Bez zařazení

Článků v rubrice: 380

Tipy na upcyklované vánoční dárky

Už po několikáté přinášíme nápady na vánoční dárky z recyklovaného starého elektromateriálu. Šetřit při nákupu vánočních dárků můžete mimo jiné i tím, že se pustíte do vlastnoruční výroby. Pokud při tom použijete nepotřebné či odpadové materiály, prospějete nejen svým financím, ale i naší planetě. Pojďte se nechat inspirovat tipy na upcyklované dárky. A pokud dáváte přednost koupi, avšak soucítíte s naší přírodou, zkuste sáhnout třeba po špercích z elektroodpadu.

Fotogalerie (3)
Náušnice Andělská křídla (foto Trash Made)

Podle průzkumů letos lidé zejména kvůli koronavirové krizi plánují snížit výdaje na vánoční dárky. Takový plán lze do praxe převést různě: dárky můžete nakupovat zásadně jen ve slevových akcích, omezit jejich počet na osobu nebo se vrhnout do tvoření dárků vlastníma rukama. S trochou šikovnosti lze vyrobit širokou plejádu originálních dárečků, které potěší o to víc tím, že jste si s nimi dali práci a věnovali jim svůj čas. Pokud se navíc rozhodnete při tvorbě dárků následovat dnes čím dál sílící trend upcyklace, ušetříte nejen svoji peněženku, ale také přírodu.

„Upcyklace je proces, při kterém z odpadového materiálu nebo starých nepotřebných věcí vytvoříte nové materiály nebo produkty vyšší kvality či s vyšší užitnou hodnotou. Ačkoliv tento pojem slýcháme teprve v posledních letech, samotný proces novinkou není – stačí si vzpomenout, jak se za minulého režimu přešívalo oblečení či se třeba předělával starý nábytek,“ říká Zdenka Kladníčková, manažerka projektu Trash Made, který se zaměřuje na výrobu šperků či bytových doplňků z elektroodpadu.

Inspirujte se a tvořte

Právě elektroodpad se při upcyklaci běžně používá a zužitkovat jej ke svému tvoření můžete i vy. Krásné dárky vytvoříte například ze starých CD či DVD. Evergreenem upcyklace jsou také nejrůznější textilie. Šili jste během jara jako o závod roušky? Pak vám nejspíš zbyla spousta odstřižků látky, které skýtají řadu možností na vlastnoruční dárky, do jejichž tvorby můžete zapojit i děti. S těmi se můžete pustit například i do výroby svíček, na které použijete zbytky vosku a všelijaké sklenice, jichž máte jistě po ruce plno.

Blyštivý fotorámeček

Cédéčka už dnes mají svou zlatou éru za sebou, a tak se řadě lidí ta stará a již nevyužívaná bez užitku válí doma. Posbírejte ty svoje a vytvořte z nich originální dárky. Blyštivá strana cédéček se skvěle hodí na výrobu třpytivé mozaiky, kterou polepíte například dřevěný fotorámeček. Nastříhejte CD na kousky, sežeňte vhodné lepidlo a pak už jen skládejte a skládejte. Vyzdobený rámeček doplňte příhodnou fotografií a máte milý dárek pro rodinu i přátele.

Originální podtácky

CD či DVD disky snadno proměníte například i v dekorativní podtácky. Skvěle vypadají nejen obháčkované, ale třeba i ozdobené decoupage technikou. K té kromě disků potřebujete jen kousek papíru, kterým zakryjete díru uprostřed, bílou akrylovou barvu a lepidlo a ubrousky na decoupage. Nejprve kolečkem papíru zalepte otvor v CD či DVD a poté disk z obou stran natřete bílou akrylovou barvou. Vyberte si stranu, kterou chcete dekorovat, a po zaschnutí barvy ji potřete lepidlem na decoupage a přiložte část ubrousku, který jste si předtím podle disku obstřihli či s pomocí trochy vody odtrhali. Přitlačte ubrousek, aby se celý přilepil, zapravte případné přesahy a pak znovu přetřete lepidlem na decoupage, které slouží i jako lak.

Raději nakoupíte? Potěšte své blízké unikátními šperky

Je-li vám myšlenka upcyklace blízká, ale z jakéhokoliv důvodu se do vlastnoručního tvoření pustit nemůžete či nechcete, můžete svou pozornost při výběru dárků zaměřit právě na projekty, které se práci s odpadními materiály věnují, jako je zmíněný Trash Made.

Náušnice Andělská křídla

Tajemné odlesky těchto náušnic má na svědomí fresnelová fólie původně z LCD monitorů. V těch nahrazuje klasické silné čočky, na rozdíl od nich je ale tenká a lehká. Něžný design náušnic i jejich lesk podtrhne krásu obdarované, ať už v nich vyrazí do práce, nebo na ples. Materiál: plastová fólie, stříbro. Koupíte na stránkách Trash Made.

Manžetové knoflíky Haló Haló Symbolic

Na telefonní budky dnes narazíme jen zřídka a většina z nich se s rozšířením nových technologií ocitla na elektronickém hřbitově. Aby neskončily v propadlišti dějin, šikovné ruce pracovníků Trash Made z tlačítek telefonních přístrojů vytvořily hned několik druhů šperků. Mezi top výrobky z tohoto materiálu patří pánské manžetové knoflíky. Každý kus je originálem a prošly několikerým ručním zpracováním, aby se potom v plném lesku mohly ukázat na luxusní pánské košili. Materiál: slitina kovů, rhodiováno. Koupíte na stránkách Trash Made.

Brož Mirror

Její jméno je příznačné: při pohledu na ni skutečně spatříte svůj odraz. Původně se skrývala v útrobách pevných disků, teď konečně může zazářit v celé své kráse. Minimalistický šperk se blýskne na každém oděvu a ještě své nositelce poslouží i jako nouzové zrcátko. Materiál: sklo a kov. Koupíte na stránkách Trash Made

O společnostech REMA Systém, REMA Battery, REMA PV Systém, REMA AOS

Hlavními aktivitami čtyřlístku společností pod značkou REMA jsou služby zabezpečující zpětný odběr a recyklaci elektrických a elektronických zařízení (jako jsou pračky, lednice, televize, počítače, tiskárny, mobily a další), baterií, akumulátorů a solárních panelů.

Nově je mezi společnostmi zařazena REMA AOS, která čeká na autorizaci s cílem poskytovat služby sdruženého plnění v oblasti obalů a odpadů z obalů.

Svým klientům REMA nabízí odborné a komplexní řešení na cestě ke splnění legislativních povinností, běžným spotřebitelům pomoc a jednoduché vyřešení starostí s nepotřebnými či vysloužilými spotřebiči, bateriemi, akumulátory a solárními články. V oblasti ochrany životního prostředí REMA působí od roku 2005, od kdy provozuje systém pro zpětný odběr a recyklaci vyřazených elektrozařízení.

Podrobné informace najdete na adrese www.rema.cloud.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

První dřevěná větrná elektrárna

Finský lesnický gigant Stora Enso a developerská společnost Modvion postavily na švédském ostrově poblíž Göteborgu první dřevěnou věž pro větrnou elektrárnu.

První malé jaderné reaktory by mohly být v provozu už koncem desetiletí

Malé modulární jaderné reaktory (Small Modular Reactors - SMR), které jsou v současnosti velkým tématem jaderné energetiky, vyvíjí na celém světě řada firem, a podle některých ...

Co se starými lithiovými bateriemi?

Současná globální snaha elektrifikovat dopravu (v zájmu ochrany klimatu) i snaha vyřešit skladování energie z obnovitelných zdrojů přináší jeden velký problém, ...

Češi jako 9. na světě před 65 lety úspěšně rozštěpili atom

Před 65 lety, v noci na 25. září 1957, se Československo stalo teprve devátou zemí na světě, která úspěšně zvládla spustit řízenou řetězovou štěpnou reakci.

Prastarý zdroj kyslíku

Vědci předpokládají, že život na Zemi nejprve vznikl bez přítomnosti kyslíku. Poté, co se objevily organizmy schopné fotosyntézy, začal se v atmosféře obsah kyslíku zvyšovat, což anaerobní ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail