Centrální solenoid ITERu
Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...
Zajímá vás historie rozvoje Prahy, růst této metropole v čase, zajímavosti a pražská „nej“? Pak si nenechte ujít novou expozici urbanistického modelu Prahy v expozici Království železnic.
Expozici Království železnic obohatila nová samostatná výstava urbanistického modelu Prahy, podle kterého se téměř třicet let posuzoval rozvoj města a umístění nových pražských staveb. Rozhodnutí zhotovit model Prahy, který by obsáhl celé její území a dokumentoval vývoj a změny v důsledku nové výstavby a přestavby, padlo v roce 1975. Práce na modelu v měřítku 1:1000 zahájili Ing. arch. Vlastimil Slíva a Jiří Straka v roce 1980. V následujících letech bylo až do roku 2000 byly postupně dokončeno 378 jednotlivých modulů 50 x 62,5 cm, ze kterých se model skládá. Model znázorňuje kromě historického jádra i podstatnou část zastavěného území města. Jeho rozměr je úctyhodných 118,125 m2, které představují 11 812 hektarů plochy. Pro představu – ve skutečnosti jde o plochu 23 625 fotbalových hřišť!
Vhodnému umístění modelu dlouhou bránil jeho velký rozměr. Podařilo se až díky společnému projektu Království železnic a hlavního města Prahy, takže se model letos konečně mohl představit široké veřejnosti. Do expozice Království železnic jej na deset let zapůjčil Útvar rozvoje hlavního města Prahy.
K dispozici je také systém dataprojektorů ovládaných pomocí dotykové obrazovky. Volbou v nabídkovém menu získává návštěvník na modelu možnost barevného vyznačení důležitých budov, historických památek, dopravních staveb, cyklostezek, parků nebo územně správních celků. Technologie projekce dále umožňuje znázornit základní komunikační systémy města, železniční dopravu, tunely, pražské parky a zahrady, pražské mosty a ostrovy nebo rozlohu Prahy v jednotlivých historických obdobích. Vše doplňuje faktografie z historie a současnosti města.
Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...
Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.
Stopy výskytu vody v hlubokém nitru Země nedávno odhalilo zkoumání diamantů. Vzácný typ diamantu může naznačovat, že voda může proniknout hlouběji do nitra Země, než si vědci dříve mysleli.
Dne 6. listopadu se konala již tradiční a oblíbená akce s názvem Den s experimentální fyzikou (DSEF), organizovaná Fyzikálním korespondenčním seminářem (FYKOS). Jednalo se již o 29.
Během XXVII. Světového kongresu silničního hospodářství, ( 2. - 6. října), společnosti VDT Technology a CertiCon představily nový software s názvem TrafficFlow.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.