Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 263

Proč po dešti voní země?

Věřili byste, že se vědci zabývají i takovými jevy? Nesmějme se, ono totiž porozumět jejich přesnému fyzikálnímu mechanismu může pomoci vysvětlit i jiné dosud tajemné a nepochopitelné úkazy. Projděte se přírodou po bouřce nebo dešti a zhluboka nasajte tu báječnou vůni… Je to vůně naší Země.

Fotogalerie (1)
Dešťová kapka dopadající na povrch – vytvoří se bublinky, rostou, pak prasknou

Voda nevoní

Voda je čirá kapalina bez barvy, chuti a zápachu. Tak zní určitě platná školní definice. Než dopadne déšť na zem, je to jenom čistá voda bez vůně. Jakmile však kapka dopadne na zem, v krajině se příjemně rozvine svěží vůně. Proč?

Vědci si myslí, že identifikovali přesný mechanismus uvolňování aroma do okolí.Toto aroma má dokonce i své jméno: „petrichor“ z řeckých slov „petra“ (kámen, skála) a „ichor“ (fluidum, které koluje v žilách bohů jako krev). Pojem „petrichor“ poprvé pojmenovali dva australští vědci jako „vůně po dešti“ v roce 1964. Dosud se ale nikdo nezabýval mechanismem jejího vzniku. „Mluvilo se o olejích a silicích z rostlin, či o určitých chemikáliích produkovaných bakteriemi“, říká Cullen Buie, profesor inženýrství na Massachusetts Institute of Technology v Cambridge. „Nikdo se ale nezamyslel nad mechanismem, kterým se vůně do okolního vzduchu po dešti uvolní.“

Jako šampaňské

Když kapka dopadne na porézní povrch, uzavře do sebe miniaturní bublinky vzduchu. Bublinky pak vyskakují z kapky jako bublinky v šampaňském, protrhnou povrch kapky a vypustí do ovzduší kolem sebe mikroskopické částečky zvané aerosol. A „dešťové aroma“ nese právě tento aerosol.

Profesor Buie a jeho student Youngsoo Joung filmovali vysokorychlostní kamerou dešťové kapky při dopadu na 28 různých typů povrchů: 12 člověkem vytvořených materiálů a 16 druhů půdy, které sbírali v okolí univerzitního kampusu. V závislosti na rychlosti kapek a na vlastnostech povrchu se uvolňují stovky aerosolových částeček během několika mikrosekund. Nejvíce je jich při slabém a středním deštíčku, méně při prudkém dešti.

K čemu je to dobré

Vědci již dříve pozorovali a popsali, jak dešťové kapky nesou aerosoly při dopadu na vodní hladinu. Tentokrát poprvé pozorovali, co se děje při jejich dopadu na půdu. Nový výzkum odhalil mechanismus vytváření aerosolů z bublinek. Tím se vysvětlily i nálezy půdních mikrobů až několik kilometrů vysoko v atmosféře. Dešťové kapky vytrhnou mikroby z půdy a aerosoly a vítr je vynesou do vzduchu.

Další výzkum se bude týkat nejen vonných látek, ale právě kontaminantů jako jsou viry a bakterie a jejich rozšiřování prostřednictvím aerosolů.

(Publikováno 14. 1. 2015 v časopise Nature Communications.)

Zdroj: http://www.livescience.com/49520-smell-of-rain-aerosols.html?cmpid=559004

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

40 let od spuštění Jaderné elektrárny Dukovany

Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail