Bez zařazení

Článků v rubrice: 395

Tonery do tiskáren mohou obsahovat karcinogeny

Každý rok se v českých domácnostech a firmách spotřebují miliony tonerových kazet do laserových tiskáren. Především kvůli nízké ceně dávají lidé přednost takzvaným kompatibilním tonerům do laserových tiskáren od neznámých výrobců. Tyto tonery nejenže nedosahují kvalit tonerů originálních, ale navíc mohou obsahovat nebezpečné látky včetně karcinogenů – styrenu či benzenu či dioxinu DekaBDE. Na rozdíl od originálních nebo renovovaných tonerových tiskových kazet ty kompatibilní nelze renovovat ani jinak ekologicky zpracovat, a tak končí přímo ve spalovnách nebo ještě hůře v rozporu s platnou legislativou na skládkách komunálního odpadu, čímž poškozují životní prostředí.

Fotogalerie (1)
Ilustrační obrázek (zdroj Pixabay)

Originální tonerová kazeta do laserové tiskárny stojí kolem tisícovky či více, kompatibilní lze nakoupit za pár stovek korun. Při spotřebě i několika tonerů za rok je tak finanční úspora nemalá. Podle odhadů Asociace renovátorů tonerů a společnosti CARCOLL se ročně v České republice prodá kolem 3,5 milionu originálních tonerových kazet, těch kompatibilních pak několikanásobně více. Neznačkové tonery, většinou původem z Číny, se totiž podle stejného zdroje podílejí na prodejích na českém trhu až ze 65 procent. Společně s nimi si však lidé do domácnosti pouštějí riziko velmi vážného zdravotního ohrožení.

Karcinogenní i neekologické

Černý toner obsahuje prášek, který je nejčastěji složen z uhlíku, zmagnetizovaných oxidů kovů a různých druhů barvicích přísad. V průběhu tisku se mikroskopické částečky toneru uvolňují do okolí a dochází k jejich vdechování. Pokud nemají být uživatelé tiskáren v průběhu tisku vystavováni zvýšeným zdravotním rizikům, musí tonerový prášek splňovat přísné limity obsahu rizikových látek. V čem je tedy problém? Řady testů potvrzují, že podstatná část tonerů dovážených do České republiky tyto limity mnohonásobně překračuje. Používání takových tonerů tak může představovat značné zdravotní riziko. Zatímco originální a renovované tonerové kazety podstupují přísné testy, které kontrolují nepřekročení bezpečnostních limitů těchto látek, levné kompatibilní tonery takto zabezpečeny nebývají.

„Podle testů provedených Fraunhoferovým institutem* tonerové kazety běžně dovážené do Evropy z Číny uvolňují při tisku do svého okolí až o 53 procent více styrenu než povoluje bezpečnostní limit. Styren je přitom řazen mezi karcinogeny a zvyšuje riziko výskytu leukémie. Kromě toho může poškodit zrak a na lidský organismus má dráždivé a narkotické účinky,“ vysvětluje Ondřej Bálek z Asociace renovátorů tonerů s dovětkem, že plastová těla čínských tonerů mohou obsahovat i vysoké koncentrace toxického zpomalovače hoření dekabromdifenyl etheru (DekaBDE), jehož použití je v Evropě zakázáno.

* Zpráva z emisních testů z prosince 2017 je dostupná zde.

Originální tonery lze recyklovat, případně renovovat, kompatibilní není možné ekologicky likvidovat

Problémy způsobují tonery z Číny i poté, co doslouží. „Nakládání s vysloužilými tonery je obecně problematika poměrně specifická a složitá. Ne vždy jsou označovány jako odpad, mohou se totiž rovněž sbírat v režimu zpětného odběru. Tonerové kazety, které v sobě mají elektrické části nebo čipy, jsou kategorizovány jako elektrozařízení, tudíž se s nimi nakládá jako s elektroodpadem,“ vysvětluje David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, která v tuzemsku zajišťuje zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení, baterií a akumulátorů a solárních panelů. Originální tonery získané v rámci zpětného odběru lze většinou využít, což však neplatí o těch kompatibilních. „Použitá originální tonerová kazeta může projít procesem renovace a být znovu použita. Ve zkratce jde o to, že se použitý toner vyčistí, opotřebené mechanické komponenty se nahradí za nové, ovšem plastové tělo zůstává původní. Takto renovovat lze toner prakticky neomezeně, je-li renovace provedena kvalitně,“ dodává Ondřej Bálek s tím, že renovované tonery jsou plně srovnatelné s těmi novými.

Typický renovovaný toner ušetří dle Bálka 637 gramů plastového odpadu, 956 gramů emisí CO2 a primární přírodní zdroje pro výrobu plastových částí. Nadto se během procesu renovace vytřídí další suroviny, jako je měď či hliník, které se samostatně separují a předávají k dalšímu využití. „Oproti tomu kompatibilní tonery nejen nelze renovovat, ale ani nijak recyklovat, míří tedy rovnou do spaloven či v rozporu s platnou legislativou na skládky,“ zdůrazňuje David Vandrovec s tím, že kromě významné hrozby pro životní prostředí představuje nakládání s použitými kompatibilními tonery i ekonomickou zátěž. „Například ultralevné kompatibilní tonery z Číny v sobě obvykle nezahrnují žádné recyklační poplatky, jejich dodavatelé tuto povinnost obcházejí, a tak veškeré nakládání s nimi tedy v podstatě platí ten, kdo je do spaloven posílá,“ konstatuje.

Spalování tonerů s DekaBDE zamořuje přírodu nebezpečnými dioxiny

Spalováním tonerových kazet samozřejmě značně trpí životní prostředí. „Během spalovacího procesu se mění chemické složení a toxicita spalovaného odpadu, vznikají látky nové. Například spalováním kazet s obsahem bromovaných zpomalovačů hoření se mohou tvořit bromované dioxiny, jejichž dlouhodobé působení poškozuje u zvířat i lidí imunitní a nervový systém, vede ke změnám endokrinního systému a ovlivňuje reprodukční funkce. DekaBDE je mimo jiné rovněž toxický pro vodní organismy,“ popisuje Miroslava Jopková z ekologické organizace Arnika. Toxické látky vznikající spalováním odpadů by měly zachycovat speciální filtry, zůstává však otázkou, nakolik je tato filtrace účinná a kde vlastně končí popílek z čištění spalin. „Nedávno jsme se snažili zjistit, kde popílek obsahující dioxiny ze spalovny nebezpečných odpadů končí, ale bezvýsledně,“ dodává Miroslava Jopková a komentář připojuje i k problematice nelegálního skládkování tonerů: „Tonerové kazety uložené na skládkách samozřejmě rovněž představují riziko pro životní prostředí. Dochází zde poměrně často k požárům, loni hasiči evidovali asi 1 200 požárů skládek, přičemž o nějakých filtrech, které by vzniklé toxiny zachytily, samozřejmě nemůže být v takových případech řeč,“ doplňuje Miroslava Jopková.

Vážné problematice nebezpečných tonerů se však naštěstí v posledních měsících dostalo zvýšené pozornosti. Díky vládnímu nařízení získala od 22. července 2019 Česká obchodní inspekce pravomoc tonerové kazety do laserových tiskáren kontrolovat.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co je zvláštního na oceánech

Asi 70 procent zemského povrchu je pokryto vodou, přesto oceány zůstávají pro vědce z velké části záhadou. O povrchu Měsíce se ví více než o hlubinách oceánu.

Nejhlubší místa oceánů

Létáme do vesmíru, hledáme cizí civilizace, a přitom na naší vlastní planetě jsou neprobádané říše, které se zdají být téměř mimozemské.

Malý modulární jaderný reaktor AP300

Společnost Westinghouse předvádí projekt malého modulárního reaktoru AP300. Je to zmenšená verze velkého osvědčeného reaktoru AP1000. Cílem společnosti je, aby první dodával energii do sítě během deseti let.

Soustředění FYKOS očima účastníka

Od 22. do 30. dubna se ve Frýdštejně, vesničce nedaleko Jablonce nad Nisou, konalo jarní soustředění FYKOSu, které bylo tentokrát s vesmírnou tématikou. Tradičně nechyběl program odborný, ani legendový.

Barum slaví sedmdesát pět let od svého založení

Značka Barum vznikla spojením názvů podniků Baťa, Rubena a Matador/Mitas. Před 75 lety bylo poprvé zaregistrováno dodnes používané logo značky Barum.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail