Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Zajímá vás historie rozvoje Prahy, růst této metropole v čase, zajímavosti a pražská „nej“? Pak si nenechte ujít novou expozici urbanistického modelu Prahy v expozici Království železnic.
Expozici Království železnic obohatila nová samostatná výstava urbanistického modelu Prahy, podle kterého se téměř třicet let posuzoval rozvoj města a umístění nových pražských staveb. Rozhodnutí zhotovit model Prahy, který by obsáhl celé její území a dokumentoval vývoj a změny v důsledku nové výstavby a přestavby, padlo v roce 1975. Práce na modelu v měřítku 1:1000 zahájili Ing. arch. Vlastimil Slíva a Jiří Straka v roce 1980. V následujících letech bylo až do roku 2000 byly postupně dokončeno 378 jednotlivých modulů 50 x 62,5 cm, ze kterých se model skládá. Model znázorňuje kromě historického jádra i podstatnou část zastavěného území města. Jeho rozměr je úctyhodných 118,125 m2, které představují 11 812 hektarů plochy. Pro představu – ve skutečnosti jde o plochu 23 625 fotbalových hřišť!
Vhodnému umístění modelu dlouhou bránil jeho velký rozměr. Podařilo se až díky společnému projektu Království železnic a hlavního města Prahy, takže se model letos konečně mohl představit široké veřejnosti. Do expozice Království železnic jej na deset let zapůjčil Útvar rozvoje hlavního města Prahy.
K dispozici je také systém dataprojektorů ovládaných pomocí dotykové obrazovky. Volbou v nabídkovém menu získává návštěvník na modelu možnost barevného vyznačení důležitých budov, historických památek, dopravních staveb, cyklostezek, parků nebo územně správních celků. Technologie projekce dále umožňuje znázornit základní komunikační systémy města, železniční dopravu, tunely, pražské parky a zahrady, pražské mosty a ostrovy nebo rozlohu Prahy v jednotlivých historických obdobích. Vše doplňuje faktografie z historie a současnosti města.
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.