Bez zařazení

Článků v rubrice: 356

Severní mořská cesta je alternativou k Suezu

Když došlo letos v březnu k zablokování Suezského průplavu, zesílily diskuze o alternativách, které by nebyly náchylné k podobným událostem. Jednou z nich je Severní mořská cesta, která podél arktických břehů Ruska spojuje Evropu s Asií. Tato trasa je zhruba o 10-15 dní rychlejší než klasická cesta vedoucí přes Suezský průplav, a to především díky poloviční délce. Provozovatel ruské flotily jaderných ledoborců Atomflot navíc plánuje zrychlit tranzitní přepravu nákladů po Severní mořské cestě ze 14 dní na 10 až 11. Dojde k tomu díky nové generaci jaderných ledoborců, které budou doprovázet obchodní lodě (psali jsme o nich zde: https://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/2611-jaderny-ledoborec-arktika-na-prvni-pracovni-plavbe a již v r. 2012 zde: https://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/502-treti-generace-jadernych-ledoborcu).

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Problémem je, že zhruba 5 600 kilometrů Severní mořské cesty vede přes zamrzající moře. Karavanu obchodních lodí tedy doprovází ledoborec, který proráží cestu a v případě nutnosti lodím pomáhá. V oblasti ruské Arktidy poskytují tyto služby jaderné ledoborce provozované společností Atomflot už od 50. let minulého století. 

Nová generace ledoborců 

Protože se blíží konec životnosti současných jaderných ledoborců, začíná je nahrazovat nová generace, která bývá označována jako třída LK-60 nebo projekt 22220. Zatímco současná generace se dělí na plavidla pro mělká a otevřená moře, nové ledoborce mohou měnit svůj ponor, takže obchodní lodě provede po celé trase jediné plavidlo. Navíc mají větší rozměry, takže dokážou v ledu snadněji vytvořit širší plavební kanál pro zaoceánské kolosy. Další výhodou je i vyšší výkon, díky kterému jsou nejvýkonnějšími ledoborci na světě a prolamují až 3 metry tlustý led. 

První z nových lodí nese název Arktika a v provozu je od konce roku 2020. Ve výstavbě jsou další čtyři lodě, z nichž každou bude pohánět dvojice jaderných reaktorů RITM-200. V loňském roce začala stavba pilotního ledoborce Lider, který díky dvěma reaktorům RITM-400 dosáhne výkonu až 120 MW. První ze tří lodí by měla být uvedena do provozu v roce 2027. 

Přeprava nákladů po Severní mořské cestě narůstá 

Roste každým rokem už od poloviny 90. let min. stol. V roce 2020 dosáhl objem přepravy 33 milionů tun a do roku 2024 by měl narůst až na 80 milionů tun. Rekordní je i objem tranzitu, který v roce 2020 činil 1,28 milionu tun.

Jednou z podmínek dalšího růstu objemu přepravy po Severní mořské cestě  je zrychlení plavby v arktické části trasy, což přinese nová generace jaderných ledoborců. Díky tomu  posílí role Severní mořské cesty jako alternativy k Suezskému průplavu.

 

Zdroje: TASS, Portnews.ru

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak se svítí v Brně

Jeďte se podívat do Brna, jak se má správně svítit v ulicích! Jak se z hlediska svítivosti liší jednotlivé typy moderních LED svítidel nebo jakým způsobem fungují ...

Atomové hodiny do vesmíru

Společnost Orolia je světovým lídrem v oblasti navigace a určování polohy a významným dodavatelem atomových hodin pro globální navigační satelitní systémy.

Jak se dostane slunce do zásuvky? Nový program Obnovitelné zdroje pro děti.

Proč vzniká vítr? Jak funguje solární panel? A k čemu slouží vodním elektrárnám přelivy? Na zvídavé dětské otázky najdete odpovědi v novém výukovém ...

Jak přepravovat zelený vodík

Palivem budoucnosti se může podle odborníků stát vodík vyrobený elektrolýzou z vody. Širšímu využití zatím brání omezené možnosti jeho přepravy na větší vzdálenosti.

Je budoucnost letectví v elektřině, vodíku nebo biopalivech?

Podle Mezinárodní energetické agentury emise oxidu uhličitého z letecké dopravy v posledních dvou desetiletích raketově rostou. Statistiky ukazují, že letecký provoz se před razantním ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail