Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 381

ITER - pohled shora

Kdo si myslíte, že má největší přehled o tom co se děje na staveništi tisíciletí – na staveništi tokamaku ITER? Generální ředitel? Nebo šéf Rady ITER Arun Srivastava? Velký omyl! Je to muž, který z výšky 85 metrů sleduje z kabiny jeřábu dění pod sebou! Jeřábník Philippe Pinlou Cervantes.

Fotogalerie (3)
Philippe Pinlou Cervantes je jeřábníkem na pracovišti ITER a amatérským fotografem (Credit © ITER Organization, http://www.iter.org/)

Jsou časy za soumraku, kdy se staveniště ITER podobá letišti - silnice a budovy jsou osvětlené žlutými a bílými světly. Z kabin ve výšce 50 až 80 metrů, téměř jako piloti, přehlížejí řidiči jeřábů s dech beroucím výhledem celou scénu velkého představení.

Kolem staveniště Tokamak Complexu je umístěno pět obřích jeřábů vysokých 50 až 85 metrů. Z kabin ve výškách obsluhy manipulují pákami a nožními pedály, aby zvedaly, pohybovaly, polohovaly a přemísťovaly zatížením, jako je lešení, bednění, ocelové výztuže nebo jeřábové zvedáky. „Rukama“ jeřábníků projdou všechny těžké materiály a nástroje potřebné pro stavební práce uvnitř a kolem komplexu Tokamaku.

Nebeští pracovníci

Ve stavebním projektu mají jeřábníci svoji nebeskou kategorii,“ říká Philippe Pinlou Cervantes, který ovládá jeřáb na pracovišti ITER pro francouzskou společnost GTM Sud. „Sedíme v naší kabině na obloze a provádíme náročné operace, které vyžadují soustředění na plný úvazek a dokonalou koordinaci s ostatními pracovníky - jak na zemi, tak na jiných jeřábech. Jediným kontaktem, který máme s pevnou zemí, je osoba, která nám pomáhá s manévrováním (banksman). Není to nepodobné vztahu pilota a dispečera letového provozu nebo kosmonauta a řídícího mise ...

Když jde Philippe, který ovládá jeřáb # 2 (C2) vysoký 85 metrů, ráno do práce, musí do patřičné výšky vyšplhat po dlouhém, tenkém žebříku. Jakmile je v kabině, musí dodržovat velmi přísná pravidla. Ve většině případů - zejména u vyšších jeřábů - zůstává obsluha ve své kabině po celou směnu. Rádio v kombinaci s kamerou, obrazovkou a joystickem je jediným komunikačním prostředkem, který má s banksmanem - pozemní obsluhou. Banksman je plně oblečen v oranžové barvě (vždy jako jediný na místě s touto barvou) aby zvýšil svou viditelnost a usnadnil vizuální kontakt s operátorem v kabině, který pozorně sleduje obrazovku. Banksman vede jeřábníky, pomáhá jim dokončit jejich práci a poskytuje aktuální informace o tom, co by se mohlo dít všude kolem a mohlo by eventuálně ohrozit jejich práci. „Provoz je hustý, stejně jako na letišti. Pět jeřábů se musí před zahájením jakékoli operace koordinovat a čekat na zelené světlo a pokyny banksmana. Ten působí jako naše oči na zemi a jeho pomoc je velmi cenná při úspěšném provádění naší mise. Pomáhá nám vyhnout se jakémukoli nebezpečí.“

Inspirace pro fotografování

Stejně jako piloti, i provozovatelé jeřábů mají tu čest užívat si úchvatných a neustále se měnících panoramat. Než pracoval ve společnosti ITER, řídil Philippe jeřáb na několika významných stavebních projektech v Marseille, včetně stavby mrakodrapů, kde byla jeho kabina dokonce 170 metrů nad zemí! Rozmanitost jeho úkolů živí další z jeho vášní: amatérskou fotografii. Pravidelně sdílí fotografie, které zachycuje ze své jedinečné perspektivy, s přáteli na sociálních sítích. „Jednoho dne vyrobím vlastní fotoknihu, abych se podělil o své jedinečné zážitky se světem. Budu hrdý, že mohu říci, že jsem přispěl k vybudování krabičky, která bude obsahovat budoucí hvězdu na Zemi!“

Podle Julie Marcillatové

Obrázky: Philippe Pinlou Cervantes, ITER organization

Milan Řípa
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak schovat zlaté nobelovské medaile

Udělování Nobelových cen bylo v průběhu jejich téměř stodvacetileté historie doprovázeno řadou až bizarních událostí. Dvě zlaté medaile byly dokonce rozpuštěny v kyselinách. Tato zajímavá příhoda se váže k maďarskému chemikovi šlechtického původu Györgye ...

Praha počítá se vznikem vodních ploch a výsadbou stromů

Praha nepodceňuje přípravu na extrémní sucho, které v následujících měsících předpovídají meteorologové. Rada města počítá s rozsáhlými revitalizačními projekty. V ulicích tak bude zeleň zavlažována průsakovou vodou z kolektorů (psali jsme v článku https://www.

Termojaderná fúze na rozcestí

Kdy už je termojaderné zařízení ziskové? To nám prozradí Lawsonovo kritérium: součin hustoty plazmatu a doby jeho udržení (stability) musí být dost velký, zhruba 1020 s.m-3. Pro spojitou činnost udržujeme plazma v omezeném prostoru silným magnetickým ...

Existuje hypotetická částice X 17?

Fyzika nás učí, že existují 4 základní interakce, tedy přírodní síly, které vše ovládají a vysvětlují konstrukci světa dle současného stavu poznání - gravitace, elektromagnetická síla, slabá a silná interakce. Zdá se, že vědci jsou na stopě páté fundamentální přírodní síly.

Proč komáři koušou zrovna vás

Někteří lidé mohou sedět venku celé léto a komáři na ně takzvaně „nejdou“. Jiní se objeví za letního večera venku a okamžitě si musejí škrábat komáří kousance, přestože se koupali v repelentu. Co s tím? Důvodem je většinou neviditelná chemická clona ve vzduchu kolem nás.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail