Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Jaderná elektrárna Temelín je projektována a postavena tak, aby odolala i extrémně nepříznivým klimatickým vlivům, zátopám, dopadu letadla, tlakové vlně explozí nebo i zemětřesení. Kromě toho musí zvládnout i eventuální požár. Tzv. požární bezpečnost Temelína zahrnuje nejen technická a organizační, ale hlavně preventivní opatření. Vše směřuje k tomu, aby jakýkoliv požár v elektrárně neměl vliv na jadernou bezpečnost. Skutečná požární odolnost nosných konstrukcí zajišťujících stabilitu budovy s jaderným reaktorem a požárně dělících konstrukcí je větší než požadují normy.
Ve všech důležitých objektech jaderné elektrárny Temelín je rozmístěno stabilní hasicí zařízení. Hasivo je požární voda, hasicí pěna, CO2 , FM200 a FE36. Jde o rozsáhlý a různorodý systém, který zasahuje jak do primárního a sekundárního okruhu, tak i do některých pomocných objektů provozů. Kromě toho jsou ve všech objektech požární hlásiče – ruční tlačítkové, automatické ionizační, opticko‑kouřové, tepelné, plynové, lineární, plamenné, nasávací komory… Celkem je to úctyhodný počet 11 570 čidel!
V současné době je 17 hasičů připraveno okamžitě zasáhnout kdykoli v průběhu 24 hodin denně nejen v prostorech kontejnmentu, ale ve všech ostatních prostorách elektrárny. Kromě toho vyjíždí i do blízkého okolí. Do jejich výbavy patří nejen mobilní technika, osobní výstroj, hasební prostředky, ale i sanitní vozidlo s osádkou. Po ohlášení události nebo případného požáru velitel k zásahu v prostorech kontejnmentu současně vysílá i protiplynové vozidlo a sanitu se zdravotníkem. Zasahující jednotka je vybavena speciální výstrojí, ke které patří přilba se světlem, třívrstvý zásahový kabát, nomexové kalhoty, zásahová obuv, zásahové rukavice a opasek. Další ochranné obleky, jako např. protichemické a proti sálavému teplu, se používají podle rozhodnutí velitele zásahu.
K výbavě temelínských hasičů patří také moderní speciální vozidla,elektrocentrála pro napájení 220 W, kotoučový odlučovač oleje, vysokotlaké kompresory, vyprošťovací zařízení, motorové řetězové pily, agregát na lehkou pěnu, odsavače kouře, osvětlovací stanice, hadicový přívěs, pneumatické polštáře, ucpávky kanálových vpustí, norné stěny, tlaková vodní puška a mnoho dalších specializovaných zařízení, dýchací technika a ochranné obleky. Požární technika se průběžně modernizuje a vysloužilá temelínská vozidla nacházejí uplatnění u sborů dobrovolných hasičů v jižních Čechách. Přestože se nejedná o nová vozidla, jsou v dobrém technickém stavu a vždy projdou přísnou revizí technického stavu.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.