V Temelíně testují autonomní drony
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Zajímá vás historie rozvoje Prahy, růst této metropole v čase, zajímavosti a pražská „nej“? Pak si nenechte ujít novou expozici urbanistického modelu Prahy v expozici Království železnic.
Expozici Království železnic obohatila nová samostatná výstava urbanistického modelu Prahy, podle kterého se téměř třicet let posuzoval rozvoj města a umístění nových pražských staveb. Rozhodnutí zhotovit model Prahy, který by obsáhl celé její území a dokumentoval vývoj a změny v důsledku nové výstavby a přestavby, padlo v roce 1975. Práce na modelu v měřítku 1:1000 zahájili Ing. arch. Vlastimil Slíva a Jiří Straka v roce 1980. V následujících letech bylo až do roku 2000 byly postupně dokončeno 378 jednotlivých modulů 50 x 62,5 cm, ze kterých se model skládá. Model znázorňuje kromě historického jádra i podstatnou část zastavěného území města. Jeho rozměr je úctyhodných 118,125 m2, které představují 11 812 hektarů plochy. Pro představu – ve skutečnosti jde o plochu 23 625 fotbalových hřišť!
Vhodnému umístění modelu dlouhou bránil jeho velký rozměr. Podařilo se až díky společnému projektu Království železnic a hlavního města Prahy, takže se model letos konečně mohl představit široké veřejnosti. Do expozice Království železnic jej na deset let zapůjčil Útvar rozvoje hlavního města Prahy.
K dispozici je také systém dataprojektorů ovládaných pomocí dotykové obrazovky. Volbou v nabídkovém menu získává návštěvník na modelu možnost barevného vyznačení důležitých budov, historických památek, dopravních staveb, cyklostezek, parků nebo územně správních celků. Technologie projekce dále umožňuje znázornit základní komunikační systémy města, železniční dopravu, tunely, pražské parky a zahrady, pražské mosty a ostrovy nebo rozlohu Prahy v jednotlivých historických obdobích. Vše doplňuje faktografie z historie a současnosti města.
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.