Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 263

Energie, technika, fyzika (23)

Jedním z významných českých zpravodajských serverů je www.idnes.cz. Přináší zprávy z nejrůznějších oblastí, mimo jiné i o technických novinkách a zajímavostech.

Fotogalerie (4)
Ilustrační foto

Jedním z významných českých zpravodajských serverů je www.idnes.cz. Přináší zprávy z nejrůznějších oblastí, mimo jiné i o technických novinkách a zajímavostech. Tato sekce má adresu technet.idnes.cz a je dále rozdělena do sedmi kapitol. Z nich důkladněji prolistujeme jen kapitolu Věda – Technika. Jejím obsahem jsou kratší či delší články, srozumitelnou a čtivou formou objasňující principy technických zařízení, informující o nejnovějších vědeckých objevech, připomínající významná výročí apod. Většina článků je doplněna kvalitními ilustracemi a odkazy na detailnější informace v odborné literatuře nebo na webu. V průběhu minulých tří let se v archivu Technetu shromáždily stovky článků, uspořádané do tří částí: Vesmír, Reportáže a Technika. Abyste si mohli udělat představu o širokém tematickém záběru, nabízíme stručnou charakteristiku několika článků, které byly zveřejněny v uplynulém roce.

Vesmír

Satelitní snímky Země v téměř reálném čase (4. 1. 2007) – evropská sonda Envisat snímkuje zemský povrch a na „její“ webové stránce jsou stále k dispozici nejaktuálnější snímky Země. Co dělat, když náhodou spadnete do černé díry (24. 5. 2007) – kdyby vás při bloumání vesmírem potkala zmíněná nehoda, nechte si poradit od dvou australských fyziků. Seriál k 50. výročí dobývání vesmíru (28. 8. 2007) – první díl seriálu podrobně popisuje vývoj raketové techniky v období před vypuštěním první umělé družice. Další díly vycházejí vždy po týdnu.

Reportáže

Jak se řídí Pendolino (1. 12. 2006) – unikátní reportáž z kabiny strojvedoucího při jízdě našeho nejrychlejšího vlaku z Prahy do Ostravy. Dlouhé Stráně skrz naskrz (6. 8. 2007) – při letošních opravách a modernizaci se spolu s reportéry podíváte i do míst, která jsou při provozu přečerpávací elektrárny zcela nepřístupná.

Technika

Jak by vypadala Země bez lidí (2. 1. 2007) – není to radostná perspektiva, ale jako sci-fi tento článek určitě za přečtení stojí. První televize (20. 1. 2007) – výborný populární výklad principu mechanické televize, která byla předchůdkyní dnešní televize elektronické. Jak kalkulačka měnila svět (14. 4. 2007) – víte, že před 30 lety patřila kapesní kalkulačka k divům moderní techniky? Prozkoumali jsme jedinou černouhelnou elektrárnu v Česku (16. 7. 2007) – najdete ji v Dětmarovicích nedaleko Karviné. Detailní reportáž odhalí všechna její zákoutí. Vakuová bomba je horší než atomovka (12. 9. 2007) – „Otec všech bomb“ a „Matka všech bomb“, to jsou jména nejnovějších zbraní hromadného ničení. Útěchou pro nás může být, že po jejich výbuchu nedojde k vážným ekologickým škodám…

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail