Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 248

Klíčový prvek energetiky budoucnosti? „Inteligentní“ elektroměr

Jediným řešením energetických problémů budoucnosti jsou obnovitelné a jaderné zdroje elektřiny ve spojení s chytrými sítěmi. K efektivnímu fungování nové energetiky přispívají chytré elektroměry, které dovedou komunikovat obousměrně a umožňují tak v reálném čase sledovat spotřebu a zatížení sítí, a díky tomu rychle reagovat i na straně výroby. Jsou označovány jako DCC elektroměry podle zkratky nařízení Evropské komise, která už v roce 2016 stanovila podmínky jejich používání. Na celém světě bylo v roce 2020 v provozu přibližně 136,45 milionu chytrých elektroměrů a do roku 2026 by se jejich počet měl zvýšit na téměř 200 milionů.

Fotogalerie (1)
Inteligentní elektroměry v multiutilitním domě ve Vrchlabí (zdroj ČEZ, Virtuální prohlídka ČEZ - Smart Region Vrchlabí (cez.cz) )

V USA se na konci roku 2020 celkový počet chytrých elektroměrů zvýšil na 107 milionů z 98 milionů v roce 2019. V roce 2019 měl trh spojený s digitalizací energetiky hodnotu 952 milionů USD a do roku 2027 se předpokládá růst na více než tři miliardy. 

Prudký rozvoj chytrých elektroměrů zaznamenává Indie. Společnost Intelli Smart Infrastructure v posledních dvou letech instalovala v šesti regionech téměř 2 miliony inteligentních měřičů, aktuální objednávka je na 8 milionů dalších zařízení. 

Plán na zavádění DCC elektroměrů do domácností a malých podniků oznámila také Komise pro energetický trh v Austrálii. Ve státě Victoria se inteligentní měřiče instalují již od roku 2011, pokrytí v Novém Jižním Walesu, Queenslandu nebo v jižní Austrálii je kolem 25 % až 35 %. Podle komise je zapotřebí pokrytí přesahující 50 %, aby se výhody chytrých sítí projevily naplno. Toho by Austrálie mohla dosáhnout během příštích čtyř až pěti let, plné pokrytí se očekává až po roce 2040. 

Ve Velké Británii, kde se za poslední rok počet připojení prostřednictvím DCC elektroměrů ztrojnásobil na celkem 15 milionů přípojných míst, už dnes pomáhají podle konzervativních odhadů každoročně šetřit až 2 TWh energie, což odpovídá roční výrobě průměrné plynové elektrárny nebo 150 velkých větrných turbín. V současné době je potřebnou infrastrukturou pokryto více než 99,3 % území Spojeného království, takže do roku 2025 by se na DCC mohlo připojit až 30 milionů domácností. 

V Česku se už dnes instalují chytré elektroměry u všech odběratelů elektřiny, kteří zároveň provozují fotovoltaickou elektrárnu včetně malých několika kilowattových instalací na střechách rodinných domů a dostávají je také majitelé elektromobilů, kteří svá vozidla nabíjejí ve vlastních garážích. Do konce roku 2027 by u nás mělo být v provozu nejméně 850 tisíc chytrých elektroměrů, jejichž výměna bude pro zákazníky zdarma, ale distributoři za ně utratí několik miliard korun. Energetická společnost ČEZ, která pokrývá zhruba dvě třetiny české distribuční sítě, se chystá na její celkovou digitalizaci vynaložit v nejbližších letech až 23 miliard. 

Inteligentní měřiče se začínají uplatňovat také u plynu a vody. Například Čína počítá s rozsáhlým využitím inteligentní infrastruktury při provozu nového plynovodu, který by měl zásobovat až 470 milionů tamních obyvatel. Indická společnost Tata Communication instalovala prvních 5 000 inteligentních plynoměrů v distribuční síti v Bombaji a 5 000 přístrojů namontovala další společnost Indraprastha Gas ve městě Rewari nedaleko Dillí. Vodárenská společnost Global Omnium ze španělské Valencie nedávno oznámila, že pro domácí a firemní zákazníky po celém Španělsku nasadí až 450 tisíc inteligentních vodoměrů nové generace, které budou využívat úzkopásmové připojení IoT, což umožní připojit více než 3 miliony spotřebitelů. 

O Smart Meteringu jsme psali již dříve: Bez chytrých sítí se moderní energetika neobejde | 3 pól - Magazín plný pozitivní energie (3pol.cz)

Smart Metering | 3 pól - Magazín plný pozitivní energie (3pol.cz) 

Zdroje: 

https://www.mordorintelligence.com/industry-reports/global-smart-meters-market-industry

https://www.smart-energy.com/magazine-article/indias-smart-meter-rollout-250-million-meters-by-2025/

https://apnews.com/press-release/business-wire/technology-business-corporate-news-electric-utilities-diseases-and-conditions-755eae1db5e6453b9be8767d609c65bc

https://www.smart-energy.com/industry-sectors/smart-meters/the-uk-now-has-15-million-smart-meters-on-dcc-network/

https://www.futurenetzero.com/2021/07/30/smart-digital-grids-are-the-bloodline-of-the-net-zero-world-we-need-to-treat-them-as-such/

https://www.energylivenews.com/2021/08/05/smart-meter-network-doubled-in-last-year/

https://www.smart-energy.com/industry-sectors/smart-meters/kaifa-a-global-smart-meter-manufacturer/

https://www.businesswire.com/news/home/20210126005664/en/Global-Advanced-Distribution-Management-System-Solutions-and-Services-Market-to-2027---ResearchAndMarkets.com

https://www.smart-energy.com/regional-news/australia-new-zealand/australia-new-directions-proposed-to-optimise-smart-meter-rollout/

https://www.smartdcc.co.uk/about-dcc/

https://www.energylivenews.com/2020/02/26/talking-energy-the-first-step-in-decarbonisation-is-digitisation/

https://www.smart-energy.com/industry-sectors/smart-meters/smart-water-meters-market-to-record-impressive-7-7-growth-by-2026/

https://www.smart-energy.com/industry-sectors/smart-water/450000-nb-iot-smart-water-meters-coming-in-spain/

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/povinne-chytre-elektromery-vyjdou-distributory-na-miliardy-zaplati-to-spotrebitel-1377716

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co je zvláštního na oceánech

Asi 70 procent zemského povrchu je pokryto vodou, přesto oceány zůstávají pro vědce z velké části záhadou. O povrchu Měsíce se ví více než o hlubinách oceánu.

Nejhlubší místa oceánů

Létáme do vesmíru, hledáme cizí civilizace, a přitom na naší vlastní planetě jsou neprobádané říše, které se zdají být téměř mimozemské.

Malý modulární jaderný reaktor AP300

Společnost Westinghouse předvádí projekt malého modulárního reaktoru AP300. Je to zmenšená verze velkého osvědčeného reaktoru AP1000. Cílem společnosti je, aby první dodával energii do sítě během deseti let.

Soustředění FYKOS očima účastníka

Od 22. do 30. dubna se ve Frýdštejně, vesničce nedaleko Jablonce nad Nisou, konalo jarní soustředění FYKOSu, které bylo tentokrát s vesmírnou tématikou. Tradičně nechyběl program odborný, ani legendový.

Barum slaví sedmdesát pět let od svého založení

Značka Barum vznikla spojením názvů podniků Baťa, Rubena a Matador/Mitas. Před 75 lety bylo poprvé zaregistrováno dodnes používané logo značky Barum.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail