Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 328

Jak se rozebírá jaderná ponorka

Rusko modernizuje jaderný ponorkový arsenál a my můžeme jen hádat, proč. V každém případě je zajímavé, že uvolnilo fotografie, jak se likviduje stará vysloužilá ponorka. Fotky najdete zde:  http://www.businessinsider.com.au/how-russia-dismantles-its-old-nuclear-subs-2014-10

Fotogalerie (1)
Jaderná ponorka vytažená na souš. Rozebírat se bude v uzavřeném doku - kobce. (Zdroj Adobe Stock)

Vysloužilého podvodního obra přitáhli do přístavu Vladivostok na Dálném východě v roce 2009. Na součástky ho rozeberou v závodě Zvezda. O jak masivní a složité dílo jde, si uvědomíme teprve tehdy, když uvidíme břichaté tělo ponorky nad hladinou. Jak se asi v takové ponorce žije, můžeme z průřezu trupu jen odhadovat.

Délkou 107 metrů ponorka přesáhne fotbalový stadion. Nejprve se od přední sekce oddělí zadní část s jaderným reaktorem a strojovnou, kde jsou zbraňové systémy a kajuty. Použité jaderné palivo a aktivované části zařízení se zlikvidují jako jaderný odpad. Celá akce je časově a hlavně finančně náročná – likvidace starých ponorek a jejich náhrada moderními přijde Rusko odhadem na 2,2 miliardy dolarů.

Zdroj

Převzato z článku http://www.businessinsider.com.au/how-russia-dismantles-its-old-nuclear-subs-2014-10

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Měsíc je možná víc rozpukaný, než si myslíme

Víte, že je Měsíc rozpraskaný? Nová analýza jeho povrchu a počítačové simulace odhalují, že je mnohem rozpukanější, než by si kdo myslel. Měsíc se vytvořil před 4,3 miliardami let, a po celou dobu jizvily jeho tvář dopady asteroidů.

Co udělat, aby letecká doprava neznečišťovala ovzduší

Věřili byste, že se v každém okamžiku nachází ve výšce 10 km nad zemí  více než půl milionu lidí? Ano, tak hustá je letecká doprava. Odhaduje se, že se stává největším zdrojem emisí CO2. Lidé se cestování letadly už nevzdají, mimo jiné i kvůli stále levnějším letenkám.

TajMahal - kyberšpionážní skupina neznámého původu

Odborníci společnosti Kaspersky Lab odhalili na konci roku 2018 technicky velmi vyspělou kyberšpionážní skupinu, která je aktivní už od roku 2013 a odborníci ji nazvali TajMahal. Dostupná data nepoukazují na žádnou známou hackerskou skupinu, na kterou by byla napojená.

Umělá krev a zvířecí orgány pro lidi

Transfúze krve zachraňuje životy. Ale její nabídka se ne vždy rovná její potřebě. Transfúze jsou v současné době závislé na velkém počtu dárců a složité organizaci sběru a skladování darované krve.

Houba, která nahradí chemická hnojiva

Představte si neviditelného spojence zemědělců a pěstitelů, díky kterému jejich rostliny získají z půdy více živin. Nejedná se přitom o žádné chemické hnojivo, ale o organismy, které rostlinám pomáhají už miliony let. Jsou to houby a procesu se říká mykorhiza.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail