Bez zařazení

Článků v rubrice: 353

Antigravitace – pokračování

Anti-gravity Hills, Spook Hills nebo také Magnetic Hills – to jsou názvy pro zvláštní místa na zemském povrchu, kde je možné pozorovat, jak se auta s vypnutým motorem pohybují do kopce, lahve se kutálí vzhůru, neviditelná síla vytahuje cyklisty, aniž by šlapali, atd.

Čekají vás dva měsíce prázdnin, zkuste si tedy vyrazit na výlet za nějakým takovým přírodním úkazem. Je jich ve světě dost – nejznámější jsou například Montagnaga u Trenta nebo Martina Franca u Taranta v Itálii, Ariccia u Říma, Mount Penteli u Athén, Malveira da Serra, road N247 u Lisabonu v Portugalsku, Electric Brae, A719 Croy Bay v Ayru ve Skotsku, Spook Hill – North Wales Drive na Floridě, Magnetic Mountain v New Brunšviku v Kanadě, Morgan Lewis Hill na Barbadosu. Prý je k vidění i na polském úpatí Sněžky v obci Karpacz.

Většinou jsou tato místa navštěvovaná hojně turisty, kteří nevěří svým očím. Jsou navštěvována i vědci, kteří proměřují gravitační i magnetické pole citlivými přístroji. Pozorovaný jev je tak silný a impresívní, že místa bývají označována jako „gravitační anomálie“. Jednoduchým pokusem můžete vyloučit magnetické působení, protože jev funguje i u nemagnetických materiálů, jako jsou třeba plastové míče nebo voda rozlitá na zem. Oblíbeným vysvětlením turistických průvodců bývá, že gravitační zrychlení tu nemá směr do centra Země, ale je z nějakého neznámého důvodu vychýlené. Lidé popisují, že jsou na těchto místech rozechvělí nebo dezorientovaní.

Řešení vám v tomto článku zlomyslně neprozradíme. Najdete ho na nížeuvedených webovských stránkách. Můžete a nemusíte s ním souhlasit, můžete si vyzkoušet sami experimenty, které navrhují Paola Bressan a Luigi Garlaschelli z university v Padově. Nejlepší by ale bylo, některé z míst osobně navštívit. Pokud se to někomu ze čtenářů podaří, uvítáme a honorářem odměníme reportáž, fotku či fyzikální rozbor.

Neváhejte! Příležitost pro vás! Třetí pól se těší na vaše vysvětlení. http://www.nasca.org.uk/Strange_relics_/antigravity/antigravity.html http://www.blackwell-synergy.com/doi/abs/10.1111/1467-9280.02451 http://www.oklahomahistory.net/magnetichill.html http://www.eureka4you.com/magnetichillworldwide/index.htm

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře zve

Pro studenty, mladé vědce a ostatní zájemce o kosmonautiku zde máme aktuální přednášky a programy pořádané Českou kosmickou kanceláří a vzdělávacím spolkem Kosmos-News. Nabízejí mateřským, základním i středním školám, ale i organizátorům dalších vzdělávacích ...

Úloha jaderné energie při obnově ekonomiky po pandemii

Agentura pro jadernou energii při OECD (OECD-NEA) vypracovala zprávu, která zkoumá úlohu jaderné energie v souvislosti s obnovou ekonomiky po COVID-19. Obsahuje čtyři hlavní témata: budování odolnosti elektrických sítí, tvorba pracovních příležitostí, ...

Solární nabíječky pro elektromobily

Nabíjení elektromobilů přinese v budoucnosti zvýšené nároky na kapacitu energetických sítí. K řešení problémů s tím spojených by mohly přispět solární nabíječky. Jejich rozvoj zatím táhnou především technologické firmy v USA.

Větrné turbíny vyplouvají na moře

Výkon větrných elektráren umístěných v mořích celého světa přesáhl ke konci loňského roku 650 GW, což odpovídá přibližně dvěma třetinám instalovaného elektrárenského výkonu Evropské unie. Naprostá většina elektřiny z větru pochází z turbín ukotvených ve dně mělkých pobřežních vod.

Jiný plyn, jiné plazma

Čínská domácí agentura dodala první část systému vstřikování plynů do vakuové komory tokamaku ITER. Jedná se o spoustu trubek a trubiček, které dopravují z Budovy tritiového hospodářství do Budovy tokamaku všechny potřebné plyny.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail