Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 254

Energie, technika, fyzika (19)

Na podzim loňského roku byly vyhlášeny výsledky 5. ročníku soutěže „Česká hlava 2006“. Určitě víte, že se jedná o ocenění mimořádných výsledků dosažených v oblasti vědeckého výzkumu a vývoje. Laureátem ceny v hlavní kategorii se stal prof. Jaroslav Kurzweil z Matematického ústavu AV. Byla tak oceněna celoživotní práce matematika, o kterém se ve zdůvodnění praví, že „… je tvůrcem součtové definice neabsolutně konvergentního integrálu…“
S největší pravděpodobností nemáte ani tušení, o co vlastně jde. To ale vůbec nevadí, profesor Kurzweil ve vašem věku to určitě také nevěděl, každý jednou začínal…
Chcete-li se v dospělosti věnovat technice, měli byste začít s prvními krůčky už v mladém věku. Vybrali jsme pro vás několik „začátečnických“ webových stránek, které vás mohou pro práci technika a konstruktéra zlákat. Nejlépe bude začít jednoduchými papírovými vystřihovánkami. Ty se určitě podaří úspěšně sestavit. Například na stránce www.geoblox.com/freemodels.htm jsou ke stažení plánky vystřihovánek s tematikou geologie. Pro zeměpisný kabinet můžete udělat působivé modely zemětřesení, pohybu tektonických desek nebo řez sopkou. Milovníci kosmonautiky by neměli přehlédnout stránku jleslie48.com. Její sekce „Models for Download“ je rozdělena na tři části. Jsou zde modely kosmických lodí z oblíbených sci-fi filmů, vystřihovánky skutečných kosmických raket, družic a sond. Plánky jsou doplněny spoustou instruktážních fotografií, takže vaše práce na modelech bude jistě úspěšná. Víte, kdo to jsou debrujáři? Na stránce www.debrujar.adam.cz jsme se dočetli, že „…jsou to chlapci a děvčata ve věku 7–14 let a jejich starší kamarádi, sourozenci, rodiče, učitelé, kteří mají zájem o vědu, techniku, kteří stále něco vymýšlejí, objevují a experimentují...“ Podívejte se v sekci „Prezentace klubů“ na stránky jednotlivých debrujárských klubů, které jsou roztroušeny po celé republice. Prohlédněte si třeba prezentaci jednoho z klubů, která má adresu www.sweb.cz/myres a určitě vás zaujme spoustou pokusů a „vědeckých“ akcí debrujárů. Nejnovější informace o stejném klubu jsou na stránce www.cernamirka.wz.cz/kmd.htm.
Na stránce www.todayinsci.com je na spodním okraji obrazovky zcela nenápadný drobounký nápis „Perpetual Motion“. Tento snadno přehlédnutelný odkaz vede na stránku s popisy a hlavně náčrty několika desítek konstrukcí perpetua mobile, které měly popřít platnost zákona zachování energie. Nezůstaňte však jen u těchto ukázek marného snažení. Hlavní téma stránky je mnohem zajímavější. V levém horním rohu obrazovky zvolte měsíc a den a dozvíte se, který významný vědec se tohoto dne narodil nebo zemřel a která významná událost technického charakteru se stala.

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Erupce sopky Santorini před 520 000 lety

Hluboko pod středomořským dnem, které obklopuje řecký ostrov Santorini, objevili vědci pozůstatky jedné z největších sopečných erupcí, které kdy Evropa viděla.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail