Bez zařazení

Článků v rubrice: 401

ITER hry - víc než jen sport

Jsou vědci, kteří netuší, že existuje něco jiného, než náplň jejich života – věda, konkrétně věda o fúzi. Kupříkladu můj kolega se pokaždé divil, že existuje něco jako Velká Kunratická a běhá se v lese za Prahou. Domníval se, že toto klání patří jako perník pouze a jen Pardubicím. A že to běhají lidé a ne koně, bylo mimo jeho chápání. Letos byly Hry ITER více než jen sportovním turnajem; byly oslavou. Ročník, který se konal v sobotu 9. září, byl již desátý, kdy se zaměstnanci a dodavatelé tokamaku ITER, jejich rodiny a místní sportovci a sportovkyně sešli na den plný zábavy a rekreace.

Fotogalerie (3)
Zdolali legendární Mount Ventoux (Kredit: ITER Organization, http://www.iter.org/)

Hry ITER byly duchovním dítětem bývalého ředitele ASSYSTEM, Bernarda Blanca, starosty Clauda Cheilana z Vinon-sur-Verdon a bývalého ředitele Agence ITER France Jérôme Pamely. Turnaj vymysleli jako způsob, jak sjednotit všechny, kteří pracovali na projektu ITER, na jeden zvláštní den slavností a sportů, a zvýšit povědomí o místních sdruženích, která mají zaměstnanci ITER k dispozici. Samozřejmým cílem je také podpořit větší integraci s místní komunitou.

Hry začaly před 12 lety (některé ročníky byly zrušeny kvůli Covidu). Cyrille Hours, bývalý dodavatel ITER, který nyní pracuje pro region, přidal slavnostní společný oběd na oslavu účastníků a vítězů, když se připojil k organizačnímu týmu během druhého ročníku.

Nejnovější ročník her ITER překonal všechny dosavadní rekordy účasti. Vydalo se více než sedm stovek registrací. Mezi nejoblíbenější sporty jako vždy patřil přespolní běh, jízda na horském kole, tenis a jízda na kajaku na řece Verdon. Drama soutěžení vyvrcholilo, jak jinak, fotbalovým turnajem. Mistry v tomto roce se stal Team 04, směska zaměstnanců z Organizace ITER, dodavatelů a zaměstnanců z domácích agentur. Takže nakonec opět zvítězila... fúze!

 

Milan Řípa (Volně podle Shiray Tabachnikoffové)

Milan Řípa
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Centrální solenoid ITERu

Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...

Fontány diamantů doprovázejí rozpad superkontinentů

Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.

Voda se skrývá mnohem hlouběji v zemském nitru, než jsme si mysleli

Stopy výskytu vody v hlubokém nitru Země nedávno odhalilo zkoumání diamantů. Vzácný typ diamantu může naznačovat, že voda může proniknout hlouběji do nitra Země, než si vědci dříve mysleli.

Den s experimentální fyzikou 2023

Dne 6. listopadu se konala již tradiční a oblíbená akce s názvem Den s experimentální fyzikou (DSEF), organizovaná Fyzikálním korespondenčním seminářem (FYKOS). Jednalo se již o 29.

Dopravně-inženýrský software TrafficFlow

Během XXVII. Světového kongresu silničního hospodářství, ( 2. - 6. října), společnosti VDT Technology a CertiCon představily nový software s názvem TrafficFlow.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail