Bez zařazení

Článků v rubrice: 441

ČEZ podporuje mladé vědce a techniky

Nové vědecké a technické talenty mezi českými středoškoláky objevil letošní XVI. ročník soutěže vědeckých a technických projektů, kterou tradičně podporuje ČEZ v rámci svého vzdělávacího programu. Autorům 28 finálových projektů – nejmladšímu je teprve 17 let – se tak otevírá cesta do světa, do výzkumných laboratoří vědeckých ústavů i průmyslových firem.

Nad soutěží drží záštitu nový předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, který ji také v budově Akademie v Praze na Národní třídě zahájil. Stejně jako v předchozích ročnících nejlepší středoškoláci z celé republiky, kteří postoupili z regionálních kol, obhajovali své projekty před odbornou porotou formou posterových prezentací.

Generálním sponzorem, „bez něhož by se vůbec soutěž nemohla uskutečnit,“ jak při včerejším zahájení uvedl šéf Amavetu (Asociace pro vědu, techniku a mládež, organizátor soutěže) Stanislav Medřický, byla opět společnost ČEZ.

„Nedostatek odborníků je černou můrou všech personalistů. Představené soutěžní práce dokládají, že obavy průmyslu i české vědy jsou zbytečné,“ prohlásil pak manager útvaru lidských zdrojů ČEZ Pavel Puff.
V letošním ročníku zvítězil projekt mladé entomoložky Terezy Nedvědové z Českých Budějovic o chování brouka potemníka moučného za různých podmínek. Druhé místo obsadil Patrik Čermák z východočeské Třemošnice, jenž se zabýval vlastnostmi sloučenin pro termoelektrické aplikace, a třetí skončila Barbara Pavlíková z Brna, která studovala možnosti využít ultrazvuk pro syntézu nanočástic. Další ze studentů sestrojil například pušku na baterky, která střílí bez střelného prachu, v absolutní tichosti, bez zážehu. Jde totiž o elektromagnetickou pušku, kterou se dají ve vesmíru ničit nebezpečná tělesa. Pozoruhodná byla práce pardubických studentů ze základní školy věnovaná úsporám elektřiny i nález vzácné lilie zlatohlavé při projektu studentky ze Šumperka.

Vítězové získali právo zúčastnit se červencové mezinárodní vědeckotechnické výstavy ESI v Tunisu, respektive napřesrok mezinárodního vědeckotechnického veletrhu Intel ISEF ve Spojených státech.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail