Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 261

Energie, technika, fyzika (19)

Na podzim loňského roku byly vyhlášeny výsledky 5. ročníku soutěže „Česká hlava 2006“. Určitě víte, že se jedná o ocenění mimořádných výsledků dosažených v oblasti vědeckého výzkumu a vývoje. Laureátem ceny v hlavní kategorii se stal prof. Jaroslav Kurzweil z Matematického ústavu AV. Byla tak oceněna celoživotní práce matematika, o kterém se ve zdůvodnění praví, že „… je tvůrcem součtové definice neabsolutně konvergentního integrálu…“
S největší pravděpodobností nemáte ani tušení, o co vlastně jde. To ale vůbec nevadí, profesor Kurzweil ve vašem věku to určitě také nevěděl, každý jednou začínal…
Chcete-li se v dospělosti věnovat technice, měli byste začít s prvními krůčky už v mladém věku. Vybrali jsme pro vás několik „začátečnických“ webových stránek, které vás mohou pro práci technika a konstruktéra zlákat. Nejlépe bude začít jednoduchými papírovými vystřihovánkami. Ty se určitě podaří úspěšně sestavit. Například na stránce www.geoblox.com/freemodels.htm jsou ke stažení plánky vystřihovánek s tematikou geologie. Pro zeměpisný kabinet můžete udělat působivé modely zemětřesení, pohybu tektonických desek nebo řez sopkou. Milovníci kosmonautiky by neměli přehlédnout stránku jleslie48.com. Její sekce „Models for Download“ je rozdělena na tři části. Jsou zde modely kosmických lodí z oblíbených sci-fi filmů, vystřihovánky skutečných kosmických raket, družic a sond. Plánky jsou doplněny spoustou instruktážních fotografií, takže vaše práce na modelech bude jistě úspěšná. Víte, kdo to jsou debrujáři? Na stránce www.debrujar.adam.cz jsme se dočetli, že „…jsou to chlapci a děvčata ve věku 7–14 let a jejich starší kamarádi, sourozenci, rodiče, učitelé, kteří mají zájem o vědu, techniku, kteří stále něco vymýšlejí, objevují a experimentují...“ Podívejte se v sekci „Prezentace klubů“ na stránky jednotlivých debrujárských klubů, které jsou roztroušeny po celé republice. Prohlédněte si třeba prezentaci jednoho z klubů, která má adresu www.sweb.cz/myres a určitě vás zaujme spoustou pokusů a „vědeckých“ akcí debrujárů. Nejnovější informace o stejném klubu jsou na stránce www.cernamirka.wz.cz/kmd.htm.
Na stránce www.todayinsci.com je na spodním okraji obrazovky zcela nenápadný drobounký nápis „Perpetual Motion“. Tento snadno přehlédnutelný odkaz vede na stránku s popisy a hlavně náčrty několika desítek konstrukcí perpetua mobile, které měly popřít platnost zákona zachování energie. Nezůstaňte však jen u těchto ukázek marného snažení. Hlavní téma stránky je mnohem zajímavější. V levém horním rohu obrazovky zvolte měsíc a den a dozvíte se, který významný vědec se tohoto dne narodil nebo zemřel a která významná událost technického charakteru se stala.

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail