Bez zařazení

Článků v rubrice: 441

Skutečná nebezpečí globálního oteplování

Globální oteplování je na cestě k dosažení 35 oC vlhkého teploměru (wetbulblevel), kdy lidé již nemohou bezpečně regulovat tělesnou teplotu prostřednictvím pocení. Když jsou lidé delší dobu vystaveni teplotám nad touto hranicí, častěji mohou umírat na přehřátí organizmu. Explozivní a úspěšný růst lidské společnosti v posledních 10 000 letech byl podpořen jasným rozsahem klimatických podmínek. Avšak rozsah počasí, se kterým se lidé setkávají na Zemi - tak zvaná klimatická obálka – se mění s tím, jak se planeta otepluje. V následujících dekádách se mohou objevit zcela nové nelehké podmínky i pro civilizaci, která bude vybavena moderní technologií. Schopnost regulovat teplotu hrála klíčovou úlohu v ovládnutí planety. Díky tomu, že chodíme po dvou, nemáme srst a máme ochlazovací systém na bázi pocení, jsme naprogramováni takovým způsobem, že se krátkodobě můžeme bránit vysokým teplotám. Avšak déletrvající horké počasí již začíná naše schopnosti pracovat a zůstat zdravými omezovat.

Fotogalerie (1)
Kuvait je jednou z nejohroženějších oblastí (foto Saqibakhtar, Pixabay)

Teplota suchého a vlhkého teploměru 

Normální teplota, kterou lze vidět na předpovědích počasí, se nazývá teplotou suchého teploměru (dry bulb temperature). Jakmile se tato teplota zvýší na více než 35 oC, tělo se musí spoléhat na odpařování vody, aby odvádělo teplo (hlavně pocením). Teplota vlhkého teploměru (wet bulb temperature) zahrnuje ochlazovací účinek odpařování, takže je v normálním případě nižší než teplota suchého teploměru. Naznačuje, jak efektivně pracuje náš chladicí systém na bázi pocení. Jakmile wet bulb teplota překročí asi 35 oC, je vzduch již tak horký a vlhký, že už ani pocení nedokáže snížit tělesnou teplotu na bezpečnou úroveň. Pokračující expozice nad tuto hranicí může znamenat smrt z přehřátí organizmu. Může se zdát, že limit 35 oC je mírný, ale není tomu tak. Když vedra ve Spojeném království dosáhla v červenci 2019 rekordní teploty dry bulb ve výši 38,7 oC, teplota wet bulb v Cambridge nebyla vyšší než 24 oC. Dokonce i při vražedné vlně tepla v Karáčí zůstala wet bulb teplota pod 30 oC. 

Modelové studie naznačily, že wetbulb teploty by již mohly překračovat teplotu přes 35 oC,pokud by se globální teplota byla již zvýšila o 2 oC podle Pařížské dohody z roku 2015. To platí zejména v případě Perského zálivu, Jižní Asie a oblastí severní Číny. V minulosti se studie zaměřovaly hlavně na relativně velké oblasti, například metropolitní. Kromě toho se ale výzkum zaměřoval i na údaje z tisíců meteorologických stanic na celém světě. Ukázalo se, že řada z nich se velmi rychle přibližovala k limitní hranici 35 oC. Četnost vyčerpávajících teplot vlhkého teploměru (nad 31 oC)se od roku 1979 více než zdvojnásobovala a v některých nejteplejších a nejvlhčích částech Země, například ve Sjednocených arabských emirátech, již oscilovala nad 35 oC. Je nabíledni, že lidé z těchto zemí budou utíkat a snažit se získat azyl v klimaticky příznivějších pásmech. A budou jich miliony… 

Klimatická změna se již tlačí do oblastí, které naše fyziologie může jen stěží snášet. Důsledky překročení teploty 35 oC, byť jen po krátkou dobu, jsou dosud symbolické, protože rezidenti v nejteplejších místech překonávají vnější extrémní teploty tím, že se ukrývají v klimatizovaných místnostech. To ale zase znamená, že se zvýší spotřeba energie a lidé budou muset čelit nebezpečným výpadkům elektřiny. 

Zdroj: https://www.energyworldmag.com/the-real-dangers-of-global-warming/

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nové jaderné palivo v Dukovanech

Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail