Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Nové vědecké a technické talenty mezi českými středoškoláky objevil letošní XVI. ročník soutěže vědeckých a technických projektů, kterou tradičně podporuje ČEZ v rámci svého vzdělávacího programu. Autorům 28 finálových projektů – nejmladšímu je teprve 17 let – se tak otevírá cesta do světa, do výzkumných laboratoří vědeckých ústavů i průmyslových firem.
Nad soutěží drží záštitu nový předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, který ji také v budově Akademie v Praze na Národní třídě zahájil. Stejně jako v předchozích ročnících nejlepší středoškoláci z celé republiky, kteří postoupili z regionálních kol, obhajovali své projekty před odbornou porotou formou posterových prezentací.
Generálním sponzorem, „bez něhož by se vůbec soutěž nemohla uskutečnit,“ jak při včerejším zahájení uvedl šéf Amavetu (Asociace pro vědu, techniku a mládež, organizátor soutěže) Stanislav Medřický, byla opět společnost ČEZ.
„Nedostatek odborníků je černou můrou všech personalistů. Představené soutěžní práce dokládají, že obavy průmyslu i české vědy jsou zbytečné,“ prohlásil pak manager útvaru lidských zdrojů ČEZ Pavel Puff.
V letošním ročníku zvítězil projekt mladé entomoložky Terezy Nedvědové z Českých Budějovic o chování brouka potemníka moučného za různých podmínek. Druhé místo obsadil Patrik Čermák z východočeské Třemošnice, jenž se zabýval vlastnostmi sloučenin pro termoelektrické aplikace, a třetí skončila Barbara Pavlíková z Brna, která studovala možnosti využít ultrazvuk pro syntézu nanočástic. Další ze studentů sestrojil například pušku na baterky, která střílí bez střelného prachu, v absolutní tichosti, bez zážehu. Jde totiž o elektromagnetickou pušku, kterou se dají ve vesmíru ničit nebezpečná tělesa. Pozoruhodná byla práce pardubických studentů ze základní školy věnovaná úsporám elektřiny i nález vzácné lilie zlatohlavé při projektu studentky ze Šumperka.
Vítězové získali právo zúčastnit se červencové mezinárodní vědeckotechnické výstavy ESI v Tunisu, respektive napřesrok mezinárodního vědeckotechnického veletrhu Intel ISEF ve Spojených státech.
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.