Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 414

ATMEA – reaktor generace III+

V souvislosti s výstavbou nových jaderných reaktorů se ve světě mluví o reaktorové Generaci III+. Málokdo z laiků si pod tím umí něco představit.

Fotogalerie (1)
Schéma reaktoru ATMEA

Příkladem reaktoru třetí generace může být nový typ lehkovodního tlakovodního reaktoru ATMEA, který společně vyvinula Francie a Japonsko. Oproti dnes běžně ve světě pracujícím reaktorům, jejichž většina je generace II, bude mít o 10 % nižší náklady na provoz, nižší spotřebu paliva a z toho plynoucí menší množství odpadů (produkuje na jednotku výkonu o 15 % méně použitého paliva), schopnost údržby za provozu a mnoho pokročilých bezpečnostních prvků. Bude umět spotřebovávat tzv. směsné palivo MOX, které vzniká přepracováním použitého paliva ze současných reaktorů. Jeho projektová životnost je 60 let, je vhodný i do seismicky aktivních oblastí a všechny bezpečnostně významné budovy jsou chráněné proti pádu velkého dopravního letadla. Má tři nezávislé systémy napájení pro případ výpadku elektrického napájení.

Spolupracující japonské a francouzské firmy disponují bohatým strojírenským zázemím pro výrobu nového reaktoru a také bohatými zkušenostmi z dřívější výstavby jaderných zařízení (postavili jich už na 120!). Chystají se tedy využít zájmu o rozvoj jaderné energetiky a nabízet reaktor ATMEA zákazníkům na celém světě. Jako první ohlásilo zájem o reaktor už letos v květnu Jordánsko.

Základní údaje o reaktoru ATMEA1
Tepelný výkon 3150 MW
Elektrický výkon1100 – 1150 MW
Délka cyklu12 až 24 měsíců
Možnost vsázky MOX paliva0 – 100%
Regulace výkonu při provozu100% – 25% (1% – 3%/min), včetně automatického řízení frekvence, okamžitý návrat na plný výkon, regulace průtoku a teploty
Délka běžné odstávky na výměnu palivaméně než 16 dní
Projektová životnost bloku60 let
Primární systémtři smyčky
Bezpečnostní systémtrojitě zálohovaný, aktivní systém s pokročilými akumulátory,
Vypořádání se s těžkou haváriíZachycovač taveniny, rekombinátory vodíku, dlouhodobá integrita kontejnmentu
Opatření proti pádu letadlaZesílení, zvýšení odolnosti a fyzická separace budov bezpečnostně významných
Seismické vlastnostiVhodný i pro oblasti se zvýšenou seismicitou
Soulad s předpisyCelosvětově, včetně USA, Evropy a Japonska

Více informací:
http://www.atmea-sas.com

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fyziklání 2021

Fyziklání je největší týmová fyzikální soutěž v Praze s mezinárodní účastí. Je určena pro pětičlenné týmy středoškoláků, ale určitě se mezi ...

Které země Evropy mají největší zájem o „inteligentní“ domácí zařízení

Stále více lidí vyhledává techničtější životní styl, snaží se ulehčit si život či stihnout více, zajistit domácnost plně integrovanými bezpečnostními systémy, ...

Lechtat draka se nevyplácí

Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail