Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Akademik Jaroslav Heyrovský se narodil 20. prosince 1890 v Praze v rodině univerzitního profesora. Po skončení gymnázia pokračoval ve studiu na Karlově univerzitě, obor fyzika a chemie, který se tenkrát učil na Filozofické fakultě.
Studia chtěl ukončit v Londýně, ale místo toho musel narukovat do války. Pro tělesnou slabost byl zařazen jako chemik do lazaretu, kde také dokončil svou dizertační práci, kterou hned po válce v Praze na univerzitě obhájil.
Na návrh profesora B. Kučery začal v roce 1918 studovat některé anomálie, které se objevovaly na křivkách při sledování povrchového napětí rtuti v různých elektrolytech. Původní zařízení s Lippmannovým elektroměrem nahradil velmi citlivým galvanoměrem (10-8 A) a jako nepolarizovatelnou elektrodu používal nasycenou elektrodu kalomelovou (= chlorid rtuťný, Hg2Cl2, bílá, ve vodě je nerozpustná látka). Při těchto výzkumech se výborně osvědčila rtuťová kapková elektroda, u které v několikavteřinových intervalech vždy ukápla kapka rtuti, takže elektrochemické děje probíhaly na čerstvém povrchu nezasaženém předchozími ději. Později se svým japonským spolupracovníkem M. Shikatou sestrojil Heyrovský přístroj, který automaticky registroval voltampérové charakteristiky. Přístroj využívaný ke studiu závislosti charakteristik na složení roztoku nazval polarograf a příslušnou metodu polarografie. První zprávy o nové metodě publikoval roku 1922. Polarografická metoda se neobyčejně osvědčila pro studium nejrůznějších dějů ve fyzikální chemii, která se v té době vymezovala jako nový obor.
Není proto divu, že pro své zásluhy byl profesor Heyrovský třikrát navržen na udělení Nobelovy ceny, až ji konečně v prosinci roku 1959 ve Stockholmu osobně převzal. Tehdejšímu režimu to nebylo příliš vhod a stejně jako B. Pasternakovi, který byl rok předtím přinucen cenu odmítnout, dělal i Heyrovskému různé potíže, např. povolení k cestě mu bylo doručeno až těsně před startem na letiště.
Literární odkaz akademika Heyrovského je neobyčejně rozsáhlý, a to jak periodický, tak monografický. Od svého mládí se totiž řídil heslem „work, finish, publish“, které vždy doporučoval svým studentům a spolupracovníkům. Dílo akademika Heyrovského je velkým přínosem pro světovou vědu a za své zásluhy byl vedle Nobelovy ceny oceněn řadou domácích i zahraničních vyznamenání.
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...
Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...
Kambodža je domovem mnoha jedinečných kulturních památek, z nichž čtyři jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto dědictví je však vystaveno riziku poškození nebo ztráty kvůli tropickému klimatu země.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.