Fotovoltaika pod sněhem
Více než 20 tisíc českých domácností už má na střeše vlastní elektrárnu a tisíce dalších se k tomu chystají.
Stále větší zájem veřejnosti o tzv. technické památky je jedním z průvodních znaků naší doby. Pokud se tyto památky navíc váží k zajímavým historickým událostem, je tento zájem ještě hlubší. To vše si zřejmě uvědomila i americká vláda, když v srpnu 2008 zařadila do seznamu národních památek reaktor B jaderného zařízení Hanford ve státě Washington.
O získání statutu památky a současně o záchranu této historicky cenné stavby před likvidací se zasloužilo sdružení nadšenců BRMA (B Reactor Museum Association), které své aktivity rozvíjí již od roku 1991.
„Muži a ženy, kteří pracovali na reaktoru B, se zapsali do historie rozvoje vědy a techniky USA. Zachování reaktoru umožní představit tuto důležitou technickou památku i budoucím generacím,“ uvedl v tiskovém vyjádření Jefferey Kupfer, zástupce Ministerstva energetiky USA (DOE). Potvrzuje to i historička Michele Gerber, podle níž bylo zařízení významné nejen v souvislosti s válečným posláním v průběhu 2. světové války, ale bylo využito i v mírovém výzkumu a lékařství.
Hanford si mohli zájemci v omezeném rozsahu prohlédnout i dříve. Podle organizace BRMA sem od roku 2002 zavítalo 2 700 lidí. Podle DOE se oficiálním vyhlášením jaderného reaktoru státní památkou počet návštěvníků ještě zvýší. Navíc lokalita získala šanci stát se opravdovou muzejní atrakcí. K tomu bude samozřejmě třeba uskutečnit řadu dalších úprav, např. bude k bývalé elektrárně nutné zajistit nezbytnou infrastrukturu, areál čekají nezbytné stavební úpravy, musí být vybudováno zázemí pro návštěvníky apod.
Tajný projekt
Reaktor B sehrál důležitou roli v tajném projektu Manhattan. Spolu s dalšími osmi reaktory postavenými v Hanfordu produkoval plutonium nutné pro zhotovení jaderné bomby svržené v roce 1945 na japonské Nagasaki i pro jaderný pokus Trinity. Kromě toho posloužil jako výchozí model pro budoucí jaderné reaktory stavěné v USA.
Výroba plutonia zatížila Hanford silnou kontaminací. Náklady na „vyčištění“ oblasti již vynaložené i plánované se odhadují na 50 miliard amerických dolarů. Výstavba jaderného reaktoru B probíhala v letech 1943-1944 a podílelo se na ní 50 tisíc dělníků. Provoz zařízení ukončilo v roce 1968.
• vědecká laboratoř Los Alamos,
• grafitový reaktor X-10 v Oak Ridge,
• oblast Trinity v Novém Mexiku a
• reaktor Chicago Pile-1.
Více než 20 tisíc českých domácností už má na střeše vlastní elektrárnu a tisíce dalších se k tomu chystají.
V sedmdesátých letech bylo jasné, že tokamak pro termojadernou fúzi udrží plazma potřebnou dobu, bude-li dostatečně velký. Stavěly se giganti JET (1983, EU), TFTR (1982, USA), JT-60 (1985, Japonsko), T-15 (1988, SSSR) a další.
Třípól měl tu čest, že byl přímo u křtu nejnovější knihy o jaderné fúzi na českém knižním trhu. Šéfredaktorka Marie Dufková jí byla 3. listopadu kmotrou. Knížku napsal prof.
Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...
Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.