Bez zařazení

Článků v rubrice: 401

ČEZ podporuje mladé vědce a techniky

Nové vědecké a technické talenty mezi českými středoškoláky objevil letošní XVI. ročník soutěže vědeckých a technických projektů, kterou tradičně podporuje ČEZ v rámci svého vzdělávacího programu. Autorům 28 finálových projektů – nejmladšímu je teprve 17 let – se tak otevírá cesta do světa, do výzkumných laboratoří vědeckých ústavů i průmyslových firem.

Nad soutěží drží záštitu nový předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, který ji také v budově Akademie v Praze na Národní třídě zahájil. Stejně jako v předchozích ročnících nejlepší středoškoláci z celé republiky, kteří postoupili z regionálních kol, obhajovali své projekty před odbornou porotou formou posterových prezentací.

Generálním sponzorem, „bez něhož by se vůbec soutěž nemohla uskutečnit,“ jak při včerejším zahájení uvedl šéf Amavetu (Asociace pro vědu, techniku a mládež, organizátor soutěže) Stanislav Medřický, byla opět společnost ČEZ.

„Nedostatek odborníků je černou můrou všech personalistů. Představené soutěžní práce dokládají, že obavy průmyslu i české vědy jsou zbytečné,“ prohlásil pak manager útvaru lidských zdrojů ČEZ Pavel Puff.
V letošním ročníku zvítězil projekt mladé entomoložky Terezy Nedvědové z Českých Budějovic o chování brouka potemníka moučného za různých podmínek. Druhé místo obsadil Patrik Čermák z východočeské Třemošnice, jenž se zabýval vlastnostmi sloučenin pro termoelektrické aplikace, a třetí skončila Barbara Pavlíková z Brna, která studovala možnosti využít ultrazvuk pro syntézu nanočástic. Další ze studentů sestrojil například pušku na baterky, která střílí bez střelného prachu, v absolutní tichosti, bez zážehu. Jde totiž o elektromagnetickou pušku, kterou se dají ve vesmíru ničit nebezpečná tělesa. Pozoruhodná byla práce pardubických studentů ze základní školy věnovaná úsporám elektřiny i nález vzácné lilie zlatohlavé při projektu studentky ze Šumperka.

Vítězové získali právo zúčastnit se červencové mezinárodní vědeckotechnické výstavy ESI v Tunisu, respektive napřesrok mezinárodního vědeckotechnického veletrhu Intel ISEF ve Spojených státech.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fotovoltaika pod sněhem

Více než 20 tisíc českých domácností už má na střeše vlastní elektrárnu a tisíce dalších se k tomu chystají.

První plazma největšího tokamaku na světě

V sedmdesátých letech bylo jasné, že tokamak pro termojadernou fúzi udrží plazma potřebnou dobu, bude-li dostatečně velký. Stavěly se giganti JET (1983, EU), TFTR (1982, USA), JT-60 (1985, Japonsko), T-15 (1988, SSSR) a další.

Nejžhavější sen pod Sluncem

Třípól měl tu čest, že byl přímo u křtu nejnovější knihy o jaderné fúzi na českém knižním trhu. Šéfredaktorka Marie Dufková jí byla 3. listopadu kmotrou. Knížku napsal prof.

Centrální solenoid ITERu

Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...

Fontány diamantů doprovázejí rozpad superkontinentů

Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail