Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 458

ATMEA – reaktor generace III+

V souvislosti s výstavbou nových jaderných reaktorů se ve světě mluví o reaktorové Generaci III+. Málokdo z laiků si pod tím umí něco představit.

Fotogalerie (1)
Schéma reaktoru ATMEA

Příkladem reaktoru třetí generace může být nový typ lehkovodního tlakovodního reaktoru ATMEA, který společně vyvinula Francie a Japonsko. Oproti dnes běžně ve světě pracujícím reaktorům, jejichž většina je generace II, bude mít o 10 % nižší náklady na provoz, nižší spotřebu paliva a z toho plynoucí menší množství odpadů (produkuje na jednotku výkonu o 15 % méně použitého paliva), schopnost údržby za provozu a mnoho pokročilých bezpečnostních prvků. Bude umět spotřebovávat tzv. směsné palivo MOX, které vzniká přepracováním použitého paliva ze současných reaktorů. Jeho projektová životnost je 60 let, je vhodný i do seismicky aktivních oblastí a všechny bezpečnostně významné budovy jsou chráněné proti pádu velkého dopravního letadla. Má tři nezávislé systémy napájení pro případ výpadku elektrického napájení.

Spolupracující japonské a francouzské firmy disponují bohatým strojírenským zázemím pro výrobu nového reaktoru a také bohatými zkušenostmi z dřívější výstavby jaderných zařízení (postavili jich už na 120!). Chystají se tedy využít zájmu o rozvoj jaderné energetiky a nabízet reaktor ATMEA zákazníkům na celém světě. Jako první ohlásilo zájem o reaktor už letos v květnu Jordánsko.

Základní údaje o reaktoru ATMEA1
Tepelný výkon 3150 MW
Elektrický výkon1100 – 1150 MW
Délka cyklu12 až 24 měsíců
Možnost vsázky MOX paliva0 – 100%
Regulace výkonu při provozu100% – 25% (1% – 3%/min), včetně automatického řízení frekvence, okamžitý návrat na plný výkon, regulace průtoku a teploty
Délka běžné odstávky na výměnu palivaméně než 16 dní
Projektová životnost bloku60 let
Primární systémtři smyčky
Bezpečnostní systémtrojitě zálohovaný, aktivní systém s pokročilými akumulátory,
Vypořádání se s těžkou haváriíZachycovač taveniny, rekombinátory vodíku, dlouhodobá integrita kontejnmentu
Opatření proti pádu letadlaZesílení, zvýšení odolnosti a fyzická separace budov bezpečnostně významných
Seismické vlastnostiVhodný i pro oblasti se zvýšenou seismicitou
Soulad s předpisyCelosvětově, včetně USA, Evropy a Japonska

Více informací:
http://www.atmea-sas.com

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak pozná mobil ze signálů GPS mou polohu?

Systém GPS (údajně "Gde Proboha 'Sem?") umožní vašemu přijímači aby našel svou polohu na Zemi ze signálů vysílaných družicemi systému.

Earth 300 bude první superjachtou s jaderným pohonem na světě

Projekt Earth300 je nejen první superjachtou s jaderným pohonem na světě, ale má se stát extrémní technologickou platformou pro vědu, průzkum a inovace na moři.

Skrytý svět pod nohama Brňanů

Hluboko pod ulicemi Brna leží na dvě desítky kilometrů důmyslných staveb, díky nimž do tisíců brněnských domů proudí voda či elektřina. Síť podzemních kolektorů moravské metropole se ...

Města budoucnosti, která fungují již dnes

Už dnes využívá mnoho měst technologie a inovace, které zlepšují život občanům. Mohli bychom je označit za města budoucnosti - určitě by si obyvatelé i jiných měst přáli, aby se jim žilo lépe a snadněji.

Den s experimentální fyzikou 2021

Každoroční akce Den s experimentální fyzikou (DSEF), organizovaná Fyzikálním korespondenčním seminářem (FYKOS), se letos uskutečnila 8. listopadu.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail