Bez zařazení

Článků v rubrice: 380

Skutečná nebezpečí globálního oteplování

Globální oteplování je na cestě k dosažení 35 oC vlhkého teploměru (wetbulblevel), kdy lidé již nemohou bezpečně regulovat tělesnou teplotu prostřednictvím pocení. Když jsou lidé delší dobu vystaveni teplotám nad touto hranicí, častěji mohou umírat na přehřátí organizmu. Explozivní a úspěšný růst lidské společnosti v posledních 10 000 letech byl podpořen jasným rozsahem klimatických podmínek. Avšak rozsah počasí, se kterým se lidé setkávají na Zemi - tak zvaná klimatická obálka – se mění s tím, jak se planeta otepluje. V následujících dekádách se mohou objevit zcela nové nelehké podmínky i pro civilizaci, která bude vybavena moderní technologií. Schopnost regulovat teplotu hrála klíčovou úlohu v ovládnutí planety. Díky tomu, že chodíme po dvou, nemáme srst a máme ochlazovací systém na bázi pocení, jsme naprogramováni takovým způsobem, že se krátkodobě můžeme bránit vysokým teplotám. Avšak déletrvající horké počasí již začíná naše schopnosti pracovat a zůstat zdravými omezovat.

Fotogalerie (1)
Kuvait je jednou z nejohroženějších oblastí (foto Saqibakhtar, Pixabay)

Teplota suchého a vlhkého teploměru 

Normální teplota, kterou lze vidět na předpovědích počasí, se nazývá teplotou suchého teploměru (dry bulb temperature). Jakmile se tato teplota zvýší na více než 35 oC, tělo se musí spoléhat na odpařování vody, aby odvádělo teplo (hlavně pocením). Teplota vlhkého teploměru (wet bulb temperature) zahrnuje ochlazovací účinek odpařování, takže je v normálním případě nižší než teplota suchého teploměru. Naznačuje, jak efektivně pracuje náš chladicí systém na bázi pocení. Jakmile wet bulb teplota překročí asi 35 oC, je vzduch již tak horký a vlhký, že už ani pocení nedokáže snížit tělesnou teplotu na bezpečnou úroveň. Pokračující expozice nad tuto hranicí může znamenat smrt z přehřátí organizmu. Může se zdát, že limit 35 oC je mírný, ale není tomu tak. Když vedra ve Spojeném království dosáhla v červenci 2019 rekordní teploty dry bulb ve výši 38,7 oC, teplota wet bulb v Cambridge nebyla vyšší než 24 oC. Dokonce i při vražedné vlně tepla v Karáčí zůstala wet bulb teplota pod 30 oC. 

Modelové studie naznačily, že wetbulb teploty by již mohly překračovat teplotu přes 35 oC,pokud by se globální teplota byla již zvýšila o 2 oC podle Pařížské dohody z roku 2015. To platí zejména v případě Perského zálivu, Jižní Asie a oblastí severní Číny. V minulosti se studie zaměřovaly hlavně na relativně velké oblasti, například metropolitní. Kromě toho se ale výzkum zaměřoval i na údaje z tisíců meteorologických stanic na celém světě. Ukázalo se, že řada z nich se velmi rychle přibližovala k limitní hranici 35 oC. Četnost vyčerpávajících teplot vlhkého teploměru (nad 31 oC)se od roku 1979 více než zdvojnásobovala a v některých nejteplejších a nejvlhčích částech Země, například ve Sjednocených arabských emirátech, již oscilovala nad 35 oC. Je nabíledni, že lidé z těchto zemí budou utíkat a snažit se získat azyl v klimaticky příznivějších pásmech. A budou jich miliony… 

Klimatická změna se již tlačí do oblastí, které naše fyziologie může jen stěží snášet. Důsledky překročení teploty 35 oC, byť jen po krátkou dobu, jsou dosud symbolické, protože rezidenti v nejteplejších místech překonávají vnější extrémní teploty tím, že se ukrývají v klimatizovaných místnostech. To ale zase znamená, že se zvýší spotřeba energie a lidé budou muset čelit nebezpečným výpadkům elektřiny. 

Zdroj: https://www.energyworldmag.com/the-real-dangers-of-global-warming/

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Samoorganizace (v) plazmatu

Výzkum plazmatické samoorganizace najdete na křižovatce energie fúze, astrofyziky a pohonu vesmírných lodí. Je známa nejméně od počátku šedesátých let, i když se jí tak ještě neříkalo.

Porucha pláště palivového článku

Nedávno Čínský úřad pro atomovou energii (CAEA) informoval, že v jaderné elektrárně Taishan došlo k menší poruše pláště paliva.

Bez chytrých sítí se moderní energetika neobejde

Energetika se v posledních letech dramaticky proměňuje. Sílící tlaky na větší podíl obnovitelných zdrojů a uhlíkovou neutralitu na jedné straně a zvyšující ...

Severní mořská cesta je alternativou k Suezu

Když došlo letos v březnu k zablokování Suezského průplavu, zesílily diskuze o alternativách, které by nebyly náchylné k podobným událostem.

Montáž ITER: první cívka poloidálního pole je na místě

Největší tokamak na světě staví v Cadarache na jihu Francie sedm partnerů: EU, Rusko, Čína, USA, Japonsko, Jižní Korea a Indie. Palivem bude směs deuteria a tritia ve stavu plazmatu.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail