Bez zařazení

Článků v rubrice: 381

Severní mořská cesta je alternativou k Suezu

Když došlo letos v březnu k zablokování Suezského průplavu, zesílily diskuze o alternativách, které by nebyly náchylné k podobným událostem. Jednou z nich je Severní mořská cesta, která podél arktických břehů Ruska spojuje Evropu s Asií. Tato trasa je zhruba o 10-15 dní rychlejší než klasická cesta vedoucí přes Suezský průplav, a to především díky poloviční délce. Provozovatel ruské flotily jaderných ledoborců Atomflot navíc plánuje zrychlit tranzitní přepravu nákladů po Severní mořské cestě ze 14 dní na 10 až 11. Dojde k tomu díky nové generaci jaderných ledoborců, které budou doprovázet obchodní lodě (psali jsme o nich zde: https://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/2611-jaderny-ledoborec-arktika-na-prvni-pracovni-plavbe a již v r. 2012 zde: https://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/502-treti-generace-jadernych-ledoborcu).

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Problémem je, že zhruba 5 600 kilometrů Severní mořské cesty vede přes zamrzající moře. Karavanu obchodních lodí tedy doprovází ledoborec, který proráží cestu a v případě nutnosti lodím pomáhá. V oblasti ruské Arktidy poskytují tyto služby jaderné ledoborce provozované společností Atomflot už od 50. let minulého století. 

Nová generace ledoborců 

Protože se blíží konec životnosti současných jaderných ledoborců, začíná je nahrazovat nová generace, která bývá označována jako třída LK-60 nebo projekt 22220. Zatímco současná generace se dělí na plavidla pro mělká a otevřená moře, nové ledoborce mohou měnit svůj ponor, takže obchodní lodě provede po celé trase jediné plavidlo. Navíc mají větší rozměry, takže dokážou v ledu snadněji vytvořit širší plavební kanál pro zaoceánské kolosy. Další výhodou je i vyšší výkon, díky kterému jsou nejvýkonnějšími ledoborci na světě a prolamují až 3 metry tlustý led. 

První z nových lodí nese název Arktika a v provozu je od konce roku 2020. Ve výstavbě jsou další čtyři lodě, z nichž každou bude pohánět dvojice jaderných reaktorů RITM-200. V loňském roce začala stavba pilotního ledoborce Lider, který díky dvěma reaktorům RITM-400 dosáhne výkonu až 120 MW. První ze tří lodí by měla být uvedena do provozu v roce 2027. 

Přeprava nákladů po Severní mořské cestě narůstá 

Roste každým rokem už od poloviny 90. let min. stol. V roce 2020 dosáhl objem přepravy 33 milionů tun a do roku 2024 by měl narůst až na 80 milionů tun. Rekordní je i objem tranzitu, který v roce 2020 činil 1,28 milionu tun.

Jednou z podmínek dalšího růstu objemu přepravy po Severní mořské cestě  je zrychlení plavby v arktické části trasy, což přinese nová generace jaderných ledoborců. Díky tomu  posílí role Severní mořské cesty jako alternativy k Suezskému průplavu.

 

Zdroje: TASS, Portnews.ru

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Autonomní létající záchranka

Uprostřed celosvětové pandemie COVID-19 začal pracovat tým složený z produktového designéra, strojního inženýra a lékařky na řešení rychlého a bezpečného transportu ...

25 let Dlouhých strání

Za 25 let provozu vyrobila největší česká přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách spolu s doplňkovou malou vodní elektrárnou v hrázi její ...

Semafor pro tokamak ITER

ITER bude prvním fúzním zařízením v měřítku reaktoru. Bude mít samozřejmě také velín, který si ve složitosti nezadá s běžnou jadernou elektrárnou.

Roboti a technologické trendy ve vzdělávání

Technologie hrají rok od roku výraznější roli nejen v průmyslu, ale i ve vzdělávání. Robotika je žhavým tématem současnosti. Hraje velkou roli při automatizaci v průmyslu, ve výzkumu, ...

Vytvořen nejlehčí známý izotop uranu

Vědci vytvořili nový izotop uranu, který je vůbec nejlehčí ze všech známých. Objev by mohl odhalit více o částicích alfa, které vyletují při rozpadu určitých radioaktivních izotopů.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail