Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Viděli jste někdy člověka, který „civí“ do telefonu a chodí kolem stromu nebo jiného místa, něco hledá a snaží se přitom působit nenápadně? Nalezli jste někdy krabičku s bločkem, tužkou a drobnými hračkami? V obou případech jste se s velkou pravděpodobností setkali s celosvětovou hrou geocaching.
Měřítkem je i obtížnost terénu, který je vyznačen na stupnici 1 až 5. Nejlehčí terén je označen číslem 1 a takovou keš mohou odlovit i handicapovaní lidé na vozíku, matky s kočárkem nebo bruslaři. Naopak keše číslo 5 vyžadují často speciální horolezecké vybavení a jištění. Keše mohou být umístěny na vrcholku skal, v korunách stromů nebo dokonce pod hladinou vody.
Nejdůležitějším kritériem je typ keše. Nejrozšířenější jsou tradiční, u kterých jsou přímo zadané souřadnice a jejich hledání je nejjednodušší. Dalším typem jsou multi‑cache. Pro nalezení tzv. „multin“ musíte projít několik míst, zjistit informace (např. počet stromů, číslo popisné domu apod.) a poté vyluštit finální souřadnice, kde je tzv. „finálka“ tedy schránka keše. Podobné jsou Mystery cache (neboli Unknown cache, česky mysterky). Pro nalezení finálky „mysterky“ je potřeba vyluštit hádanku nebo zjistit bonusová čísla ze série klasických keší. Hádanky se mnohdy dají vyluštit z tepla domova za použití internetu a správnost vypočtených souřadnic lze někdy ověřit na speciálních stránkách. Mezi další typy keší patří Letter box hybrid, kde je navíc razítko pro hru Letterboxing. Jedná se o jakousi upomínku na hru předcházející geocachingu. Zajímavostí jsou i Wherigo cache, které kombinují hledání keší s hraním počítačových her. Pro jejich hledání musíte mít nainstalován speciální software a nahranou Wherigo cartridge dané keše.
Nelze nezmínit i události (events). Jedná se o různé srazy hráčů s různým průběhem. Někdy se jedná pouze o posezení v restauraci spojené se sdílením zážitků a rad týkajících se hry, jindy o ekologickou akci s cílem vysbírání odpadků z vybrané lokality. Ačkoliv se nejedná o klasické keše, mají události své GPS souřadnice a účast se loguje stejně jako nález keše.
Poté se zaregistrujte na geocaching server. Nejznámějším a nejstarším je www.geocaching.com, kde je i nejvíce českých keší. Zvolte si přezdívku a vyplňte další údaje. Registrace je zdarma. Zpoplatněné je pouze prémiové členství (Premium membership), které umožní využití dalších zajímavých funkcí, jako jsou např. hromadné exporty keší, rozšířené statistiky, přístup k prémiovým keším apod. za asi za roční poplatek 500 Kč. Na serveru lze na mapě vyhledat keše v okolí. Pro začátek si vyberte keš v místech, která znáte a která mají nízkou obtížnost. Přečtěte si pozorně její popis, vložte souřadnice do GPS přístroje a můžete vyrazit. Nezapomeňte si s sebou vzít náhradní tužku a případné předměty na výměnu.
Snažte se proto nastudovat pravidla a dodržovat je. Pokud nevíte, zda můžete předmět z keše vyměnit nebo by vám bylo líto eventuální ztráty, tak raději neměňte. Snažte se chovat nenápadně a keše dobře maskujte. Upozorňujte majitele na eventuální zmizení či poškození keše, ušetříte tím čas i ostatním. Nové keše vytvářejte jen v případě, že budete mít čas na jejich údržbu v budoucnu. Se zakládáním nespěchejte, projděte si nejdříve desítky nebo stovky jiných keší a získejte inspiraci, jak má pěkná keš vypadat. Lepší kvalita než kvantita.
http://wiki.geocaching.cz – česká encyklopedie geocachingu vysvětlující pojmy, zkratky a postupy (vřele doporučuji pročíst, než se vydáte na lov)
http://www.geocaching.cz/forum – české fórum o geocachingu, kde naleznete tu odpovědi na své otázky, oznámení, diskuze o keších, softwaru i kolegy pro společný odlov keší
FTF (First To Find) – první nálezce cache.
CWG (Czech Wood Geocoin) – unikátní český osobní suvenýr pro výměnu v keších. Česká dřevěná mince má hodnotu necelých 10 Kč a je pěkným sběratelským artiklem pro zkušené kačery.
TFTC/T4TC (Thanks For This Cache) – děkuji za tuto keš.
TB (Travel Bug) – Travel bug je trasovatelný předmět podobný tzv. „psí známce“. Řetízkem se spojí s hračkou nebo jiným předmětem a vyšle na putování po keškách. Může mít definovaný cíl své cesty. Není určen na výměnu.
GC (Geo‑coin) – Geo‑mince. Trasovatelný předmět (není určen na výměnu).
WP (Waypoint) – Bod na trase ke keši. WP bývají zadány autorem keše pro usnadnění přístupu ke keši.
TNLN (Took Nothing, Left Nothing) – Nálezce keše nevložil ani nevybral z keše žádný předmět.
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...
Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...
Kambodža je domovem mnoha jedinečných kulturních památek, z nichž čtyři jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto dědictví je však vystaveno riziku poškození nebo ztráty kvůli tropickému klimatu země.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.