Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 250

200 miliard kilowatthodin

Dne 4. března ve 3:47 ráno vyrobila jaderná elektrárna Dukovany právě dvoustou miliardtou kilowatthodinu od svého spuštění v roce 1985. Je to úctyhodný výsledek. Ale dokážeme si vůbec představit, kolik energie to je?

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

· Je to množství elektrické energie, které by vystačilo pro celou Českou republiku se všemi jejími obyvateli i průmyslovými podniky téměř na 4 roky.
· Vyjádřeno v penězích, u koncových spotřebitelů představuje tato energie hodnotu cca 600 miliard korun Je to ale také velká úspora skleníkových plynů z nespálených 200milionů tun uhlí, které by jinak do uhelných elektráren převážel vlak dlouhý 1,5 obvodů zemského rovníku.
· Při výrobě těch 200 mld kWh elektrárna Dukovany vyprodukovala cca 600 tun použitého jaderného paliva, které je možno přepracovat (95% zbytková využitelnost). Na objem je to jen asi 300 m3 (tedy jeden větší sklep - uvědomme si, že uran je těžší než olovo).
· Výkon Jaderné elektrárny Dukovany nahrazuje práci 100 milionů dělníků, kteří pracují nepřetržitě o svátcích ve dne v noci ve 3 směnách.

Petr Spilka
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nejžhavější sen pod Sluncem

Třípól měl tu čest, že byl přímo u křtu nejnovější knihy o jaderné fúzi na českém knižním trhu. Šéfredaktorka Marie Dufková jí byla 3. listopadu kmotrou. Knížku napsal prof.

Centrální solenoid ITERu

Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...

Fontány diamantů doprovázejí rozpad superkontinentů

Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.

Voda se skrývá mnohem hlouběji v zemském nitru, než jsme si mysleli

Stopy výskytu vody v hlubokém nitru Země nedávno odhalilo zkoumání diamantů. Vzácný typ diamantu může naznačovat, že voda může proniknout hlouběji do nitra Země, než si vědci dříve mysleli.

Den s experimentální fyzikou 2023

Dne 6. listopadu se konala již tradiční a oblíbená akce s názvem Den s experimentální fyzikou (DSEF), organizovaná Fyzikálním korespondenčním seminářem (FYKOS). Jednalo se již o 29.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail