40 let od spuštění Jaderné elektrárny Dukovany
Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...
Teplota až –270,15 °C, tlak téměř nula. Ionizující záření. To jsou podmínky v kosmu obklopující ostrůvek zeleného života jménem planeta Země. Ještě nedávno by si nikdo nepomyslel, že by něco živého mohlo v kosmu přežít bez ochrany speciálního kosmického plavidla. Až do loňského roku, kdy se na Zemi vrátily řasy druhu Nostoc a Sphaerocystis, kódové označení CCCryo 101-99, které přežily 530 dní (17 měsíců) na panelu Mezinárodní kosmické stanice (ISS) v otevřeném prostoru.
Celý experiment organizoval Fraunhoferův institut buněčné terapie a imunologie v německé Postupimi. Experiment prokázal, že primitivní rostliny dokážou přežít v drsném kosmickém prostředí po mnoho měsíců. Řasy přežily vakuum, přežily extrémní rozdíly teplot a přežily i silné ultrafialové a kosmické záření, které by jinak zničilo veškerý život na Zemi, kdyby ji nechránila atmosféra a magnetosféra. Všechny vzorky kromě jediného experiment přežily. Již během dvou týdnů po svém návratu na Zemi se opět zazelenaly a dál rostly a množily se.
Řasy z Norska a Antarktidy
Experiment byl součástí rozsáhlého projektu BIOMEX (Biology and Mars), který koordinoval Dr. Jean-Pierre de Vera v německém Aerospace Center (DLR) v Berlíně. Do kosmu cestovaly dva druhy řas. Doktor Thomas Leya z Fraunhoferova institutu izoloval zelený kmen řasy CCCryo 101-99 z druhu Sphaerocystis nalezeného na norském ostrově Svalbard a připravil jej společně s cyanobakterií druhu Nostoc (modrozelená řasa CCCryo 231-06) z Antarktidy. CCCryo označuje kulturní sbírku kryofilních řas, tedy takových, které mají speciální adaptační strategie bránící přechlazení a vysušení, což jim umožňuje přežít i za extrémních podmínek.
V nepříznivých podmínkách se řasy Sphaerocystis sbalí do podoby oranžové cysty s tlustými stěnami bohatými na ochranné karotenoidy. Po příchodu dešťů řasy rychle obnoví produkci chlorofylu a opět se stávají zelenými. Po získání vody cysty začínají klíčit a oživnou.
Příprava řas pro experimenty mimo ISS
Dr. Leya stojí v čele pracovní skupiny Extremophile Research & Biobank CCCryo na pobočce Fraunhofer Bioanalytics a Bioprocesses v pobočce v Postupimi. Posledních 18 let skupina zkoumala strategie přežití kryofilních řas, cyanobakterií, mechů, hub a bakterií žijících v polárních oblastech. Již v laboratoři vědci zjistili, že řasy jsou do značné míry odolné k dlouhodobému vysušení, extrémním teplotám nebo UV záření. Podmínky blízké oběžné dráhy Země se však nemohou plně simulovat v laboratořích. „V přípravě na vesmírný experiment na ISS jsme kmeny řas částečně vysušili,“ vysvětluje doktor Leya, „a uvedli do stavu podobného cystě. Byly v klidu, bez potravy, bez rozmnožování.“ Kosmická loď Progress přepravila organismy do vesmíru 23. července 2014 a kapsle Sojuz je vrátila na Zemi. Celkově musely kultury řas vydržet na vnější straně ISS 16 měsíců - fixované na venkovní panel stanice ISS a přikryté pouze transparentním filtrem, který poněkud snižoval radiační dávku. Senzory měřily a zaznamenávaly změny teploty a množství kosmického záření.
Vyšetření DNA řas
Protože silné UV záření může poškodit DNA, studují nyní na Technické univerzitě v Berlíně DNA řas, které absolvovaly kosmický let, aby zjistili, zda byla poškozena, a pokud ano, do jaké míry. Používají také spektroskopické techniky k analýze biomolekul karotenoidů v řasách. Zjištění budou v mnoha ohledech významná - včetně využití pro uvažovanou misi na Mars. Kdyby lidé chtěli vybudovat na Marsu kolonii, museli by si vyrábět na místě potraviny. Řasy produkují kyslík a bílkoviny, což z nich činí dobrý zdroj potravy. Zvláště odolné kmeny by se dokonce mohly pěstovat v povrchových sklenících nebo poloprůhledných stanech.
Jak výsledky využít
Výsledek experimentu dodává určitou váhu „panspermické“ teorii vzniku života na Zemi, tedy že život mohly přinést komety a meteority ze vzdálenějšího kosmického prostoru. Jiná praktická aplikace poznatků se může hodit v potravinářském a kosmetickém průmyslu.
Komponenty z kryofilních řas se mohou stát doplňky výživy nebo ochrany před slunečním zářením. Výrobci kosmetických prostředků možná budou brzy schopni vyrábět UV-ochranné krémy se složkami z těchto řas. Potravinářský průmysl může připravit atraktivní výživové doplňky z řas díky jejich vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin, např. kyseliny eikosapentaenové (EPA). Vhodné výrobní metody jsou zatím velmi nákladné, avšak v blízké budoucnosti by se mohly stát komerčně životaschopnými.
Budou následovat další odolné organizmy?
Dr. Leya shromáždil téměř 500 řas a dalších organismů žijících v polárních oblastech a dalších extrémních lokalitách po celém světě. Odborníci se však domnívají, že to je jen zlomek z pravděpodobně existujících více než sto tisíc druhů. To znamená, že máme dobrou šanci najít další takové překvapivě odolné organizmy.
Zdroje:
https://www.fraunhofer.de/en/press/research-news/2017/february/algae-survive-heat--cold-and-cosmic-radiation.html
Andy Coghlan: Algae survive in outer space for over a year. New Scientist, 2017, č. 3113, s. 11
Za fotografie děkujeme Fraunhoferovu Institutu.
Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...
Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.