Bez zařazení

Článků v rubrice: 357

Je doba koronavirová ránou pro ekologii nebo příležitostí ke změně?

V internetových diskuzích se ve spojení s nouzovým stavem objevila polemika, zda má smysl třídit i nadále domácí odpad. Někomu to najednou přijde zbytečné. Všimli jste si ale, že právě nyní raději sáhnete po hygienicky zabalených potravinách a doma vám tak násobně přibylo plastů? I proto by neměly skončit ve směsném odpadu, a naopak by měly dostat šanci být recyklovány. Inspirujme se v přírodě, kde vše cirkuluje – i zdánlivý odpad.

Fotogalerie (3)
Čistění lesa, sběr lahví (zdroj: zalohujme.cz)

Více než kdy jindy máme čas zamyslet se nad tím, jak přistupujeme ke své planetě a jak bychom mohli ještě vylepšit své ekologické návyky. Nerezignujme na naše dobré zvyky, které jsou vstřícné k planetě a budovali jsme si je roky. Nemusíme odložit vlastní sáčky na ovoce a zeleninu nebo začít znova házet veškerý odpad do směsného koše. Přesto tato bezprecedentní situace ukázala, že jednorázovým obalům se zcela vyhnout nemůžeme a jsou situace, kdy je vyloženě potřebujeme. Přemýšlíme-li ale nad tím, jak šetrně přistupovat k životnímu prostředí, měli bychom zvolit obaly, které jsou snadno recyklovatelné. Například PET lahve nebo hliníkové plechovky by mohly být recyklované stále dokola. K tomu by ale bylo potřeba vylepšit stávající systém jejich sběru a recyklace.

Inspirace v přírodních ekosystémech

Slyšeli jste již o tzv. cirkulární ekonomice? Jde o koncept, ve kterém téměř neexistuje odpad; k odpadu se přistupuje jako ke zdroji materiálu sloužícímu k opakované výrobě nových produktů, a tak stále dokola. „Mezi základní principy cirkulární ekonomiky se řadí čerpání energie z obnovitelných a udržitelných zdrojů, zajištění cirkulace materiálů ve funkčních a nekončících cyklech a navrhování takových produktů a služeb, které nemají negativní dopady na přírodu a lidi,“ vysvětluje ředitelka Institutu Cirkulární Ekonomiky Soňa Jonášová. Jedním z prvních kroků, jak zavést cirkulární principy v ČR, by mohlo být vytvoření zálohového systému na PET lahve a plechovky, podobně jako to funguje u skleněných lahví na pivo. Jen s tím rozdílem, že lahve by se znovu neplnily, ale prošly by recyklačním procesem. Z každé lahve a plechovky by tak byla znovu vyrobena petka nebo plechovka. Takový systém funguje už v 10 zemích Evropy.

Až 100 milionů PET lahví a plechovek v české přírodě. Co s tím?

Češi jsou ve třídění šikovní (a doufejme, že nám to vydrží i během a po skončení nouzového režimu), přesto se k recyklaci dostanou jen dvě petky ze tří, u plechovek je to ještě horší - do recyklačního procesu doputuje jen asi třetina ze všech vyrobených. Velké množství petek a plechovek tak končí nejen na skládkách a ve spalovnách, ale často i v lesích, parcích nebo ulicích. Propočty iniciativy Zálohujme.cz ukazují až na číslo 100 milionů PET lahví, které se mohou nacházet v české přírodě. To potvrzuje také Jan Bareš – spoluzakladatel celosvětové dobrovolnické organizace TrashHero, která uklízí odpadky z přírody i u nás v České republice. „Při úklidech nacházíme velké množství petek i plechovek. Vratné láhve od piva, na které je záloha 3 Kč, nacházíme jen výjimečně. Lidé prostě 3 Kč do křoví nebo do lesa nezahodí. Pokud se s prázdnou pivní láhví nechtějí tahat, položí ji vedle lavičky pro někoho, komu se vrácená záloha bude hodit. To mi přijde v pořádku. U petek a plechovek to ale neplatí. Ty se válejí skoro v každém křoví,“ popisuje Bareš své zkušenosti z desítek úklidů. Zkušenosti ze zahraničí nám ale dávají naději. V zemích, kde dali na petky a plechovky zálohy, kleslo množství nově odhozených petek a plechovek až o úžasných 98 %.

V ČR se bude brzy projednávat novelizace zákonů o odpadech a obalech, v nichž stále chybí důležité body, které by centralizovaný systém vratných záloh pro ČR umožnily. Proto vznikla petice za zavedení systému vratných záloh na PET lahve a plechovky. Více k tématu se dozvíte na www.zalohujme.cz.

Jednoduše - je jen na nás, jak se k tomu postavíme a jaký pocit ze sebe budeme mít.

Zdroj: Zálohujme.cz

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Korespondenční semináře právě odstartovaly

Ve víru všudypřítomných omezení a distanční výuky by studenty základních a středních škol mohly zaujmout korespondenční soutěže, které u nás mají dlouhou tradici.

Rusko staví další závod na zpracování ochuzeného uranu

Ochuzený uran je produktem z výroby jaderného paliva. Palivo pro většinu současných štěpných jaderných reaktorů se vyrábí z obohaceného uranu, kdy se např.

Češi jsou nakloněni technologickému vylepšení člověka

Podle aktuálního průzkumu by si drtivá většina Čechů (95 %) přála vylepšit své tělo, pokud by to bylo možné. Spousta respondentů se ale také domnívá, že augmentace lidského ...

Den s experimentální fyzikou 2020

Zajímá Tě fyzika? Chtěl(a) by ses dozvědět víc o tom, jak probíhá skutečný výzkum nebo dokonce jak se do něj můžeš osobně zapojit při budoucím studiu?

Omlazení elektrárny Slapy

Vodní elektrárna Slapy je ze dvou třetin jako nová. Úspěšná komplexní zkouška završila dlouhodobou modernizaci soustrojí TG1, vůbec nejrozsáhlejší v dosavadní ...

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail