Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 370

Jak se rozebírá jaderná ponorka

Rusko modernizuje jaderný ponorkový arsenál a my můžeme jen hádat, proč. V každém případě je zajímavé, že uvolnilo fotografie, jak se likviduje stará vysloužilá ponorka. Fotky najdete zde:  http://www.businessinsider.com.au/how-russia-dismantles-its-old-nuclear-subs-2014-10

Fotogalerie (1)
Jaderná ponorka vytažená na souš. Rozebírat se bude v uzavřeném doku - kobce. (Zdroj Adobe Stock)

Vysloužilého podvodního obra přitáhli do přístavu Vladivostok na Dálném východě v roce 2009. Na součástky ho rozeberou v závodě Zvezda. O jak masivní a složité dílo jde, si uvědomíme teprve tehdy, když uvidíme břichaté tělo ponorky nad hladinou. Jak se asi v takové ponorce žije, můžeme z průřezu trupu jen odhadovat.

Délkou 107 metrů ponorka přesáhne fotbalový stadion. Nejprve se od přední sekce oddělí zadní část s jaderným reaktorem a strojovnou, kde jsou zbraňové systémy a kajuty. Použité jaderné palivo a aktivované části zařízení se zlikvidují jako jaderný odpad. Celá akce je časově a hlavně finančně náročná – likvidace starých ponorek a jejich náhrada moderními přijde Rusko odhadem na 2,2 miliardy dolarů.

Zdroj

Převzato z článku http://www.businessinsider.com.au/how-russia-dismantles-its-old-nuclear-subs-2014-10

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak funguje produkce radionuklidů pro medicínu v době koronakrize

Nemocnice na celém světě řeší nejen COVID-19, ale i běžný provoz (i když mnohde v omezené míře). Moderní medicínu si neumíme představit bez nukleární medicíny a jejích pomocníků - radionuklidů. Produkce radionuklidů pro medicínu tedy musí pokračovat i v době pandemické krize.

Hledání hmotnosti neutrina

Částice, o níž se kdysi předpokládalo, že je nehmotná, hmotnost má. Je pravděpodobně 500 000 krát menší než elektron, případně ještě menší. Nový horní limit hmotnosti neutrina je 1,1 elektronvoltu. (Elektronvolt je kinetická energie, kterou získá elektron urychlený ve vakuu napětím jednoho voltu.

Kuriózní pojídání arsenu

Určité empirické zkušenosti s jedovatými látkami pocházejí již z doby prehistorické, ale první písemné zmínky o nich najdeme ve starém Egyptě. Vražedné a sebevražedné prostředky se těšily velké pozornosti také v antickém Řecku a Římě, avšak svého vrcholu dosáhlo travičství až v době renezance.

Zadrátovaný ITER

14. dubna 2020 uplynulo 40 let od havárie Apolla 13. Kosmonauti tehdy na Měsíc nevystoupili, „pouze“ ho s vypětím všech sil obletěli. Jejich šťastný návrat na Zemi sledoval s rozechvěním celý svět.

Deštný prales pod Antarktidou

Antarktida nebyla vždy zemí ledu. Před miliony let, kdy byla stále součástí obrovského kontinentu na jižní polokouli zvaného Gondwana, vzkvétaly poblíž jižního pólu stromy. Nově objevené fosílie stromů a dalších organizmů odhalují, jak se pralesu dařilo.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail