Nejvíce elektřiny z vody, slunce a větru za posledních 11 let
Vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí.
Zásobování odlehlých oblastí elektřinou může být problém. V teplých krajích jej řeší obnovitelné zdroje – např. lokální solární instalace. Ale co daleký sever, kde je třeba několik měsíců v roce tma?
Rusko vyvinulo několik typů jaderných reaktorů, které mohou být umístěny na plovoucích plošinách. Zakotvené v přístavu zásobují město teplem a elektřinou, nebo mohou být snadno přesunuty podél pobřeží zrovna tam, kde se staví nějaké průmyslové zřízení a je potřeba energie. Stejně dobře se mohou využít pro odsolování mořské vody. Jejich design vychází z osvědčených námořních reaktorů pro pohon lodí. Plovoucím jaderným elektrárnám a teplárnám se v Rusku důvěrně říká „Plovušky“.
Vzory
Typ ABV je tlakovodní o výkonu 10 MW, průměr reaktoru je 2,2m, výška 7,5m a je na plošině o výtlaku 2 500 tun.
Typ VBER má výkon 110 MW, je rovněž tlakovodní, rozměry reaktoru jsou 12,5 m výška a 3,7m průměr a umísťuje se na plošinu 140 × 30 metrů o výtlaku 12 000 tun. Reaktor, průtočné parní generátory a čerpadla jsou umístěné v jedné nádobě.
Typ KLT-40S je tlakovodní reaktor o výkonu 40 MW, má dva chladicí okruhy, parogenerátor je tvořen systémem „trubka v trubce“. Palivo keramického typu obsahuje uran obohacený téměř na 20 %. Pára vystupující z parogenerátoru má 300 stupňů a může se využít jak na výrobu elektřiny, tak na odběr tepla.
Plánují se další, s výkonem až 600 MW.
První
První bude postavena v Severodvinsku v Archangelském zálivu (funkční prototyp se už staví). Bude stát 6 miliard rublů (175 milionů eur) a zásobí elektřinou půlmilionové město. Rusko plánuje, že jich bude na Dálném východě potřebovat asi 30. Další budou umístěné ve Viljušinsku a v zátoce Pevek, všechny na dalekém východě. Plovušky nahradí dosavadní zdroje na mazut nebo uhlí, čímž ušetří každá přibližně 300 000 tun fosilního paliva za rok, 400 milionů krychlových metrů oxidu uhličitého ročně a nebudou emitovat žádné oxidy síry ani dusíku. Rusko nabídlo dodávku plovoucích jaderných elektráren i do Indonézie.
Zdroj: Vjačeslav Beljajev, Nuclear Engineering International.
Vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí.
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...
Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.