Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 252

Westinghouse spouští eVinci™ Microreactor Accelerator Hub

Společnost Westinghouse Electric Company oznámila 24. 10. zahájení provozu nového konstrukčního a výrobního závodu nedaleko centra Pittsburghu, který urychlí komercializaci mikroreaktoru eVinci™ (psali jsme o něm také zde: https://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/2983-maly-modularni-jaderny-reaktor-ap300). V červnu společnost Westinghouse založila eVinci™ Technologies LLC jako samostatnou obchodní jednotku, aby zefektivnila všechny aspekty uvádění mikroreaktoru na trh.

Fotogalerie (2)
V novém akceleračním centru eVinci budou probíhat inženýrské a licenční operace, testování, zkoušky prototypů, rozvoj podnikání a prodej. Jeho součástí jsou také výrobní prostory. (Zdroj Westinghouse)

Naším cílem je mít do konce tohoto desetiletí v provozu několik mikroreaktorů eVinci po celém světě", řekl Patrick Fragman, prezident a generální ředitel společnosti Westinghouse.

Pennsylvánie přispěla granty na hospodářský rozvoj v rámci státní iniciativy zaměřené na budování inovací a růst pracovních míst. Ministerstvo energetiky Spojených států amerických DOE nadále podporuje technologii eVinci prostřednictvím své Agentury pro jadernou energii a pokročilé výzkumné projekty (ARPA-e). Díky federálním oceněním a strategickým vládním partnerstvím s Idaho National Laboratory a Los Alamos National Laboratory společnost rozvíjí návrhy, licencování a výrobní kapacity mikroreaktoru eVinci. 

Lokalita Etna nedaleko Pittsburghu byla vybrána mimo jiné kvůli blízkosti nejlepších světových univerzit, které spolupracují se společností Westinghouse na této průlomové technologii jako jsou Carnegie Mellon University, Penn State - New Kensington a University of Pittsburgh. 

O mikroreaktoru 

Mikroreaktor eVinci staví na desetiletích inovací společnosti Westinghouse a přináší bezuhlíkovou, bezpečnou a škálovatelnou energii všude tam, kde je potřeba pro různé aplikace, včetně elektřiny a vytápění pro odlehlé komunity, univerzity, důlní provozy, průmyslová centra, datová centra a obranná zařízení a brzy i na povrchu Měsíce a jinde. Mikroreaktor eVinci má jen velmi málo pohyblivých částí a funguje v podstatě jako baterie.  Je univerzální pro energetické systémy o výkonu od několika kilowattů až po 5 megawattů elektrické energie. Je schopný  dodávat elektřinu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu po dobu více než osmi let bez nutnosti doplňování paliva. Může také poskytovat vysokostupňové teplo vhodné pro průmyslové aplikace včetně výroby alternativních paliv, jako je vodík, a je flexibilní pro vyrovnávání výkonu z obnovitelných zdrojů. Technologie je ze 100 % vyrobena a sestavena v továrně před tím, než se v kontejneru přepraví na libovolné místo. 

Více zde: Explore eVinci™ Microreactor Capabilities as Westinghouse Technologies Facility Set to Open in Pa.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Projekty jaderného dálkového vytápění

Vloni ČEZ spustil dlouho očekávaný provoz horkovodu z Temelína do Českých Budějovic. Dálkové vytápění poskytuje teplo třetině města. Psali jsme o něm podrobněji v článku https://www.3pol.

Náhrada uhelných elektráren jadernými

Vzhledem k tomu, že spotřeba uhlí stále roste navzdory celosvětovému úsilí o snížení emisí skleníkových plynů, několik zemí se poohlíží po strategii využití ...

Alexandrit pro satelitní výzkum

Společnosti z Litvy, Itálie a Německa se spojily, aby pomohly Evropě získat jeden z klíčových materiálů pro evropské vesmírné mise. Během projektu GALACTIC (financovaného EU) vyvinuly evropský ...

Spotřeba uhlí ve světě roste

Globální spotřeba uhlí se v roce 2022 vyšplhala na nové historické maximum a i v roce 2023 zůstane poblíž této rekordní úrovně, protože silný růst v Asii pro výrobu energie ...

V PET Centru Brno je první světová mikrolaboratoř QC1

Začátkem prosince proběhla v brněnském PET centru instalace prvního beta systému QC1 Trasis. Tato „laboratoř v kostce“ o rozměru stolního počítače dokáže provádět většinu ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail