Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 227

Ať taje ledovec!

Fotogalerie (3)
Ilustrační foto

Více než půl století uplynulo od první myšlenky na využití vody z tajícího ledovce. Právě letos se stává skutečností projekt největší hydroelektrárny Islandu, která využije energii jedné z největších ledovcových řek východní části ostrova. Elektrárna bude mít instalovaný výkon 690 MW a je největším energetickým dílem v dějinách ostrova. Bude zásobovat elektřinou továrnu na výrobu hliníku. Řeka Jőkulsá je přehrazena třemi hrázemi, z nichž největší je 730 m dlouhá a 193 m vysoká. Hráze musejí být odolné vůči častým zemětřesením. Tunel přivádějící vodu na 6 Francisových turbín má 7,5 m v průměru. Celkem bylo v islandském „mladém“ basaltu vyraženo 72 km tunelů. Největší ze tří rezervoárů zachycujících ledovcovou vodu má obsah 2,1 milionů m3.

A pak že globální oteplování nepřináší výhody!

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nový obor Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT

Připravit odborníky na bezpečnost a současně zabezpečení jaderných zařízení ve všech jejích ohledech je hlavní cíl nového doktorského studijního programu Fakulty jaderné ...

Vytiskněte si vlastní jaderný reaktor

Jak se pohyb větru přenáší z listů větrné elektrárny na turbínu, co se skrývá uvnitř jaderného reaktoru, nebo jak se chová pára v parogenerátoru.

Desítky slunečních elektráren po celé České republice otevírají své brány

Více než dvě desítky solárních elektráren po celé České republice se v týdnu od 20. září zpřístupní veřejnosti.

Nejvýše položený reaktor

V Bolívijském El Alto v nadmořské výšce 4 000 metrů se začal stavět výzkumný reaktor, který budenejvýše položeným jaderným objektem na světě.

Start 35. ročníku korespondenčního semináře FYKOS

Zajímá Tě fyzika a přidružené přírodní vědy? Rád přemýšlíš o původu a fungování různých přírodních a fyzikálních jevů na Zemi i ve vesmíru?

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail