Bez zařazení

Článků v rubrice: 358

Papírový mobil na jedno použití

Zatímco mobilní telefony v Evropě jsou stále „nadupanější“ a nejnovější modely budou kombinací telefonu, diskmena, radia a televize s kamerou, Američané kráčejí opačným směrem. Stále větší oblibu si získávají papírové nebo plastové mobilní telefony na jedno použití.

Fotogalerie (2)
Papírový mobil v rozloženém stavu

Firma Altschul během jednoho roku prodala papírové mobily za 100 miliónů dolarů. Ploché přístroje této firmy o rozměrech 5x8 cm jsou bez displeje,stačí k jedné hodině hovoru a nelze jimi přijímat hovory.

Telefonek firmy Hop-s On už disponuje hlasovým vytáčením a prodává se s miniaturním mikrofonem a sluchátkem. Je z plastu a firma ho představila jako „recyklovatelný“ telefon.

Tyto přístroje se prodávají za cenu 30 dolarů, popř. za cenu nižší. Některé firmy k nim prodávají i obdobu našich předplacených kupónů, miniaturní baterie, které kontrolují počet provolaných minut. Po vyčerpání se baterie vymění za novou. Žádný z těchto papírových mobilů nemá displej ani klávesnici. Pouze dvě tlačítka, kterými se přístroj zapíná a vypíná.

Levně a jednoduše
Úspěch těchto primitivních telefonů v USA má několik příčin. V Americe mizí telefonní budky, takže vlastnit mobil se tam stává nutností. Vzhledem k odlišnosti sítí tu většinou nemohou cizinci používat své vlastní telefony, takže jsou nuceni si nějaký přístroj koupit. Telefony poslední generace jsou na nějaké krátkodobé použití drahé, stojí okolo pěti set dolarů. Tato cena však neláká ani obyčejné Američany. Ty navíc odrazuje i složité ovládání dražších přístrojů. K posílání textových zpráv používají léta pagery, které jsou velmi rozšířené, nosí je u sebe i školní děti. Hodinový kredit u tzv. recyklovatelných mobilů stojí do deseti dolarů, takže minuta hovoru kamkoli vychází na pouhých pět korun.

FBI znepokojena
Američané jsou sice spokojeni, ale znepokojena je FBI. Papírové telefony není možné zatím monitorovat, protože jejich uživatelé jsou anonymní stejně jako u nás uživatelé telefonních sad s předplacenými kartami. Po teroristických útocích tuhle skutečnost kritizoval americký ministr spravedlnosti. Prodejci proto začali jména a adresy svých zákazníků registrovat.

Papírová budoucnost
Vynálezkyní papírového telefonu je čtyřicetiletá Randice-Lisa Altschul. Vlastní několik patentů, např. i na papírový laptop či telefon v kreditní kartě. Za cenu běžné knihy by měl tak být k dostání počítač a telefon by se stal praktickým doplňkem americké peněženky.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Mikrobi spali sto milionů let - a vzbudili se

Před sto miliony let, dlouho předtím, než se po planetě potuloval Tyrannosaurus rex, pohřbilo oceánské dno společenství mikrobů. Čas plynul, kontinenty se posouvaly, oceány rostly a zase se zmenšovaly, na Zemi ...

Den s experimentální fyzikou 2020

Den s experimentální fyzikou patří mezi populární akce pořádané Fyzikálním korespondenčním seminářem - FYKOS. Každoročně nabízí účastníkům pohled ...

Generace Z: Jak změní pracovní trh nástup studentů, kteří žijí on-line?

Na trh práce přichází generace Z – mladší, průbojnější a „modernější“ než jejich předchůdci, mileniálové. Co nového lidé narození po roce 1995 firmám nabízejí?

Průkopnický tokamak TFTR

Americká jaderná společnost (ANS, The American Nuclear Society), přední americká organizace na podporu jaderné vědy, propůjčila čestný titul „Historický mezník ve výzkumu jádra“ ...

Stavba druhého štěpného reaktoru na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT má zelenou

Na začátku listopadu vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI) povolení k umístění podkritického reaktoru VR-2.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail