Bez zařazení

Článků v rubrice: 378

Virtual Baltic Bees Jet Team – skupinová letecká akrobacie

Je čtvrtek 10. 3. 2011,16.50 h a já se jako každý týden připravuji na akrobatický trénink se svým týmem. Virtuální. Ano, je řeč o virtuálním létání. Nemáme sice k dispozici reálné stroje s vůní kerosinu, ale to takřka tisícům z nás nevadí. Náš tým je virtuální součástí reálného Baltic Bees Jet Teamu a létá na letadle Aero Vodochody L‑39C Albatros s modifikacemi stejnými, jaké mají letouny L‑39 reálné předlohy. V současné době je nás v týmu pět – 4 členové leteckého personálu a manažer.

Fotogalerie (5)
Jako v reálu

Virtuální létání

Pokud má dnes někdo zájem začít virtuálně létat, má několik možností. Na výběr je toho mnoho – od simulátorů věnujících se simulacím leteckých soubojů z první a druhé světové války (Rise of Flight, Il2 šturmovik 1946) až po simulaci soudobých leteckých bojů (Lock on FC2 [1], DCS: Black shark a další). Pro civilní létání je zde série Microsoft Flight Simulator [2]. Pro pilota, je zde připraveno single player nebo multiplayer (na LAN i internetové síti). V multiplayeru bych rád vyzdvihl úlohu sítě VATSIM [3], nebo IVAO [4] jako skvělé simulace pro ty, kteří chtějí létat podle platných předpisů a procedur.

Možná se ptáte, proč to děláme. Jednoduše – protože nás to baví. Jsme většinou příznivci létání, kteří nemají přístup ke skutečnému létání, nebo letci, kteří takto tráví volný čas (vhodné i pro lidi, kteří se chtějí zdokonalit v procedurách, předpisech a radiové komunikaci). Výhody virtuálního létání spatřuji v tom, že si prohlubujeme znalosti o letecké technice a systémech, trávíme volný čas v dobré společnosti lidí (zejména u multiplayeru) a hlavně, takové sdružování lidí může vyvrcholit až v několikaletá přátelství mezi virtuálními piloty. Nevýhody spatřuji zejména v poměrné časové, finanční a technické náročnosti našeho koníčku. Podle skutečných pilotů dokáží nejlepší namodelované letouny nasimulovat mezi 70‑85 procenty skutečného chování letounu. Největší výhoda je v tom, že když udělám chybu a havaruji, mohu se ze své chyby poučit a nadále se jí vyhýbat. To v reálném létání samozřejmě nejde.


Pozvánka

Virtual Baltic Bees Jet Team vznikl před začátkem roku 2011 a je výsledkem několikaměsíčních příprav a jednání s Baltic Bees (dále jen BB) týmem. Jsme všichni nadšenci do létání, příznivci letecké akrobacie a milovníky letounu Aero Vodochody L‑39 Albatros. Chceme reprezentovat jak českou republiku v tomto virtuálním leteckém odvětví, tak rovněž BB. Je rovněž zajímavé se podílet o své zkušenosti a poznatky s členy reálného týmu – testovat nové manévry ve virtuální podobě, připravovat jejich show a inspirovat je. Spolupráce mezi námi a reálným týmem je na vysoké úrovni i přesto, že jsme neziskovou částí týmu. V této souvislosti bych rád všechny čtenáře magazínu 3pól pozval na virtuální air show, kterých se Virtual Baltic Bees Jet Team účastňuje (informace o chystaných vystoupeních naleznete na našich webových stránkách). V současné době pořádáme náborovou akci, takže každý zájemce o virtuální létání má možnost vstoupit do našeho týmu!

Zdroje:

[1] Lock On simulátor [online]. Dostupné z URL: http://lockon.co.uk

[2] Microsoft Flight Simulator [online]. Dostupné z URL:
http://www.microsoft.com/games/fsinsider

[3] VATSIM [online]. Dostupné z URL: http://www.vatsim.net

[4] IVAO [online]. Dostupné z URL: http://ivao.aero

[5] Virtual Baltic Bees Jet Team [online]. Dostupné z URL: http://virtualbalticbees.ic.cz

[6] Baltic Bees Jet Teamu [online]. Dostupné z URL: http://www.balticbees.com

Lukáš Adámek, vedoucí Virtual Baltic Bee
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Top 10 podivných věcí, které byly hacknuty

Protože technologie zabírají stále významnější část našeho života, jsou také stále bližší (a častější) nejrůznější počítačové hrozby.

Jihočeský jaderný park

Jihočeský kraj, ČEZ a ÚJV Řež zakládají Jihočeský jaderný park. Projekt má urychlit přípravu a zavádění malých modulárních reaktorů v České republice.

Výměna rotoru jednoho ze dvou největších českých generátorů

Zařízení, které produkuje přibližně 10 % české spotřeby elektřiny, prochází kontrolami a modernizací. Technici do generátoru prvního bloku JE Temelín na konci května instalovali záložní rotor generátoru.

Vodík a grafen z metanu

Na břehu řeky Cam, blízko místa, kde trénují vysokoškolské veslařské týmy Cambridge, druhé nejstarší britské univerzity, stojí šedý přepravní kontejner připravený pro Abu Dhabi.

Sunfire buduje vodíkové projekty po celé Evropě

I česká energetická Skupina ČEZ má plány s vodíkem. Realizuje je především přes německou společnost Sunfire, do které investovala prostřednictvím svého fondu InvenCapital už v roce 2015.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail