Od farmaceutické chemie k modrému uhlíku
Inés Sanz Alvarezová vyrůstala v Montevideu v Uruguayi a nikdy si nepomyslela, že bude pracovat v mořské vědecké laboratoři, natož v Monaku. Původně pracovala ve farmaceutické chemii.
Včelí vosk se v minulosti velmi cenil. Vyráběly se z něj svíčky, leštila se jím dřevěná podlaha. Není bez zajímavosti si uvědomit, že téměř každý z nás už včelí vosk i „ochutnal“ – je jednou z lešticích látek u oblíbených lentilek. I u vosku se setkáváme s mnoha fyzikálními ději. Pojďme se na ně podívat podrobněji.
Včely mají na bocích zadečku voskové žlázy, z nichž se uvolňují drobné šupinky vosku. Když včela vosk nevyužije, odnáší ho ven z úlu, nebo šupinky dále zpracovává. Hněte je a zvyšuje tak jejich teplotu. Vosk se stává tvárnějším a včely ho mohou použít ke stavbě plástu.
Jednou z metod, jakou včelař získává vosk z plástů, je tavení v páře. Celé plásty i s rámky se vloží do nádoby, do které se žene pára o teplotě 100 oC. Působením této teploty se vosk mění v kapalinu a odtéká spodním otvorem v nádobě.
Vosk, který získáme zmiňovanou metodou, obsahuje poměrně hodně nečistot. Vosk proto znovu dáme do nádoby s vodou a vodní lázeň zahřejeme. Vosk taje, postupně se změní v kapalinu. A protože je lehčí než voda, plave u hladiny. Nečistoty jsou naopak těžší a klesají ke dnu. Některé lehčí nečistoty mají menší hustotu než voda a při opětovném chlazení zůstávají mezi voskem a vodou. Po ochlazení se kapalný vosk opět mění na pevný, který je již výrazně čistší. Říkáme, že nám vznikl voskový koláč. Na jeho spodku jsou uchycené drobné nečistoty, které stačí seškrábnout.
Metodu můžeme opakovat několikrát.
Co hoří, když zapálíme svíčku? Knot, nebo vosk?
Knot by bez „paliva“ velmi rychle shořel. Ve skutečnosti hoří hlavně palivo, v našem případě vosk. Při zapálení knotu se začne měnit na kapalinu a kapilární elevací začne knotem vzlínat. Vysoká teplota způsobí jeho zapálení.
Nesmáčivost vosku se využívá k ochraně dřeva před vodou. Sadaři například mazali rány po štěpování stromů včelím voskem. Rána se pak rychleji hojila, protože ji vosk chránil před deštěm a zatékající vodou.
Ze stejného důvodu se voskem potírala podlaha i dřevěný nábytek, i supermoderní leštěnky bývají často na bázi přírodního vosku.
Víme, že čtenáři Třípólu rádi soutěží, a proto mohou v seriálu o včelách a fyzice získat drobné ceny za vyluštění doplňovaček, jejichž tajenkou bude vždy nějaký včelařský pojem. Otázky k doplňovačce budou naopak hlavně z oblasti fyziky. O pořadí rozhodne datum a čas příjmu odpovědi na email autora seriálu: jan.podpera@klikni.cz. Jako předmět mailu uveďte „Fyzika a včely“. Autoři tří správných a zároveň nejrychlejších odpovědí získají v každém kole (po uveřejnění jednotlivých dílů) body a tři nejúspěšnější po ukončení seriálu i slíbenou odměnu.
Zájemcům o účast v soutěži doporučujeme podívat se i na první díl miniseriálu (www.3pol.cz/cz/rubriky/medicina-a-prirodoveda/782-vcely-a-fyzika-dil-1-med).
1. Změna pevného skupenství na plynné
2. Fyzikální veličina, jejíž jednotkou je newton.
3. Každá dvě tělesa si přitahují silou, která se nazývá _________
4. Pevné skupenství vody
5. Horká směs plynů a drobných pevných částic
6. Má-li led teplotu 0 stupňů Celsia, dochází k jeho _________
7. Směs drobných kapiček vody, přes kterou je u země špatná viditelnost.
8. Posuvné měřítko, mikrometr, pásmo i pravítko jsou různá délková ________
9. Uspořádaný pohyb částic vzduchu z místa s vyšším tlakem do míst s nižším tlakem.
10. Atomy drží elektrická vlastnost. Stejná gravitační vlastnost drží pohromadě sluneční soustavu.
11. Množství vody ve vzduchu měříme fyzikální veličinou relativní ________
12. Změna kapalného skupenství na skupenství plynné.
Tajenkou je jistá věc, která se vkládá do úlu.
Tajenka doplňovačky je „podmet“. Jde o spodní část úlu, kterou lze oddělit od dalších částí – nástavků. Včelaři podmet používají například pro vkládání některých léčiv, nebo do něj umisťují podložky pro kontrolu napadení včelstva roztočem Varroa.
Inés Sanz Alvarezová vyrůstala v Montevideu v Uruguayi a nikdy si nepomyslela, že bude pracovat v mořské vědecké laboratoři, natož v Monaku. Původně pracovala ve farmaceutické chemii.
Aktuální výzkum veřejného mínění IBRS provedený ve druhém pololetí 2024 ukázal, že 71 % populace starší 18 let je pro rozvoj jaderné energetiky v České republice.
Jako „modrý uhlík“ se dnes označuje organický uhlík zachycený a uložený oceánem ve vegetačních pobřežních ekosystémech – mangrovových lesích, slaniskách ...
V provozu je 417 jaderných energetických reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 375 320 MWe ve 31 zemích světa. Ve výstavbě je 63 reaktorů, které po zprovoznění ...
Prvního kola patnáctého ročníku vědomostní soutěže IT-SLOT pro žáky 8. a 9. tříd se zúčastnilo 17 396 dětí z 298 škol napříč Českem.