Biografie

Článků v rubrice: 182

Otec automobilu

Právě před 80 lety, 4. dubna roku 1929, zemřel německý automobilový konstruktér Karl Friedrich Benz, jeden z těch, kdo se nejvýznamněji zasloužili o zrození a rozvoj fenoménu moderní doby – automobilu.

Fotogalerie (2)
Karl Benz

Karl se narodil 23. listopadu 1844 v Baden Mühlburgu jako syn strojvůdce. Jeho otec brzy zemřel, ale matka se i přes nedostatek finančních prostředků postarala o synovo vzdělání, takže Karl vystudoval gymnázium a absolvoval i několik semestrů na polytechnice. Po studiu dva roky praktikoval u strojírenské společnosti v Karlsruhe a posléze nastoupil jako kreslič a konstruktér do továrny na váhy v Mannheimu. V roce 1868 přešel do strojírenského závodu, který se zabýval především stavbou mostů, nakrátko pak pracoval v další konstrukční firmě, tentokrát ve Vídni.

Od dvoudobého ležatého jednoválce ke čtyřdobému motoru
V roce 1871 se Benz osamostatnil a se společníkem založil svou první firmu s materiály pro stavbu strojů a různých zařízení v Mannheimu. Více se však zajímal o motory, jejichž konstrukci chtěl vylepšit, a tak se pustil do stavby vlastního dvoudobého spalovacího motoru. První patent – na dvoudobý ležatý jednoválec – obdržel v roce 1879. Několik let na to založil v Mannheimu závod Benz & Company na výrobu průmyslových motorů.

Benzovým cílem však bylo postavení prakticky využitelného automobilu. V roce 1884 vyvinul první čtyřdobý motor, který zamýšlel použít pro pohon vozidla, jenž spatřilo světlo světa o rok později. Šlo o tříkolku poháněnou motorem o výkonu 0,9 k s vodorovně uloženým setrvačníkem. Vůz byl patentován pod číslem DRP 37435 dne 29. ledna 1886, kteréžto datum je považováno za den zrození automobilu.

Benzova tříkolka na 113 km trase
V červenci roku 1886 uskutečnil Benz několik krátkých zkušebních jízd a začal tříkolky prodávat. Velkou důvěru veřejnosti však nezískal – dokud do hry nevstoupila jeho žena Berta. Bez vědomí manžela usedla se svými dvěma syny – patnáctiletým Eugenem a o rok mladším Richardem – do tříkolky a vydala se z Mannheimu na návštěvu k babičce do Pforzheimu u Stuttgartu. Vzdálenost přes 113 km absolvovala odvážná řidička bez větších potíží, což lze při uvážení stavu tehdejších silnic považovat za malý zázrak. Byla to v té době nejdelší cesta automobilem a bezesporu prokázala spolehlivost Benzovy tříkolky. Několik let nato, v roce 1893, se stala tříkolka Benz Velo prvním hromadně vyráběným automobilem. To už ale Karl Benz začal vyrábět i čtyřkolové automobily.

Po Viktorii Comfortable
Byl to především vůz „s řídicím mechanismem majícím řídicí okruhy umístěny na tangentě ke kolům“ nazvaný Victoria na počest vítězství nad složitým problémem řízení. Následoval Comfortable, oba ještě ve tvaru kočáru poháněného pomaluběžnými motory uloženými v zadní části karoserie. Díky nim se Benzova firma dostala na špičku tehdejší výroby automobilů.

O několik let později se Benz, který byl sice vynikající konstruktér, ale nepříliš zdatný obchodník, spojil se svým konkurentem Gottliebem Daimlerem a založili velkou automobilku Daimler-Benz. Dodnes se s jeho jménem setkáváme u značky Mercedes-Benz, představující stále tu nejvyšší kvalitu.

Karl Friedrich Benz, jeden z otců automobilismu, zemřel ve svém domě v Mannheimu v požehnaném věku 85 let. Jeho skvělá a statečná manželka Berta, pravděpodobně první řidička v historii motorismu, se dožila 95 let.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Mikrobi spali sto milionů let - a vzbudili se

Před sto miliony let, dlouho předtím, než se po planetě potuloval Tyrannosaurus rex, pohřbilo oceánské dno společenství mikrobů. Čas plynul, kontinenty se posouvaly, oceány rostly a zase se zmenšovaly, na Zemi ...

Den s experimentální fyzikou 2020

Den s experimentální fyzikou patří mezi populární akce pořádané Fyzikálním korespondenčním seminářem - FYKOS. Každoročně nabízí účastníkům pohled ...

Generace Z: Jak změní pracovní trh nástup studentů, kteří žijí on-line?

Na trh práce přichází generace Z – mladší, průbojnější a „modernější“ než jejich předchůdci, mileniálové. Co nového lidé narození po roce 1995 firmám nabízejí?

Průkopnický tokamak TFTR

Americká jaderná společnost (ANS, The American Nuclear Society), přední americká organizace na podporu jaderné vědy, propůjčila čestný titul „Historický mezník ve výzkumu jádra“ ...

Stavba druhého štěpného reaktoru na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT má zelenou

Na začátku listopadu vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI) povolení k umístění podkritického reaktoru VR-2.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail