Bez zařazení

Článků v rubrice: 410

ČEZ podporuje mladé vědce a techniky

Nové vědecké a technické talenty mezi českými středoškoláky objevil letošní XVI. ročník soutěže vědeckých a technických projektů, kterou tradičně podporuje ČEZ v rámci svého vzdělávacího programu. Autorům 28 finálových projektů – nejmladšímu je teprve 17 let – se tak otevírá cesta do světa, do výzkumných laboratoří vědeckých ústavů i průmyslových firem.

Nad soutěží drží záštitu nový předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, který ji také v budově Akademie v Praze na Národní třídě zahájil. Stejně jako v předchozích ročnících nejlepší středoškoláci z celé republiky, kteří postoupili z regionálních kol, obhajovali své projekty před odbornou porotou formou posterových prezentací.

Generálním sponzorem, „bez něhož by se vůbec soutěž nemohla uskutečnit,“ jak při včerejším zahájení uvedl šéf Amavetu (Asociace pro vědu, techniku a mládež, organizátor soutěže) Stanislav Medřický, byla opět společnost ČEZ.

„Nedostatek odborníků je černou můrou všech personalistů. Představené soutěžní práce dokládají, že obavy průmyslu i české vědy jsou zbytečné,“ prohlásil pak manager útvaru lidských zdrojů ČEZ Pavel Puff.
V letošním ročníku zvítězil projekt mladé entomoložky Terezy Nedvědové z Českých Budějovic o chování brouka potemníka moučného za různých podmínek. Druhé místo obsadil Patrik Čermák z východočeské Třemošnice, jenž se zabýval vlastnostmi sloučenin pro termoelektrické aplikace, a třetí skončila Barbara Pavlíková z Brna, která studovala možnosti využít ultrazvuk pro syntézu nanočástic. Další ze studentů sestrojil například pušku na baterky, která střílí bez střelného prachu, v absolutní tichosti, bez zážehu. Jde totiž o elektromagnetickou pušku, kterou se dají ve vesmíru ničit nebezpečná tělesa. Pozoruhodná byla práce pardubických studentů ze základní školy věnovaná úsporám elektřiny i nález vzácné lilie zlatohlavé při projektu studentky ze Šumperka.

Vítězové získali právo zúčastnit se červencové mezinárodní vědeckotechnické výstavy ESI v Tunisu, respektive napřesrok mezinárodního vědeckotechnického veletrhu Intel ISEF ve Spojených státech.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Biotechnologie a umělá inteligence proměňují zdravotnictví

Technologický pokrok přináší revoluci ve zdravotnictví, zlepšuje přístup pacientů k personalizované péči a zajišťuje, aby lékaři dodržovali pokyny založené na důkazech.

Potlesk pro „vynálezce“ tokamaku JET Paul-Henri Rebuta

Vedle „otců“ fúzního zařízení tokamaku Igora Tamma a Andreje Sacharova byl v historii fúze ještě další okamžik, kdy jednomu jedinému člověku mohla být udělena cena za nejlepší ...

Přeměna uhelné elektrárny na nízkoemisní teplárnu

Moravskoslezský kraj je z hlediska energetických záměrů jedním z nejvýznamnějších v Česku. Do roku 2040 plánuje například ČEZ v kraji investovat desítky miliard korun, v první ...

Zdá se, že antigravitace neexistuje

Nový výzkum antihmoty dává Albertu Einsteinovi opět za pravdu. 27. září 2023 oznámil mezinárodní tým fyziků zásadní zjištění: zdá se, že antihmota ...

I antihmota se chová jako částice i vlna

Fyzici již dlouho vědí, že téměř vše – světlo a další formy energie, ale také každý atom ve vašem těle – se chová z klasického hlediska i jako částice, i jako ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail