Bez zařazení

Článků v rubrice: 442

Papírový mobil na jedno použití

Zatímco mobilní telefony v Evropě jsou stále „nadupanější“ a nejnovější modely budou kombinací telefonu, diskmena, radia a televize s kamerou, Američané kráčejí opačným směrem. Stále větší oblibu si získávají papírové nebo plastové mobilní telefony na jedno použití.

Fotogalerie (2)
Papírový mobil v rozloženém stavu

Firma Altschul během jednoho roku prodala papírové mobily za 100 miliónů dolarů. Ploché přístroje této firmy o rozměrech 5x8 cm jsou bez displeje,stačí k jedné hodině hovoru a nelze jimi přijímat hovory.

Telefonek firmy Hop-s On už disponuje hlasovým vytáčením a prodává se s miniaturním mikrofonem a sluchátkem. Je z plastu a firma ho představila jako „recyklovatelný“ telefon.

Tyto přístroje se prodávají za cenu 30 dolarů, popř. za cenu nižší. Některé firmy k nim prodávají i obdobu našich předplacených kupónů, miniaturní baterie, které kontrolují počet provolaných minut. Po vyčerpání se baterie vymění za novou. Žádný z těchto papírových mobilů nemá displej ani klávesnici. Pouze dvě tlačítka, kterými se přístroj zapíná a vypíná.

Levně a jednoduše
Úspěch těchto primitivních telefonů v USA má několik příčin. V Americe mizí telefonní budky, takže vlastnit mobil se tam stává nutností. Vzhledem k odlišnosti sítí tu většinou nemohou cizinci používat své vlastní telefony, takže jsou nuceni si nějaký přístroj koupit. Telefony poslední generace jsou na nějaké krátkodobé použití drahé, stojí okolo pěti set dolarů. Tato cena však neláká ani obyčejné Američany. Ty navíc odrazuje i složité ovládání dražších přístrojů. K posílání textových zpráv používají léta pagery, které jsou velmi rozšířené, nosí je u sebe i školní děti. Hodinový kredit u tzv. recyklovatelných mobilů stojí do deseti dolarů, takže minuta hovoru kamkoli vychází na pouhých pět korun.

FBI znepokojena
Američané jsou sice spokojeni, ale znepokojena je FBI. Papírové telefony není možné zatím monitorovat, protože jejich uživatelé jsou anonymní stejně jako u nás uživatelé telefonních sad s předplacenými kartami. Po teroristických útocích tuhle skutečnost kritizoval americký ministr spravedlnosti. Prodejci proto začali jména a adresy svých zákazníků registrovat.

Papírová budoucnost
Vynálezkyní papírového telefonu je čtyřicetiletá Randice-Lisa Altschul. Vlastní několik patentů, např. i na papírový laptop či telefon v kreditní kartě. Za cenu běžné knihy by měl tak být k dostání počítač a telefon by se stal praktickým doplňkem americké peněženky.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail