Bez zařazení

Článků v rubrice: 439

Papírový mobil na jedno použití

Zatímco mobilní telefony v Evropě jsou stále „nadupanější“ a nejnovější modely budou kombinací telefonu, diskmena, radia a televize s kamerou, Američané kráčejí opačným směrem. Stále větší oblibu si získávají papírové nebo plastové mobilní telefony na jedno použití.

Fotogalerie (2)
Papírový mobil v rozloženém stavu

Firma Altschul během jednoho roku prodala papírové mobily za 100 miliónů dolarů. Ploché přístroje této firmy o rozměrech 5x8 cm jsou bez displeje,stačí k jedné hodině hovoru a nelze jimi přijímat hovory.

Telefonek firmy Hop-s On už disponuje hlasovým vytáčením a prodává se s miniaturním mikrofonem a sluchátkem. Je z plastu a firma ho představila jako „recyklovatelný“ telefon.

Tyto přístroje se prodávají za cenu 30 dolarů, popř. za cenu nižší. Některé firmy k nim prodávají i obdobu našich předplacených kupónů, miniaturní baterie, které kontrolují počet provolaných minut. Po vyčerpání se baterie vymění za novou. Žádný z těchto papírových mobilů nemá displej ani klávesnici. Pouze dvě tlačítka, kterými se přístroj zapíná a vypíná.

Levně a jednoduše
Úspěch těchto primitivních telefonů v USA má několik příčin. V Americe mizí telefonní budky, takže vlastnit mobil se tam stává nutností. Vzhledem k odlišnosti sítí tu většinou nemohou cizinci používat své vlastní telefony, takže jsou nuceni si nějaký přístroj koupit. Telefony poslední generace jsou na nějaké krátkodobé použití drahé, stojí okolo pěti set dolarů. Tato cena však neláká ani obyčejné Američany. Ty navíc odrazuje i složité ovládání dražších přístrojů. K posílání textových zpráv používají léta pagery, které jsou velmi rozšířené, nosí je u sebe i školní děti. Hodinový kredit u tzv. recyklovatelných mobilů stojí do deseti dolarů, takže minuta hovoru kamkoli vychází na pouhých pět korun.

FBI znepokojena
Američané jsou sice spokojeni, ale znepokojena je FBI. Papírové telefony není možné zatím monitorovat, protože jejich uživatelé jsou anonymní stejně jako u nás uživatelé telefonních sad s předplacenými kartami. Po teroristických útocích tuhle skutečnost kritizoval americký ministr spravedlnosti. Prodejci proto začali jména a adresy svých zákazníků registrovat.

Papírová budoucnost
Vynálezkyní papírového telefonu je čtyřicetiletá Randice-Lisa Altschul. Vlastní několik patentů, např. i na papírový laptop či telefon v kreditní kartě. Za cenu běžné knihy by měl tak být k dostání počítač a telefon by se stal praktickým doplňkem americké peněženky.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail