Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 226

Ať taje ledovec!

Fotogalerie (3)
Ilustrační foto

Více než půl století uplynulo od první myšlenky na využití vody z tajícího ledovce. Právě letos se stává skutečností projekt největší hydroelektrárny Islandu, která využije energii jedné z největších ledovcových řek východní části ostrova. Elektrárna bude mít instalovaný výkon 690 MW a je největším energetickým dílem v dějinách ostrova. Bude zásobovat elektřinou továrnu na výrobu hliníku. Řeka Jőkulsá je přehrazena třemi hrázemi, z nichž největší je 730 m dlouhá a 193 m vysoká. Hráze musejí být odolné vůči častým zemětřesením. Tunel přivádějící vodu na 6 Francisových turbín má 7,5 m v průměru. Celkem bylo v islandském „mladém“ basaltu vyraženo 72 km tunelů. Největší ze tří rezervoárů zachycujících ledovcovou vodu má obsah 2,1 milionů m3.

A pak že globální oteplování nepřináší výhody!

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Samoorganizace (v) plazmatu

Výzkum plazmatické samoorganizace najdete na křižovatce energie fúze, astrofyziky a pohonu vesmírných lodí. Je známa nejméně od počátku šedesátých let, i když se jí tak ještě neříkalo.

Porucha pláště palivového článku

Nedávno Čínský úřad pro atomovou energii (CAEA) informoval, že v jaderné elektrárně Taishan došlo k menší poruše pláště paliva.

Bez chytrých sítí se moderní energetika neobejde

Energetika se v posledních letech dramaticky proměňuje. Sílící tlaky na větší podíl obnovitelných zdrojů a uhlíkovou neutralitu na jedné straně a zvyšující ...

Severní mořská cesta je alternativou k Suezu

Když došlo letos v březnu k zablokování Suezského průplavu, zesílily diskuze o alternativách, které by nebyly náchylné k podobným událostem.

Montáž ITER: první cívka poloidálního pole je na místě

Největší tokamak na světě staví v Cadarache na jihu Francie sedm partnerů: EU, Rusko, Čína, USA, Japonsko, Jižní Korea a Indie. Palivem bude směs deuteria a tritia ve stavu plazmatu.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail