Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 414

Rajčata odolná vůči vedru

Tváří v tvář globálnímu oteplování se Mauricius, ostrov v Indickém oceánu, obrátil o pomoc k jaderné technologii, aby pomohla vyvinout nové odrůdy rajčat. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) ve spolupráci s Organizací OSN pro výživu a zemědělství (FAO) pomáhala mauricijskému národnímu Institutu pro výzkum potravin a zemědělství (FAREI) při vývoji nových odrůd rajčat pomocí ozařování. Nová vysoce výnosná a teplu odolná semena rajčat jsou nyní na světě a distribuují se zemědělcům. Pomoc ochraně národního hospodářství má hodnotu 14 milionů USD.

Fotogalerie (1)
Polní zkoušky nové odrůdy Rising Star na výzkumné stanici FAREI (foto: FAREI, copyright IAEA)

Rostoucí teploty mohou způsobit v plodinách tepelný stres, ovlivňovat výnos, představovat vážnou hrozbu pro příjmy zemědělců a následně hrozbu pro potravinovou bezpečnost země,“ uvedla Fatma Sarsu, šlechtitelka rostlin a genetička ve Společné divizi jaderných technik pro potraviny a zemědělství FAO/IAEA. „Jaderná technologie se celosvětově používá k vývoji nových odrůd plodin, které jsou odolnější vůči změně klimatu a uspokojují potřeby rostoucí populace.

Oteplování snižuje produkci až o 80 %

Na Mauriciu se rajčata pěstují na ploše 750 hektarů s průměrnou roční produkcí 11 000 tun. Když teploty stoupnou nad 30 stupňů, výnosy rajčat mohou dramaticky poklesnout až o 80 %. Při nadměrném slunečním záření a vysokých teplotách rostliny rajčat vysychají a neprodukují nové ovoce. Místní poptávka pak musí být uspokojena nákladným dovozem 10 000 tun produktů ze zpracovaných rajčat. „Během kalamit sucha dochází ke snížení produkce rajčat, což vede ke zvýšení ceny,“ uvedla Rita Devi Nowbuth, hlavní vědecká pracovnice FAREI. „Lidé se musí uchýlit k dováženým rajčatům ve zpracované formě, protože platí zákaz dovozu čerstvých rajčat.“

Radiační šlechtění

IAEA pomáhá Mauriciu s vývojem nových odrůd rajčat od roku 2007 prostřednictvím několika projektů technické spolupráce. Ve společné laboratoři šlechtění a genetiky rostlin FAO/IAEA v rakouském Seibersdorfu byla ozářena semena jedné místní odrůdy rajčat gama zářením. Poté se semena a sazeničky pěstovaly v růstové komoře a testovala se jejich rychlost růstu, tvar a barva, tolerance vůči teplu a výtěžek ovoce. Vhodné rostliny pak byly vybrány a jejich semena odeslána zpět na Mauricius k polnímu testování v lokalitách představujících různá agroklimatická prostředí země. Několik odborníků z Mauricia prošlo školením v laboratořích FAO/IAEA.

V září 2019 byl zveřejněn výsledek: tři nové vysoce výnosné odrůdy pojmenované Summer King, Summer Star a Rising Star. Vědci je distribuovali více než 100 zemědělcům a letos poptávka po nich ještě vzrostla. „Rozmnožujeme semena, abychom je zpřístupnili za rozumné ceny, a povzbuzujeme pěstitele rajčat, aby si uchovali semena z vlastní produkce pro další výsadbu,“ uvedl Banumati Saraye, hlavní řešitel projektu a pěstitel nových odrůd ve FAREI.

Databáze mutantních odrůd

IAEA ve spolupráci s FAO více než 55 let využívá jadernou technologii ke zlepšení zemědělství a zajišťování potravin v zemích po celém světě, což vede ke vzniku bezpečnějších a udržitelnějších potravin. Šlechtění mutací pomocí ionizujícího záření přispělo k více než 3 300 oficiálně uvolněným mutantním odrůdám z 228 druhů rostlin. Databáze mutantních odrůd FAO/IAEA udržuje dobrovolně sdílené záznamy o těchto odrůdách vyvinutých po celém světě - v současnosti jsou to záznamy ze 73 zemí.

Urychlujeme přirozený výběr

Při jaderném šlechtění se semena nebo řízky rostlin vystavují gama záření. Semena se pak zasadí nebo řízky kultivují a umístí do sterilního kořenového média, kde rostou nové rostlinky. Získané rostliny se poté rozmnožují a sledují se jejich nové a žádoucí vlastnosti. Jakmile se identifikují užitečné vlastnosti, nové odrůdy s příznivými vlastnostmi se dále množí a po registraci zemědělskými orgány distribuují zemědělcům. V přírodě probíhá podobný proces od počátku objevení se rostlin na Zemi - prostřednictvím kosmického záření. Metoda ozáření v laboratoři jen výsledek urychluje o desítky, stovky či statisíce let.

Zde najdete databázi mutantních odrůd FAO/IAEA: https://mvd.iaea.org/

Pro zajímavost: Česká republika zde má 18 vyšlechtěných odrůd ječmene, jablka a hořčice, Slovensko navíc soju, fazoli, kukuřici a rýži.

 

Zdroj: https://www.iaea.org/newscenter/news/nuclear-technology-helps-to-develop-heat-tolerant-tomato-varieties-in-mauritius

 

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Vzácný druh magnetizmu nalezen v grafenu

Grafen, jeden z nejpevnějších materiálů na světě, obvykle nevykazuje magnetické vlastnosti. Ale když poskládáte grafenové vrstvy a trochu je zkroutíte, začnou se dít divné věci.

Fyziklání 2021

Fyziklání je největší týmová fyzikální soutěž v Praze s mezinárodní účastí. Je určena pro pětičlenné týmy středoškoláků, ale určitě se mezi ...

Které země Evropy mají největší zájem o „inteligentní“ domácí zařízení

Stále více lidí vyhledává techničtější životní styl, snaží se ulehčit si život či stihnout více, zajistit domácnost plně integrovanými bezpečnostními systémy, ...

Lechtat draka se nevyplácí

Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail