Trichlorfluormetan na vzestupu

Nově se objevující emise před třiceti lety zakázaného CFC-11 naznačují, že i ty nejlépe myšlené ekologické dohody nemusejí mít trvalou platnost.

Fotogalerie (1)
Staré ledničky likvidované v Číně obsahují CFC-11 v polyuretanové pěně, která tvoří izolaci dveří a stěn ledničky. Nesprávná recyklace uvolňuje do ovzduší milióny kg CFC-11. (Zdroj Adobe Stock)

V roce 2017 uplynulo 30 let od  Montrealského protokolu, který podepsalo 197 zemí s cílem chránit ozonovou vrstvu. Protokol byl považován za milník v oblasti mezinárodních dohod. Ozonová vrstva chrání Zemi před škodlivými účinky slunečního ultrafialového záření a tím před nebezpečím vzniku rakoviny kůže. Zejména v oblasti jižního pólu, ale i jinde, byly pozorované "ozonové díry" - oblasti se značným poklesem ozonu. Jako hlavní viník byl identifikován trichlorfluormetan (CFC-11, zvaný též freon) používaný jako pohon sprejů a náplň chladicích zařízení. Vzhledem ke své vysoké teplotě varu (ve srovnání s jinými chladivy) se může používat v zařízeních, která pracují za nízkého tlaku. Po celosvětovém zákazu klesaly úrovně této chemikálie  v období 2002 až 2012 konstantní rychlostí. Potom se ale pokles náhle zpomalil, a to až o 50 %. Protože nemohlo jít o přírodní příčinu, dospěli Stephen Montzka a kol. z US National Oceanic and Atmospheric Administration k závěru, že zbývá jediná možná příčina, a tou je nový zdroj CFC-11.

Vědci vystopovali příčinu

Sledování pohybu atmosféry naznačilo, že zdrojem nového CFC-11 je východní Asie. Ukázalo se, že emise nepocházejí z nelegální produkce, ale že jejich zdrojem je nedbalý způsob recyklace ledniček a klimatizačních zařízení v Číně. Čína je známá jako největší producent a spotřebitel uvedených zařízení. Reed Miller a kol. z Yale University, ve spolupráci s čínskou  Shenzen University, zkoumal tento problém a prohlásil, že se v globálním měřítku zanedbala konečná likvidace těchto zařízení po skončení jejich životnosti. Výzkumné týmy navštívily celou řadu recyklačních středisek v šesti provinciích a zjišťovaly zde metody recyklace. CFC-11 je obsažen v polyuretanové izolační pěně ve dveřích a stěnách ledničky. Správná technologie recyklace předpokládá chemický rozklad této pěny v nízkotlaké komoře, izolace CFC-11 a jeho chemická neutralizace.

O lidské ledabylosti ve smlouvě nic nebylo

Zjistilo se ale, že v recyklačních centrech se ledničky likvidují na otevřených prostranstvích, a to včetně polyuretanové pěny, a získaný kov se prodává. Reed Miller se domnívá,  že tímto nesprávným postupem se do atmosféry ročně dostává asi 1 milion kg CFC-11. Stephen Montzka si však myslí, že emise CFC-11 jsou po roce 2012 ještě řádově mnohem vyšší, a to až 13 milionů kg ročně. Údaje Millerova týmu vycházejí z předpokladu, že lidé vyřazují ledničky po deseti letech provozu. Pokud se ale vyřazují starší nebo naopak mladší, pak by podle Millera mohly činit emise CFC-11 až 2,5 milionu kg za rok. Výzkumné týmy se zatím nezabývaly komerčními chladicími zařízeními v supermarketech - ty by totiž při nesprávné recyklaci mohly být zdrojem až 500 kg CFC-11 u každého z nich!

Zdroje:

New Scientist, 2018, č. 3179, s. 24-25

New Scientist, 2018, č. 3180, s. 10

 

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail