Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 556

Zpráva z CERNu, 6. 11. 2009: LHC

Největší světový urychlovač elementárních částic LHC odstaven ptákem nesoucím kus chleba.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

V úterý 3. listopadu způsobil pták nesoucí bagetu krátké spojení ve venkovní elektrické instalaci obsluhující sektory 7-8 a 8-1 největšího světového urychlovače v mezinárodním výzkumném centru CERN v Ženevě. Krátké spojení způsobilo odstavení kryogenního systému celého urychlovače. Pták unikl nezraněn, ale ztratil svůj chléb.

Bezpečnostní systémy zafungovaly standardně. Po identifikaci příčiny bylo obnoveno chlazení a zasažené sektory byly po dvou dnech již na provozní teplotě. Událost byla podobná stavu po přerušení celkového napájení, na niž jsou systémy zařízení dobře připravené.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail