Bez zařazení

Článků v rubrice: 326

Virtual Baltic Bees Jet Team – skupinová letecká akrobacie

Je čtvrtek 10. 3. 2011,16.50 h a já se jako každý týden připravuji na akrobatický trénink se svým týmem. Virtuální. Ano, je řeč o virtuálním létání. Nemáme sice k dispozici reálné stroje s vůní kerosinu, ale to takřka tisícům z nás nevadí. Náš tým je virtuální součástí reálného Baltic Bees Jet Teamu a létá na letadle Aero Vodochody L‑39C Albatros s modifikacemi stejnými, jaké mají letouny L‑39 reálné předlohy. V současné době je nás v týmu pět – 4 členové leteckého personálu a manažer.

Fotogalerie (5)
Jako v reálu

Virtuální létání

Pokud má dnes někdo zájem začít virtuálně létat, má několik možností. Na výběr je toho mnoho – od simulátorů věnujících se simulacím leteckých soubojů z první a druhé světové války (Rise of Flight, Il2 šturmovik 1946) až po simulaci soudobých leteckých bojů (Lock on FC2 [1], DCS: Black shark a další). Pro civilní létání je zde série Microsoft Flight Simulator [2]. Pro pilota, je zde připraveno single player nebo multiplayer (na LAN i internetové síti). V multiplayeru bych rád vyzdvihl úlohu sítě VATSIM [3], nebo IVAO [4] jako skvělé simulace pro ty, kteří chtějí létat podle platných předpisů a procedur.

Možná se ptáte, proč to děláme. Jednoduše – protože nás to baví. Jsme většinou příznivci létání, kteří nemají přístup ke skutečnému létání, nebo letci, kteří takto tráví volný čas (vhodné i pro lidi, kteří se chtějí zdokonalit v procedurách, předpisech a radiové komunikaci). Výhody virtuálního létání spatřuji v tom, že si prohlubujeme znalosti o letecké technice a systémech, trávíme volný čas v dobré společnosti lidí (zejména u multiplayeru) a hlavně, takové sdružování lidí může vyvrcholit až v několikaletá přátelství mezi virtuálními piloty. Nevýhody spatřuji zejména v poměrné časové, finanční a technické náročnosti našeho koníčku. Podle skutečných pilotů dokáží nejlepší namodelované letouny nasimulovat mezi 70‑85 procenty skutečného chování letounu. Největší výhoda je v tom, že když udělám chybu a havaruji, mohu se ze své chyby poučit a nadále se jí vyhýbat. To v reálném létání samozřejmě nejde.


Pozvánka

Virtual Baltic Bees Jet Team vznikl před začátkem roku 2011 a je výsledkem několikaměsíčních příprav a jednání s Baltic Bees (dále jen BB) týmem. Jsme všichni nadšenci do létání, příznivci letecké akrobacie a milovníky letounu Aero Vodochody L‑39 Albatros. Chceme reprezentovat jak českou republiku v tomto virtuálním leteckém odvětví, tak rovněž BB. Je rovněž zajímavé se podílet o své zkušenosti a poznatky s členy reálného týmu – testovat nové manévry ve virtuální podobě, připravovat jejich show a inspirovat je. Spolupráce mezi námi a reálným týmem je na vysoké úrovni i přesto, že jsme neziskovou částí týmu. V této souvislosti bych rád všechny čtenáře magazínu 3pól pozval na virtuální air show, kterých se Virtual Baltic Bees Jet Team účastňuje (informace o chystaných vystoupeních naleznete na našich webových stránkách). V současné době pořádáme náborovou akci, takže každý zájemce o virtuální létání má možnost vstoupit do našeho týmu!

Zdroje:

[1] Lock On simulátor [online]. Dostupné z URL: http://lockon.co.uk

[2] Microsoft Flight Simulator [online]. Dostupné z URL:
http://www.microsoft.com/games/fsinsider

[3] VATSIM [online]. Dostupné z URL: http://www.vatsim.net

[4] IVAO [online]. Dostupné z URL: http://ivao.aero

[5] Virtual Baltic Bees Jet Team [online]. Dostupné z URL: http://virtualbalticbees.ic.cz

[6] Baltic Bees Jet Teamu [online]. Dostupné z URL: http://www.balticbees.com

Lukáš Adámek, vedoucí Virtual Baltic Bee
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Naše první slova

Původ řeči je jednou z největších záhad lidstva. „Na začátku bylo slovo...“ praví Bible. Ale jaké? Minimálně od biblických časů jsme se snažili rozluštit původ lidské řeči. Je to konec konců jedna z charakteristik, která nás odlišuje od jiných živočichů.

Černá smrt gumy a jak jí čelit

Guma je jedním z neopěvovaných velkých hrdinů průmyslové revoluce. Kromě jejích obvyklých aplikací, jako jsou pneumatiky, kondomy, elastické spodní prádlo, apod., představuje základní složku asi ve 40 000 výrobcích, včetně absorbérů nárazu, hadic, lékařských nástrojů, těsnění, atd.

Z historie i současnosti vynálezů a jejich ochrany

Vynálezy a objevy často přicházejí na svět klikatými cestičkami. Jednou to vypadá, jako by se na ně čekalo tak netrpělivě, že se zrodí hned v několika hlavách v různých koutech světa, jindy je náhodou nebo omylem objeveno něco, s čím si nikdo neví rady.

Jak vyčíslit ekonomické přínosy jádra? A co na to evropský jaderný průmysl?

Společnost Deloitte vypracovala pro Euratom studii o přínosech jaderné energetiky v roce 2019 a 2050. V současné době je v provozu ve 14 zemích EU 126 komerčních reaktorů o výkonu 118 GWe. Do roku 2050 by měl jejich výkon stoupnout na 150 GWe, budou se ale muset snížit investiční náklady.

Astronauti se pořád ptali: Jak se daří myškám?

Myši, švábi, japonské křepelky, ryby, škeble, rostliny.... ti všichni měli možnost ochutnat Měsíc! Po návratu Apolla 11, od jehož mise letos uplynulo 50 let, putovalo množství vzácných vzorků měsíční horniny do laboratoří.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail