Bez zařazení

Článků v rubrice: 354

ČEZ podporuje mladé vědce a techniky

Nové vědecké a technické talenty mezi českými středoškoláky objevil letošní XVI. ročník soutěže vědeckých a technických projektů, kterou tradičně podporuje ČEZ v rámci svého vzdělávacího programu. Autorům 28 finálových projektů – nejmladšímu je teprve 17 let – se tak otevírá cesta do světa, do výzkumných laboratoří vědeckých ústavů i průmyslových firem.

Nad soutěží drží záštitu nový předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, který ji také v budově Akademie v Praze na Národní třídě zahájil. Stejně jako v předchozích ročnících nejlepší středoškoláci z celé republiky, kteří postoupili z regionálních kol, obhajovali své projekty před odbornou porotou formou posterových prezentací.

Generálním sponzorem, „bez něhož by se vůbec soutěž nemohla uskutečnit,“ jak při včerejším zahájení uvedl šéf Amavetu (Asociace pro vědu, techniku a mládež, organizátor soutěže) Stanislav Medřický, byla opět společnost ČEZ.

„Nedostatek odborníků je černou můrou všech personalistů. Představené soutěžní práce dokládají, že obavy průmyslu i české vědy jsou zbytečné,“ prohlásil pak manager útvaru lidských zdrojů ČEZ Pavel Puff.
V letošním ročníku zvítězil projekt mladé entomoložky Terezy Nedvědové z Českých Budějovic o chování brouka potemníka moučného za různých podmínek. Druhé místo obsadil Patrik Čermák z východočeské Třemošnice, jenž se zabýval vlastnostmi sloučenin pro termoelektrické aplikace, a třetí skončila Barbara Pavlíková z Brna, která studovala možnosti využít ultrazvuk pro syntézu nanočástic. Další ze studentů sestrojil například pušku na baterky, která střílí bez střelného prachu, v absolutní tichosti, bez zážehu. Jde totiž o elektromagnetickou pušku, kterou se dají ve vesmíru ničit nebezpečná tělesa. Pozoruhodná byla práce pardubických studentů ze základní školy věnovaná úsporám elektřiny i nález vzácné lilie zlatohlavé při projektu studentky ze Šumperka.

Vítězové získali právo zúčastnit se červencové mezinárodní vědeckotechnické výstavy ESI v Tunisu, respektive napřesrok mezinárodního vědeckotechnického veletrhu Intel ISEF ve Spojených státech.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nová metoda odsolování

Stovky milionů lidí již dnes žijí v oblastech s nedostatkem vody. OSN předpovídá, že do roku 2030 bude až polovina světové populace žít v oblastech s vysokým nedostatkem vody. Krize má nastat i ve vyspělých zemích. Např.

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře zve

Pro studenty, mladé vědce a ostatní zájemce o kosmonautiku zde máme aktuální přednášky a programy pořádané Českou kosmickou kanceláří a vzdělávacím spolkem Kosmos-News. Nabízejí mateřským, základním i středním školám, ale i organizátorům dalších vzdělávacích ...

Úloha jaderné energie při obnově ekonomiky po pandemii

Agentura pro jadernou energii při OECD (OECD-NEA) vypracovala zprávu, která zkoumá úlohu jaderné energie v souvislosti s obnovou ekonomiky po COVID-19. Obsahuje čtyři hlavní témata: budování odolnosti elektrických sítí, tvorba pracovních příležitostí, ...

Solární nabíječky pro elektromobily

Nabíjení elektromobilů přinese v budoucnosti zvýšené nároky na kapacitu energetických sítí. K řešení problémů s tím spojených by mohly přispět solární nabíječky. Jejich rozvoj zatím táhnou především technologické firmy v USA.

Větrné turbíny vyplouvají na moře

Výkon větrných elektráren umístěných v mořích celého světa přesáhl ke konci loňského roku 650 GW, což odpovídá přibližně dvěma třetinám instalovaného elektrárenského výkonu Evropské unie. Naprostá většina elektřiny z větru pochází z turbín ukotvených ve dně mělkých pobřežních vod.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail