Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Dukovanským „děvčatům“ – turbínám Jaderné elektrárny Dukovany, které nesou dívčí jména Marie, Alena, Zdena, Irena, Gerda, Marta, Dáša a Lenka, vyhovuje zima, a tak letos pracovaly jako nikdy jindy.
Zatímco v letních horkách výkon elektrárny v Dukovanech činí třeba jenom 1745 MW, tak během letošní zimy to bylo o téměř 100 MW více. A to je výkon jedné docela velké městské elektrárny.
Nejvyšší činný el. výkon Jaderné elektrárny Dukovany v zimním období 2005/2006 (podle měření na svorkách generátorů) byl 10. prosince 2005 v 01.10 h – 1824 MW a 2. února 2006 v 04.30 h dokonce 1824,4 MW.
To Dukovanské sluneční elektrárně (2× 5 kW) je chladno lhostejné, hlavně aby bylo světlo a svítilo sluníčko. V zimě bychom se ovšem od sluneční energie moc neohřáli, ale v létě bude lépe.
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.