Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 217

Bez elektřiny je každý sedmý obyvatel planety

Na Zemi žije téměř miliarda lidí, kteří nemají přístup k elektřině. Podle nedávno zveřejněné studie Mezinárodní agentury pro energii (IEA) je postup elektrifikace planety pomalejší, než předpokládal program Mezinárodní banky pro obnovu a rozvoj (tzv. Světová banka), který plánuje, že všichni lidé na světě budou mít přístup k elektřině nejpozději do roku 2030. EIA nyní konstatuje, že pokud se tempo elektrifikace v nejméně vyspělých zemích nezrychlí, zůstane v roce 2030 bez elektřiny stále asi 674 milionů lidí.

Fotogalerie (3)
Ilustrační foto elektrického vedení (Zdroj: vzdělávací portál ČEZ Svět energie)

Elektřinu ve světě má 97 %lidí žijících ve městech, ale ve venkovských oblastech je tento ukazatel mnohem nižší - v průměru 76 %. Nejvíce zaostávají africké země na jih od Sahary. V řadě z nich je bez elektřiny drtivá většina obyvatelstva, bez proudu je ale například i více než 60%obyvatel severu Korejského poloostrova.Světlými body na mapě černého kontinentu je několik východoafrických zemí, konkrétně Keňa, Etiopie a Tanzanie, v Asii zaznamenal největší pokrok Bangladéš a také Afghanistán, který se od roku 1990, kdy elektřinu neměl mimo hlavní město Kábul prakticky nikdo, dostal až na 84%pokrytí v roce 2016.

118 milionů ročně si poprvé cvakne vypínačem

Pozitivní je, že počet lidí, kteří mají doma proud, stoupá od roku 2010 přece jen rychleji než v minulosti - v průměru o 118 milionů ročně. Koncem roku 2016 (za který jsou k dispozici poslední mezinárodně srovnatelné údaje) počet lidí nemajících přístup k elektřině celosvětově poprvé klesl pod jednu miliardu, na přibližně 940 milionů. Díky tomu od roku 2010 přibylo asi čtyřicet zemí, které mohly Světové bance ohlásit "univerzální přístup" k elektřině, tedy stoprocentní elektrifikaci celého území. Za úspěch lze považovat, že patřímezi země lidnaté - například Čína, Brazílie, Argentina, Mexiko, Egypt, Thajsko, či Vietnam. Mezinárodní agentura pro energii v následujících letech očekává zejména v Indii, kde by mělo na počátku příštího desetiletí získat přístup k elektřině dalších přibližně 250 milionů lidí.

Elektrifikace je mladá

Elektrifikace planety začala na sklonku 19. století v severní Americe a v Evropě, kde většina států zajistila svým občanům plný přístup k elektřině kolem poloviny minulého století. Československo, kde v době jeho vzniku (jehož sté výročí si letos připomínáme), mělo elektřinu 34 % obyvatel (na Slovensku pouze 2%), dosáhlo plné elektrifikace v roce 1955. V celosvětovém měřítku probíhala elektrifikace nejrychleji ve druhé polovině minulého století. V letech 1970 - 1990 vzrostl počet lidí na Zemi s přístupem k elektřině ze 49 % na 71%, a nyní dosahuje 87 %.

Vývoj elektrifikace Země

(údaje z konce roku 2016)

Ukazatel

1990

2000

2010

2016

Počet obyvatel majících elektřinu

(miliard)

3,71

4,72

5,77

6,48

Počet obyvatel bez elektřiny

(miliard)

1,49

1,35

1,14

0,94

Míra elektrifikace ve světě

(procent)

71,4

77,7

83,5

87,4

Podíl obyvatel bez elektřiny

(vybrané země, údaje v procentech z konce roku 2016)

Čad

91

Malawi

89

Niger

84

Konžská dem. republika

83

Burkina Faso

81

Madagaskar

77

Mosambik

76

Uganda

73

Zambie

73

Tanzanie

67

Mali

65

KLDR

61

Angola

59

Nigérie

41

 

Zdroj obou tabulek:

Mezinárodní agentura pro energii (The Energy Progress Report, 2018)

http://www.iea.org/newsroom/news/2018/may/progress-on-global-energy-goals-slow-but-strong-gains-in-countries-show-promise.html

http://trackingsdg7.esmap.org/data/files/download-documents/tracking_sdg7-the_energy_progress_report_full_report.pdf

https://epinal.gnj.cz/projekt/historie-elektrifikace

https://data.worldbank.org/indicator/EG.ELC.ACCS.ZS

 

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Černá smrt gumy a jak jí čelit

Guma je jedním z neopěvovaných velkých hrdinů průmyslové revoluce. Kromě jejích obvyklých aplikací, jako jsou pneumatiky, kondomy, elastické spodní prádlo, apod., představuje základní složku asi ve 40 000 výrobcích, včetně absorbérů nárazu, hadic, lékařských nástrojů, těsnění, atd.

Z historie i současnosti vynálezů a jejich ochrany

Vynálezy a objevy často přicházejí na svět klikatými cestičkami. Jednou to vypadá, jako by se na ně čekalo tak netrpělivě, že se zrodí hned v několika hlavách v různých koutech světa, jindy je náhodou nebo omylem objeveno něco, s čím si nikdo neví rady.

Jak vyčíslit ekonomické přínosy jádra? A co na to evropský jaderný průmysl?

Společnost Deloitte vypracovala pro Euratom studii o přínosech jaderné energetiky v roce 2019 a 2050. V současné době je v provozu ve 14 zemích EU 126 komerčních reaktorů o výkonu 118 GWe. Do roku 2050 by měl jejich výkon stoupnout na 150 GWe, budou se ale muset snížit investiční náklady.

Astronauti se pořád ptali: Jak se daří myškám?

Myši, švábi, japonské křepelky, ryby, škeble, rostliny.... ti všichni měli možnost ochutnat Měsíc! Po návratu Apolla 11, od jehož mise letos uplynulo 11 let, putovalo množství vzácných vzorků měsíční horniny do laboratoří.

Irský matematik a fyzik George Gabriel Stokes

Světlo je jeden z nejúžasnějších přírodních jevů a pro život člověka má zásadní význam. Je pro nás nejen hlavním prostředkem poznávání světa a vesmíru, ale i zdrojem emocí, je obdivováno a zkoumáno uměním i vědou. Optika, nauka o světle, je vlastně nejstarší částí fyziky.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail