Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 261

Práce pod napětím

Zní to jako hláška ze sci-fi: „Operace vymezení úseku vedení vysokého napětí 22 kilovoltů metodou práce pod napětím“. Copak může člověk sáhnout na vedení a přežít? Bez speciálního vybavení, náročného výcviku a dodržení přísného pracovního postupu samozřejmě ne!

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Druhého prosincového dne přijíždí krátce po 6. hodině k rozvodně Bohumín-Pudlov frýdlantská skupina specialistů ze Severomoravské energetiky „Skupina práce pod napětím na hladině vysokého napětí“ vedená Danielem Kubošem. Vedení vysokého napětí vn 184 směřuje z této rozvodny severovýchodním směrem. Servisní vozidlo a speciální izolovaná plošina přejíždějí za svitu reflektorů pole s nezoraným strništěm asi 250 metrů ke stožáru, kde má dojít k montáži jednopólových odpojovačů k vymezení úseku pro práci bez napětí. Vedoucí probírá s elektromontéry časový postup, technologii práce a základní bezpečnostní pravidla. Vychází z pracovního příkazu a technologických pravidel, ale i z rozkresu vedení s detailním určením místa a postupu montáže odpojovačů pro vymezení úseku. Vlastní montážní práce začínají po sedmé hodině, kdy se pomalu rozednívá. Slunce vychází ve tři čtvrtě na osm, takže závěr celé operace se uskuteční už pod modrou oblohou. Krátce po osmé hodině se začíná na nádvoří nedaleké rozvodny instalace odbočky. Tu provádí skupina elektromontérů. Svou práci dokončují kolem 15. hodiny, poté nastupuje opět „Skupina práce pod napětím na hladině vysokého napětí“ a odstraňuje odpojovače.

Kdo s tím začal
Jak už říká název skupiny, používá speciálních technologických postupů, které umožňují vykonávat práce na vedení vysokého napětí, aniž by došlo k zastavení dodávky elektrického proudu. Průkopníky prací pod napětím jsou od 1923 USA, v letech 1924–27 se technologie objevuje v bývalém SSSR, později také v Kanadě, Anglii atd. V Československu se první zmínky o pracích pod napětím také objevují ve 20., 30. letech, masivněji se začínají rozvíjet v 50. letech. V České republice pak zahájila praktickou činnost první pracovní skupina v Západočeské energetice v roce 2001, v témže roce vzniká projektový a realizační tým v Severomoravské energetice a v červnu 2002 je certifikována první pracovní skupina v SME se sídlem ve Frýdlantě nad Ostravicí. V současnosti jedna šestičlenná pracovní skupina existuje ve Frýdlantě, druhá v Olomouci. Činnost skupiny práce pod napětím na vysokém napětí (PPN VN) je natolik specializovaná, že potřebné technické prostředky nelze doplňovat z běžných zásob. Členové frýdlantské skupiny podali již 11 zlepšovacích návrhů, některé nové postupy jsou již schváleny a připraveny k praktickému využití, což představuje významné finanční přínosy pro Severomoravskou energetiku.

2000 odběratelů bez výluky
Při použití klasické technologie by došlo k přerušení dodávky elektřiny odběratelům na dobu od 5. hod. ráno do 17. hod. odpoledne, tedy na 12 hodin. V tomto případě by se jednalo o celou část Bohumín-Pudlov a Vrbici, celkem by bylo odstaveno 11 trafostanic, na každou z nich připadá asi 200 odběratelů, a to nejen domácností, ale i výrobních a obchodních provozoven.

Jak se to dělá?
Definice práce pod napětím
Činnost, při které se osoba dostane do styku se živými částmi nebo pronikne do ochranného prostoru buď částmi těla, nářadím nebo zařízením nebo předměty, kterých se dotýká.
Lidově se to dá vyjádřit snad takto: Je to pracovní činnost na zařízení distribuční soustavy v plném provozu, čili při jmenovitém napětí, kdy pracovník pracuje na zařízení holou rukou nebo za pomoci různých ochranných prostředků a pomůcek za současného dodržování přesných bezpečnostních pravidel a předem zpracovaných technologických postupů.

Nejprve se provede montáž jednopólového odpojovače „Dribo Flr“ v každé fázi daného vedení tak, aby došlo k vymezení určité délky vedení, které lze později uvést do beznapěťového stavu rozpojením odpojovače.

Víte, že
Integrovaná střední škola v Sokolnicích u Brna nabízí specializované studium silnoproudých oborů, postupů pro práci na zařízeních vysokého napětí a poradenství k bezpečnostní tematice? Jestli vás takové povolání láká, získáte další informace na http://www.iss-sokolnice.cz, tel.: 544224634, e-mail: info@iss-sokolnice.cz

Pavel Nováček
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail