Top 10 podivných věcí, které byly hacknuty
Protože technologie zabírají stále významnější část našeho života, jsou také stále bližší (a častější) nejrůznější počítačové hrozby.
Je čtvrtek 10. 3. 2011,16.50 h a já se jako každý týden připravuji na akrobatický trénink se svým týmem. Virtuální. Ano, je řeč o virtuálním létání. Nemáme sice k dispozici reálné stroje s vůní kerosinu, ale to takřka tisícům z nás nevadí. Náš tým je virtuální součástí reálného Baltic Bees Jet Teamu a létá na letadle Aero Vodochody L‑39C Albatros s modifikacemi stejnými, jaké mají letouny L‑39 reálné předlohy. V současné době je nás v týmu pět – 4 členové leteckého personálu a manažer.
Možná se ptáte, proč to děláme. Jednoduše – protože nás to baví. Jsme většinou příznivci létání, kteří nemají přístup ke skutečnému létání, nebo letci, kteří takto tráví volný čas (vhodné i pro lidi, kteří se chtějí zdokonalit v procedurách, předpisech a radiové komunikaci). Výhody virtuálního létání spatřuji v tom, že si prohlubujeme znalosti o letecké technice a systémech, trávíme volný čas v dobré společnosti lidí (zejména u multiplayeru) a hlavně, takové sdružování lidí může vyvrcholit až v několikaletá přátelství mezi virtuálními piloty. Nevýhody spatřuji zejména v poměrné časové, finanční a technické náročnosti našeho koníčku. Podle skutečných pilotů dokáží nejlepší namodelované letouny nasimulovat mezi 70‑85 procenty skutečného chování letounu. Největší výhoda je v tom, že když udělám chybu a havaruji, mohu se ze své chyby poučit a nadále se jí vyhýbat. To v reálném létání samozřejmě nejde.
[2] Microsoft Flight Simulator [online]. Dostupné z URL:
http://www.microsoft.com/games/fsinsider
[3] VATSIM [online]. Dostupné z URL: http://www.vatsim.net
[4] IVAO [online]. Dostupné z URL: http://ivao.aero
[5] Virtual Baltic Bees Jet Team [online]. Dostupné z URL: http://virtualbalticbees.ic.cz
[6] Baltic Bees Jet Teamu [online]. Dostupné z URL: http://www.balticbees.com
Protože technologie zabírají stále významnější část našeho života, jsou také stále bližší (a častější) nejrůznější počítačové hrozby.
Jihočeský kraj, ČEZ a ÚJV Řež zakládají Jihočeský jaderný park. Projekt má urychlit přípravu a zavádění malých modulárních reaktorů v České republice.
Zařízení, které produkuje přibližně 10 % české spotřeby elektřiny, prochází kontrolami a modernizací. Technici do generátoru prvního bloku JE Temelín na konci května instalovali záložní rotor generátoru.
Na břehu řeky Cam, blízko místa, kde trénují vysokoškolské veslařské týmy Cambridge, druhé nejstarší britské univerzity, stojí šedý přepravní kontejner připravený pro Abu Dhabi.
I česká energetická Skupina ČEZ má plány s vodíkem. Realizuje je především přes německou společnost Sunfire, do které investovala prostřednictvím svého fondu InvenCapital už v roce 2015.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.