Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 349

COMPASS-D – nový směr výzkumu fúze v Česku

Termojaderná fúze neboli slučování jader atomů dodává energii Slunci a naše hvězda je tak zatím jediným fungujícím termonukleárním reaktorem v našem solárním systému. Druhý se pokoušíme vytvořit na Zemi.

Největší naděje jsou vkládány do experimentálních zařízení typu tokamak, konkrétněji nyní do mezinárodního projektu ITER (psali jsme o něm v zářijovém čísle), které se bude stavět v jižní Francii. V současné době několik zemí provozuje svá vlastní zařízení, na kterých probíhá výzkum nezbytný pro zdárné uvedení fúzní elektrárny do provozu. Jednou z nich je i Česká republika. Tokamak CASTOR v Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd České republiky (ÚFP AV ČR) je jedním z nejmenších a nejstarších experimentálních zařízení tohoto druhu na světe. Jeho parametry umožňují vysokou flexibilitu pro studium jevů v okrajových částech plazmatu. Toto zařízení je již však na konci své životnosti a také vzhledem k velikosti ztrácí relevanci k současným největším experimentálním reaktorům a k ITERu.
Nedávno byl České republice z anglického Culhamu nabídnut tokamak COMPASS-D, na kterém je možno studovat pro ITER důležitá fyzikální témata. Toto zařízení obdrží Česko zdarma, bude se muset postarat pouze o novou budovu a napájecí systém. Půjde-li vše hladce, zařízení by se mělo přesunout do Prahy, do areálu ÚFP AV ČR v Praze 8, již během léta roku 2006. Kromě nových směrů výzkumu poskytne i pracovní místa technikům a schopným fyzikům.

Edita Bromová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Šťastné a vesmírné a vše nejlepší do nového kosmického roku!

Česká kosmická kancelář a vzdělávací spolek KOSMOS-NEWS nabízejí školám i organizátorům dalších vzdělávacích a popularizačních programů a akcí uspořádání besed a přednášek o kosmonautice, o životě ve vesmíru a přínosech kosmonautiky pro běžný život lidí na planetě Zemi.

Sloupový nástroj aneb 600 tun ve středu tokamakové jámy ITER

Impozantní nástroj tvořený rovným kmenem a větvemi z něho vyrůstajícími, neboli 600tunovým sloupem s devíti radiálními rameny, vyroste příští rok ve středu jámy tokamaku ITER. Během montáže v jámě bude podepírat, vyrovnávat a stabilizovat podsestavy vakuové nádoby, jakmile budou spojeny a svařeny.

Československo – země radia

Letos si připomínáme 100 let od založení Státního ústavu radiologického a 70 let od vzniku Ústavu pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů.

Centrální solenoid ITER

Který magnet tokamaku je nejdůležitější? Bez magnetů toroidálního pole vám plazma uteče na stěny komory, bez magnetů pole poloidálního nedosáhnete potřebného tvaru plazmového provazce, bez magnetů centrálního solenoidu nebude žádné plazma…Stop!

Dolivo - Dobrovolskij a počátky přenosu elektrické energie

Před sto lety zemřel dnes již málo známý ruský fyzik, elektrotechnik a vynálezce M. O. Dolivo-Dobrovolskij. Jako jeden z prvních fyziků a techniků teoreticky i prakticky odhalil možnosti využití trojfázového střídavého proudu.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail