Biografie

Článků v rubrice: 179

Otec automobilu

Právě před 80 lety, 4. dubna roku 1929, zemřel německý automobilový konstruktér Karl Friedrich Benz, jeden z těch, kdo se nejvýznamněji zasloužili o zrození a rozvoj fenoménu moderní doby – automobilu.

Fotogalerie (2)
Karl Benz

Karl se narodil 23. listopadu 1844 v Baden Mühlburgu jako syn strojvůdce. Jeho otec brzy zemřel, ale matka se i přes nedostatek finančních prostředků postarala o synovo vzdělání, takže Karl vystudoval gymnázium a absolvoval i několik semestrů na polytechnice. Po studiu dva roky praktikoval u strojírenské společnosti v Karlsruhe a posléze nastoupil jako kreslič a konstruktér do továrny na váhy v Mannheimu. V roce 1868 přešel do strojírenského závodu, který se zabýval především stavbou mostů, nakrátko pak pracoval v další konstrukční firmě, tentokrát ve Vídni.

Od dvoudobého ležatého jednoválce ke čtyřdobému motoru
V roce 1871 se Benz osamostatnil a se společníkem založil svou první firmu s materiály pro stavbu strojů a různých zařízení v Mannheimu. Více se však zajímal o motory, jejichž konstrukci chtěl vylepšit, a tak se pustil do stavby vlastního dvoudobého spalovacího motoru. První patent – na dvoudobý ležatý jednoválec – obdržel v roce 1879. Několik let na to založil v Mannheimu závod Benz & Company na výrobu průmyslových motorů.

Benzovým cílem však bylo postavení prakticky využitelného automobilu. V roce 1884 vyvinul první čtyřdobý motor, který zamýšlel použít pro pohon vozidla, jenž spatřilo světlo světa o rok později. Šlo o tříkolku poháněnou motorem o výkonu 0,9 k s vodorovně uloženým setrvačníkem. Vůz byl patentován pod číslem DRP 37435 dne 29. ledna 1886, kteréžto datum je považováno za den zrození automobilu.

Benzova tříkolka na 113 km trase
V červenci roku 1886 uskutečnil Benz několik krátkých zkušebních jízd a začal tříkolky prodávat. Velkou důvěru veřejnosti však nezískal – dokud do hry nevstoupila jeho žena Berta. Bez vědomí manžela usedla se svými dvěma syny – patnáctiletým Eugenem a o rok mladším Richardem – do tříkolky a vydala se z Mannheimu na návštěvu k babičce do Pforzheimu u Stuttgartu. Vzdálenost přes 113 km absolvovala odvážná řidička bez větších potíží, což lze při uvážení stavu tehdejších silnic považovat za malý zázrak. Byla to v té době nejdelší cesta automobilem a bezesporu prokázala spolehlivost Benzovy tříkolky. Několik let nato, v roce 1893, se stala tříkolka Benz Velo prvním hromadně vyráběným automobilem. To už ale Karl Benz začal vyrábět i čtyřkolové automobily.

Po Viktorii Comfortable
Byl to především vůz „s řídicím mechanismem majícím řídicí okruhy umístěny na tangentě ke kolům“ nazvaný Victoria na počest vítězství nad složitým problémem řízení. Následoval Comfortable, oba ještě ve tvaru kočáru poháněného pomaluběžnými motory uloženými v zadní části karoserie. Díky nim se Benzova firma dostala na špičku tehdejší výroby automobilů.

O několik let později se Benz, který byl sice vynikající konstruktér, ale nepříliš zdatný obchodník, spojil se svým konkurentem Gottliebem Daimlerem a založili velkou automobilku Daimler-Benz. Dodnes se s jeho jménem setkáváme u značky Mercedes-Benz, představující stále tu nejvyšší kvalitu.

Karl Friedrich Benz, jeden z otců automobilismu, zemřel ve svém domě v Mannheimu v požehnaném věku 85 let. Jeho skvělá a statečná manželka Berta, pravděpodobně první řidička v historii motorismu, se dožila 95 let.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Biotechnologie a umělá inteligence proměňují zdravotnictví

Technologický pokrok přináší revoluci ve zdravotnictví, zlepšuje přístup pacientů k personalizované péči a zajišťuje, aby lékaři dodržovali pokyny založené na důkazech.

Potlesk pro „vynálezce“ tokamaku JET Paul-Henri Rebuta

Vedle „otců“ fúzního zařízení tokamaku Igora Tamma a Andreje Sacharova byl v historii fúze ještě další okamžik, kdy jednomu jedinému člověku mohla být udělena cena za nejlepší ...

Přeměna uhelné elektrárny na nízkoemisní teplárnu

Moravskoslezský kraj je z hlediska energetických záměrů jedním z nejvýznamnějších v Česku. Do roku 2040 plánuje například ČEZ v kraji investovat desítky miliard korun, v první ...

Zdá se, že antigravitace neexistuje

Nový výzkum antihmoty dává Albertu Einsteinovi opět za pravdu. 27. září 2023 oznámil mezinárodní tým fyziků zásadní zjištění: zdá se, že antihmota ...

I antihmota se chová jako částice i vlna

Fyzici již dlouho vědí, že téměř vše – světlo a další formy energie, ale také každý atom ve vašem těle – se chová z klasického hlediska i jako částice, i jako ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail