Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Začátek 19. století byl obdobím mnoha zásadních objevů v oboru elektřiny a magnetismu. Posuďte sami:
V roce 1800 vynalezl italský vědec A. Volta první stálý zdroj elektrického proudu – galvanický článek. Roku 1802 při experimentování s velkou baterií Voltových článků objevil anglický chemik H. Davy elektrický oblouk. Kolem roku 1810 předváděl Davy možnost využití elektrického oblouku jako zdroje velmi intenzivního světla. Nemýlil se: o několik desítek let později osvětlovaly obloukové lampy ulice a veřejná prostranství v mnoha městech po celém světě. V roce 1820 zjistil dánský fyzik H. Oersted, že elektrický proud a magnetické pole spolu souvisí. Pár let poté vynalezl Angličan W. Sturgeon první elektromagnet a cesta k vynálezu elektromotoru byla otevřena. Roku 1831 objevil geniální fyzik M. Faraday elektromagnetickou indukci, která se stala například základem konstrukce generátorů v elektrárnách (nebo dynamka na vašem bicyklu). Tak bychom mohli pokračovat až k Edisonovi, Křižíkovi a dalším vynálezcům a objevitelům.
Podívejte se na pár webových stránek, věnovaných jedné významné aplikaci obloukového výboje, bez níž se dnes neobejdou strojaři ani stavbaři. Davyho elektrický oblouk našel v roce 1881 i jiné než osvětlovací využití. Toho roku se poprvé začalo využívat teplo, vznikající současně se světlem, ke svařování kovů. Podrobnosti o historii elektrického svařování hledejte na stránce www.quido.cz/objevy/svarovani.htm (a nezapomeňte si projít i další články, ta stránka je opravdu výborná). Pokud vás problematika svařování zaujme, pokračujte na stránce turnovské střední uměleckoprůmyslové školy konstrukce.webz.cz/sups/6tuko3.html. Budoucí umělečtí kováři zde mají připravený podrobný a přehledný text o způsobech svařování, různých druzích elektrod a o pracovním nářadí a elektrických zdrojích. Modernizace se nevyhnula ani svařování, a proto vznikají i metody zcela nové. Jednou z nich je svařování pomocí výkonného laseru. Základní srozumitelné informace najdete na stránce www.konstrukce.cz/clanek/650-laserove-svarovaniekonomika-a-kvalita.
„Svařovací“ stránky se budou hodit zejména prakticky zaměřeným zájemcům, například studentům průmyslovek nebo domácím kutilům. Mnohem širší záběr může mít stránka s výmluvnou adresou
www.hobbyprojects.com. I když je v podtitulu určena především amatérským elektronikům, nabízí toho víc. Vzhledem k rozsahu upozorníme jen na vybrané sekce, např.:
Online Calculators – desítky kalkulaček a převodníků od klasických verzí přes různé fyzikální výpočty a převodníky jednotek až ke kalendářním a dietologickým výpočtům.
Tutorials – desítky krátkých článků s tématikou elektřiny, elektroniky a elektronických prvků. Jsou určeny jak naprostým začátečníkům, tak i pokročilejším čtenářům. Součástí je také lexikon elektronických pojmů.
Circuits – tři oddíly abecedně uspořádaných odkazů na schémata nejrůznějších elektronických obvodů, které se mohou amatérským elektronikům a kutilům „hodit“. Tato část stránky je neobvykle obsáhlá – odkazů je několik stovek a na cílových stránkách je možno pokračovat v dalším hledání.
Ostatní sekce už jsou specializované opravdu hodně, zejména na programování a aplikace mikroprocesorů v robotických a jiných zařízeních.
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...
Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...
Kambodža je domovem mnoha jedinečných kulturních památek, z nichž čtyři jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto dědictví je však vystaveno riziku poškození nebo ztráty kvůli tropickému klimatu země.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.