Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 284

Emise CO2 posouvají nástup nové doby ledové

Příští doba ledová by správně měla nastat do 1500 let. Díky vysokým emisím oxidu uhličitého (CO2) se tak ale nestane a další doba ledová se odsouvá. Tvrdí to tým vědců, jehož zjištění zveřejnil vědecký časopis Nature Geoscience.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Vědci pod vedením Luka Skinnera z univerzity v Cambridge se snažili najít meziledová období, která v minulosti byla v maximální míře podobná současným podmínkám. Z různých údajů vyplývá, že taková situace nastala na Zemi zhruba před 780 tisíci lety. Vědci se domnívají, že tehdy byl přechod do doby ledové doprovázen střídavým oteplováním a ochlazováním severní a jižní polokoule a narušením cirkulace oceánských proudů.

Analogie s dneškem

Pokud analogie dneška s tehdejší dobou sedí, pak by přechod na dobu ledovou měl začít během následujících 1500 let. Tedy za předpokladu, že by úroveň CO2 byla na „přirozené“ úrovni. Vědci jsou však přesvědčeni, že kvůli lidmi vypouštěnému CO2 se tak nestane.

Podle Skinnera by nástup další doby ledové mohl způsobit jen určitý dlouhodobý proces, který by koncentrace tohoto skleníkového plynu výrazně stlačil dolů. Společně s kolegy spočítal, že pro příchod doby ledové by musela koncentrace CO2 klesnout pod 240 ppm (miliontin – parts per million). Současná úroveň je okolo 390 ppm objemových.

Emise COmají výdrž
Jiní vědci poukazují na to, že i kdyby lidé emise CO2 okamžitě přestali vypouštět, jeho koncentrace by zůstaly zvýšené po dobu nejméně tisíce let. V oceánech je také naakumulováno dostatečné množství tepla k významnému rozpouštění ledovců a zvýšení mořské hladiny. Doby ledové a meziledové jsou dále ovlivňovány změnami v oběžné dráze Země, jejich účinek popsal před sto lety srbský vědec Milutin Milankovič. Tzv. Milankovičovy cykly sledují vzájemnou pozici Země a Slunce, včetně vlivu sklonu zemské osy, a jejich vliv na množství tepelné energie, která dopadne na planetu. Perioda těchto cyklů je v desítkách tisíc let.

Jak přesně probíhá změna klimatu z teplých meziledových dob na doby ledové a zase zpět každých sto tisíc let, ale není dosud přesně známo.

Více informací na: http://www.bbc.co.uk/news/science‑environment‑16439807


Milutin Milanković

Narodil se 28. května 1879 v Dalji u Osijeku a zemřel 12. prosince 1958Bělehradu. Vystudoval techniku ve Vídni a pracoval jako inženýr při budování přehrad, mostů, viaduktů a akvaduktů z vyztuženého betonu. Pak přednášel na univerzitě v Bělehradu a od roku 1912 se zabýval základním výzkumem klimatu Země. 1920 vydal monografii s názvem Matematická teorie tepelných jevů vyvolaných slunečním zářením. Klimatologická příručka, ke které napsal úvod s názvem Matematické učení o podnebí a astronomická teorie změn klimatu, vyšla v roce 1930. Napsal do ní čtyři sekce vyjadřující jeho teorii pohybu zemských pólů a jeho teorii glaciálních period (Milankovičových cyklů). Teprve 60. a 70. léta přinesla poznatky z výzkumu hlubokomořských sedimentů, které jeho teorii potvrzují.
(Zdroj: Wikipedie)

Podle Richard Black, BBC News

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Modernizace vodních elektráren

Spolehlivější, bezpečnější, ekologičtější, efektivnější, úspornější a připravené na další desetiletí provozu.

Nové jaderné projekty pro Evropu

Nejen Česká republika, která v právě probíhajícím výběrovém řízení poptává 4 nové jaderné bloky, ale i další evropské země plánují rozvoj jaderné energetiky.

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail