Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
Zásobování odlehlých oblastí elektřinou může být problém. V teplých krajích jej řeší obnovitelné zdroje – např. lokální solární instalace. Ale co daleký sever, kde je třeba několik měsíců v roce tma?
Rusko vyvinulo několik typů jaderných reaktorů, které mohou být umístěny na plovoucích plošinách. Zakotvené v přístavu zásobují město teplem a elektřinou, nebo mohou být snadno přesunuty podél pobřeží zrovna tam, kde se staví nějaké průmyslové zřízení a je potřeba energie. Stejně dobře se mohou využít pro odsolování mořské vody. Jejich design vychází z osvědčených námořních reaktorů pro pohon lodí. Plovoucím jaderným elektrárnám a teplárnám se v Rusku důvěrně říká „Plovušky“.
Vzory
Typ ABV je tlakovodní o výkonu 10 MW, průměr reaktoru je 2,2m, výška 7,5m a je na plošině o výtlaku 2 500 tun.
Typ VBER má výkon 110 MW, je rovněž tlakovodní, rozměry reaktoru jsou 12,5 m výška a 3,7m průměr a umísťuje se na plošinu 140 × 30 metrů o výtlaku 12 000 tun. Reaktor, průtočné parní generátory a čerpadla jsou umístěné v jedné nádobě.
Typ KLT-40S je tlakovodní reaktor o výkonu 40 MW, má dva chladicí okruhy, parogenerátor je tvořen systémem „trubka v trubce“. Palivo keramického typu obsahuje uran obohacený téměř na 20 %. Pára vystupující z parogenerátoru má 300 stupňů a může se využít jak na výrobu elektřiny, tak na odběr tepla.
Plánují se další, s výkonem až 600 MW.
První
První bude postavena v Severodvinsku v Archangelském zálivu (funkční prototyp se už staví). Bude stát 6 miliard rublů (175 milionů eur) a zásobí elektřinou půlmilionové město. Rusko plánuje, že jich bude na Dálném východě potřebovat asi 30. Další budou umístěné ve Viljušinsku a v zátoce Pevek, všechny na dalekém východě. Plovušky nahradí dosavadní zdroje na mazut nebo uhlí, čímž ušetří každá přibližně 300 000 tun fosilního paliva za rok, 400 milionů krychlových metrů oxidu uhličitého ročně a nebudou emitovat žádné oxidy síry ani dusíku. Rusko nabídlo dodávku plovoucích jaderných elektráren i do Indonézie.
Zdroj: Vjačeslav Beljajev, Nuclear Engineering International.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.